Megértem, hogy Moszkva fél, hiszen tudja, mit akarunk: demokratikus és sikeres Ukrajnát – mondta Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter Budapesten hétfőn, a Danube Institute konzervatív-liberális elemzőintézet nyitóestjén, amelyen többek között Martonyi János külügyminiszter és Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes is részt vett. A lengyel külügyminiszter szerint Kelet-Európa még most is küszködik a posztkommunista örökséggel. „Be kell fejezni ezt a történetet, ez erkölcsi és politikai felelősség is.”
A Danube Institute John O'Sullivan brit szerkesztő és elemző, Margaret Thatcher volt különleges tanácsadója igazgatásában indult el. Az intézet fórumot kínál konzervatívok, klasszikus liberálisok és demokratikus ellenfeleik számára, egyúttal közvetítőként kíván szolgálni Közép-Európa, Nyugat-Európa és az angolszász világ között. (A Mandiner interjúját John O'Sullivannel itt olvashatja: O'Sullivan: Európát szabadabb hellyé kell tenni!)
Radosław Sikorski kérdésekre is válaszolt – és persze a múlt heti, elhíresült kijevi kiszólása volt az első téma. Emlékezetes: a kijevi tárgyalásokon az ITV News kapta el Radosław Sikorski és a Majdanon zajló tüntetések egyik vezetője párbeszédjét. A lengyel külügyminiszter a következőket mondta: „Ha nem támogatjátok [a megállapodást], jön a rendkívüli állapot, jön a hadsereg. Mind meghaltok”. Sikorski elismerte: ugyan kiragadott részlet volt ez a kijelentés, de tényleg ezt mondta. „Abban a percben ezt kellett mondanom. Hihetetlen gyorsan pörögtek az események. Hallottam a mesterlövészekről, sőt, láttam is őket, és ezek a lövészek embereket öltek.” Sikorski emlékeztetett arra: Viktor Janukovics azóta megbukott ukrán elnök azokban a napokban lecserélte a vezérkari vezetést. Miközben a NATO európai vezetése nyilvánosan közölte, hogy az ukrán hadsereg nem avatkozhat bele az eseményekbe, Sikorski tudomása szerint nyomás volt az ukrán hadseregen a beavatkozásra. Janukovics elnök a maradék hatalmát erre is használhatta volna, miközben megpróbált az események irányítója maradni. „Ezt a veszélyt éreztem. A Szolidaritás embere vagyok, '81-től harcoltunk a hatalom ellen, ismerem, milyen a rendkívüli állapot” – árulta el Sikorski. A lengyel külügyminiszter arról is beszélt: amikor a napokban Janukoviccsal tárgyaltak, az ukrán elnök rendszeresen kiment telefonálni, hogy Merkellel és Putyinnal egyeztessen. Sikorski hozzátette: az ukrajnai orosz nagykövet, mint tárgyaló fél konstruktív volt; és az ukrán-orosz kapcsolatoknak méltányosnak és ésszerűnek kell maradniuk, hiszen a gázenergia és az orosz piac miatt ez alapvető érdek. A lengyel külügyminiszter szerint a jelenlegi helyzet Janukovics felelőssége, hiszen ő szegte meg a megállapodást. Az ukrán-uniós közeledést Sikorski szerint túlreagálják az oroszok: „a szabadkereskedelmi megállapodás nem irányul senki ellen, sőt, az oroszoknak is előnyös lenne”. A lengyel külügyminiszter ugyanakkor nem teszi fel a két kezét: „Az EU demokratikus, szabadelvű, prosperáló szomszédokat szeretne, ez az EU érdeke, és nem kérek ezért bocsánatot”. Az ukrajnai magyar és a lengyel kisebbség helyzetére vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta: Ukrajna önmagában egy multietnikus állam, ezért a homogenizálás szörnyű hiba lenne. Sikorski végül a Moszkva által megálmodott Eurázsiai Unióról beszélt: „Ne várják, hogy együtt gondolkodjak egy Moszkva központú soknemzetiségű alakulattal. Moszkvának a Nyugat partnerének kell lennie. Megértem, hogy Moszkva fél, hiszen tudja, mit akarunk: demokratikus és sikeres Ukrajnát. És ezt esetleg Moszkva emberei is megszeretnék. Igen, ez egy ideológiai kihívás is: Moszkva jogosan aggódik”.
Rajcsányi Gellért tudósítását híroldalunkon olvashatják.