A számítógépes vírusok már emberről-emberre is terjednek, a hülyeségek pillanatok alatt ragadnak egyikről a másikra, és söpörnek végig a közösségi hálót böngészőkön.
A mai nap az anti-Valentin-nap vírusé volt. A közösségi hálót elárasztották a Valentin-napot gyalázó bejegyzések. A legszebb rúgást szó szerint is idézzük, mert egy irodalomtörténész tollából ritkán lát ilyet az ember: „Hagyjuk már békén egymást ezzel a cukrostakonyban cappogó valentinozással. A szeretet ünnepét Karácsonynak hívják. Ez a szar csak arra jó, hogy a Karácsony és Húsvét közötti holt időben is legyen mivel fölösleges pénzkidobásra sarkallni a hülyéket. Amúgy meg: akit szeretsz, azt szeresd egész évben.”
A mai nap után megállapítható, legalább annyira idegesítő és unalmas a Valentin nap fikázása, mint a habos-babos rózsaszínbe burkolózó Valentin-napi giccsáradat. De szögezzük le: hála a Jóistennek mindenki azt ünnepel, amit és akit akar, és úgy, ahogy akar. Van, aki plüssmacival és van aki gyűlölködéssel. A Mandiner például verselésekkel, Dsidától az Einstürzende Neubautenig, lásd jobbra. Nem vagyunk Üzbegisztán, ahol nem sokat tököltek, eltörölték a Bálint-napot, hogy ezentúl a Dzsingisz kán leszármazottjának tartott Babur mogul emléke előtt kelljen majd tisztelegni felolvasásokkal és versekkel.
A Valentin-nap nem amerikai ünnep. Mi több, ókori gyökerei vannak. A III. században három Valentinus nevű mártírt is jegyeznek az annalesek. A legenda valószínűleg hármójuk története lehet összegyúrva, fűszerezve egy kis pogány hagyománnyal. A történet szerint az egyik Valentinus egy Rómában élő áldozópap volt a III. században. II. Claudius császár (aka Claudius Gothicus) annak érdekében, hogy növelje a hadsereg létszámát, korlátozta a házasságkötéseket a birodalomban. Úgy gondolta, hogy család nélkül könnyebben állnak katonának a férfiak. Az ésszerűtlen tilalom alatt Valentinus áldozópap titokban összeadta a házasulni vágyókat. Amikor a császár hírét vette Valentinus tettének, halálra ítélte őt. Valentinus utolsó üzenetét, melyet a halála előtt küldött egy általa meggyógyított lánynak, így írta alá: „a Te Valentinod”. A kivégzés február 14-én volt. Szent Bálint ezen a napon tartott ünnepe a római katolikus naptárnak 1970-ig szerves része volt.
A magyarországi svábok körében Szent Bálint alakja igen népszerű volt. Több helyen tűnik fel alakja templomi freskókon. Sőt, a Mohácshoz (ha már busójárás) közeli Bólyon van egy kápolna is, amit Bálint tiszteletére szenteltek.
Bálint a szerelmesek mellett az epilepsziások védőszentje is. Régebben az ilyen betegségben szenvedők gyakran hordtak bálintkeresztet, más néven frászkeresztet a nyakukban. A mai nap Bálinté. És mindenki úgy ünnepli vagy nem ünnepli, ahogy akarja. Lehet rajta háborogni, csak a végén nehogy frászkeresztet akasszanak a nyakunkba.