Örülhet Vlanto, szomorkodhat Békés Márton. A feudalizmus utolsó szigetén (és ezt vegyük szó szerint) véget értek a középkor óta fennálló hatalmi viszonyok, és beköszöntött a népuralom kora. Sark szigete ezekben a hónapokban válik meg több évszázados hagyományaitól, hogy a világ többi szegletéhez hasonlóan a tömegdemokrácia áldásaiból részesüljön.
Persze nem beszélhetünk tömegről: hatszázan élnek a La Manche csatornában fekvő kies földdarabon. A Haladás erőinek a feudalizmus felett aratott végső győzelme okán a Reakció menti, ami menthető, és az utókor magyar olvasói számára bemutatja, hogyan folyt az élet a maradiság utolsó szigetén.
Hát persze, hogy Anglia. Hol máshol maradhatott volna fenn olyan bájos anakronisztikus berendezkedés, mint a ragyogó elszigeteltség egyik elszigetelt szigetén? Sark a La Manche-csatornában található szigetek egyike, kistestvérként megbújva a nevesebb Jersey és Guernsey között. A francia partokhoz közel fekvő, 5,45 négyzetkilométeres sziklaszirt csekély méreténél fogva a lakhatóság és a lakhatatlanság peremén egyensúlyozott a történelem korai szakaszában. A 13. században az angol János király szolgálatában álló "Szerzetes" Eustace, a francia kalóz bázisául szolgált, majd I. Erzsébet királynő koráig lakatlan maradt.
Történt aztán 1563-ban, hogy egy Jersey szigeti uracs, Hellier de Carteret a fejébe vette Sark szigetének újratelepítését. Ehhez 1565-ben megkapta Erzsébet királynő jóváhagyását is, aki kinevezte őt Sark első Urának (Seigneur). De Carteret negyven családot telepített a szigetre. Egészen pontosan 443 év múlva a 22. Úr, John Michael Beaumont áll a sziget élén, és a csillagok jelenlegi állása szerint ő az utolsó a sorban. A földesúrság egyszerűen apáról fiúra szállt, ami 1852-ben szakadt meg, mert de Carteret leszármazottja egy csődbe ment bányavállalkozás miatt kénytelen volt hatezer fontért eladni a szigetet egy másik családnak, amelyben aztán újra apáról fiúra szállt a birtok.
A Seigneurie, az Úr lakhelye
Sark szigetét kétszer kísérelték meg elfoglalni idegenek. 1940-től öt éven át német megszállás alatt volt, Stefan Herdt hadnagy majd Johann Hinkel irányításával. Sark akkori Úrnője, Sibyl Mary Collings Beaumont Hathaway viszont ezalatt is a szigeten maradt a németekkel dacolva, amiért nagyon tisztelte a népe. Még egy színdarab is született róla.
A második megszállás viszont kudarcot vallott: 1990-ben egy francia, munkanélküli atomfizikus, André Gardes egyszemélyes partraszállást hajtott végre Sark partjainál, kezében egy félautomata pisztollyal. A francia kalandor közleményeket ragasztott ki, hogy másnap délben elfoglalja a szigetet. Végül Sark önkéntes csendőre tartóztatta le, amikor Gardes a déli harangszóra várt egy padon üldögélve, fegyvermagazint olvasva és éppen tárat cserélt a fegyverében.
Amint láthatjuk, Sark urai képesek megszervezni magukat. Nem csoda, hiszen öt évszázada változatlan testület kormányozza a szigetet. Sark élén az Úr, ennek hiányában az Úrnő áll, ő a sziget birtokosa tokkal, vonóval együtt. Az Úr az angol királynő hűbérese, aki a sziget parcelláit további hűbérbe adja. Hellier de Carteret negyven fegyveres férfinak és családjaiknak adta hűbérbe a szigetet. Időközben azért eltörölték az Úrnak járó kötelező fegyveres szolgálatot. A sziget Urának különleges jogosítványai vannak, például csak neki lehet nem kipakolt szuka kutyája a szigeten.
Sark kormányzata a következőkből áll: az Úr, a Bíró, a Polgármester, az Írnok, a Kincstárnok és a Csendőr. A sziget törvényhozó testülete a Főnökök Tanácsa, amiben saját joguknál fogva a hűbéresek vesznek részt, rajtuk kívül a szigetlakók delegálhatnak 12 küldöttet a tanácsba. 2000 óta erről folyik a legnagyobb vita, mivel az EU és más nemzetközi polgárjogi szervek rá akarták oktrojálni Sarkra a szabad, egyenlő és titkos választójogot. Sokéves belső vita után végül idén decemberre kiírták a demokratikus választásokat, az új tanács januárban ül össze először.
A sziget különleges jogállásához különleges jogrendszer is társul. Máig érvényben van az ősi normann vészkiáltási jog: ha valakit sérelem ér, akkor a helyszínen, tanúk előtt el kell mondani a Miatyánkot franciául, majd felkiáltani, hogy: „Haro, Haro, Haro! Jöjj segítségemre, Hercegem, mert megkárosítottak!” Ezt az Írnok 24 órán belül feljegyzi, majd a Bíró kivizsgálja az esetet. A Haro-kiáltás mind a napig érvényben van, bár utoljára 1970-ben használták, hogy megakadályozzák egy kertkerítés felépítését.
Sark szigetén kellemes az élet: a tengeri levegő üde zöld természetet varázsol a sziklaszirtre, amin ráadásul be van tiltva az autóforgalom is. Sarkra még repülővel sem lehet leszállni, mindmáig hajóval és ahhoz hasonló alkalmatosságokkal lehet eljutni rá. A szigeten gyalogosan, bringával, lóval vagy szekérrel közlekednek az emberek. Sark népe nem rest sportolni: saját krikett-, rögbi- és focicsapatuknak szurkolhatnak.
A vörös-fehér színbe öltözött, Rossz Oroszlánoknak becézett Sarki Nemzeti Futballcsapat első nemzetközi meccsét Gibraltár ellen játszotta otthon, amin tisztes, 0-19 gólarányú vereséget szenvedett. A sarki fenegyerekek 2003-ban beneveztek a Szigetek Focitornájára is, amin rekordot fellállítva négy meccs alatt egy gólt sem rúgtak, viszont hetvenet kaptak. Grönland 16-ot, Wight szigete huszat vágott a sarki Leon Burletson hálójába.
Sark fogdája, anno Domini 1856
A kies Sark máig titkos sarok a La Manche-csatornán, amit elkerül a turisták tömege. Nem szerepel gyakran a hírekben, de még az irodalomban sem. Néha egy-egy zs-kategóriás krimiben vagy ponyvaregényben szerepel eldugott, ezért gonosz cselekedetekre alkalmas helyszínként. A sarkiak viszont büszkék Algernon Swinburne, az egyébként gyakran szadomazochizmusról és leszbikusságról írogató viktoriánus poéta Sarkról szóló, sötéten romantikus versére, ami akár egy Cure-dalszövegnek is beillene:
- „Abreast and ahead of the sea is a crag's front cloven asunder
- With strong sea-breach and with wasting of winds whence terror is shed
- As a shadow of death from the wings of the darkness on waters that thunder
- Abreast and ahead.
- At its edge is a sepulchre hollowed and hewn for a lone man's bed,
- Propped open with rock and agape on the sky and the sea thereunder,
- But roofed and walled in well from the wrath of them slept its dead.
- Here might not a man drink rapture of rest, or delight above wonder,
- Beholding, a soul disembodied, the days and the nights that fled,
- With splendour and sound of the tempest around and above him and under,
- Abreast and ahead?”
A különleges jogállás mellett még saját nyelvjárás is dukál a feudalizmussal elnyomott hatszáz szigetlakónak. A sercquiais nyelvjárás a francia, normann és angol nyelv keveréke, amit már csak a sziget néhány idősebb lakója ért és használ. Hogy az emberi civilizáció ezen törékeny szelete fennmaradhasson, álljon itt a történelem első sercquiais-magyar kisszótára, ergé szerkesztésében:
anya - la moiére
arc - fache
csend - trantille
csók - boiesi
egy - iun
este - o'sair
gyapjú - la fi
hal - poietyi
király - l'rouai
kutya - l'tchon
ló - l'g'va
öreg - vi
Sark - Ser
szem - l'yi
szomorú - tristre
viszontlátásra - á buéto