Sorozatunkat folytatva ezúttal 2002 januárjának első hetébe ugrunk vissza az időben, az MTI-archívum segítségével. Az ország akkor is kurva másnapos (máshetes vagy mi) volt, be is szopta rendesen Ali baba és a 23 millió román meséjét.
OGY - magyar-román megállapodás - foglalkoztatási bizottság
Budapest, 2002. január 2., szerdaJövő keddre összehívta az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottságának ülését Filló Pál (MSZP), a testület elnöke, a december 22-én Budapesten aláírt magyar-román egyetértési nyilatkozat foglalkoztatási, munkaerőpiaci összefüggéseinek megvitatására - tudta meg a bizottság titkárságán szerdán az MTI. (...) Több ellenzéki politikus élesen bírálta az utóbbi napokban a megállapodást, a valamennyi román állampolgár számára biztosítandó munkavállalási lehetőségek miatt. Megítélésük szerint a nagyszámú román munkavállaló megjelenése tovább nehezítheti a keleti országrészben egyébként is magas munkanélküliség mérséklését. Feltételezésük szerint a nagyszámú alkalmi és idénymunkás keresetét is lenyomja majd a román munkavállalók megjelenése. (…)
OGY - az SZDSZ a parlament összehívásáról
Budapest, 2002. január 2., szerda
A parlament haladéktalan összehívását fogja kezdeményezni a Szabad Demokraták Szövetsége, ha legkésőbb január 11-én, a külügyi bizottság rendkívüli ülésén sem kapnak érdemi választ a kedvezménytörvénnyel kapcsolatban feltett kérdéseikre. Szerdai közleményükben a szabad demokraták emlékeztetnek arra, hogy december 29-én benyújtották az Országgyűlésnek javaslatukat a státustörvény azonnali módosítására. (...) A közleményből kiderül, hogy az SZDSZ ezzel a javaslattal kívánja elhárítani azt az álláspontja szerint súlyos veszélyt, melyet az Orbán-Nastase megállapodás idézett elő. Mint írják, "a magyar munkaerőpiac és az amúgy is katasztrofális helyzetben lévő egészségügyi rendszer nincs felkészülve arra az indokolatlan megterhelésre, amelyet ez a dilettáns és átgondolatlan megállapodás eredményezni fog".
(...)
Medgyessy Péter levele lelkészeknek - az egyházak nem nyilatkoznak
Budapest, 2002. január 3., csütörtökA magyarországi katolikus, református és evangélikus egyház csütörtökön egyeztetett álláspontja értelmében nem nyilatkozik arról a köszöntő levélről, amelyet püspökei, lelkészei és vezető tisztségviselői kaptak Medgyessy Pétertől, az MSZP miniszterelnök-jelöltjétől - közölték az egyházak képviselői az MTI-vel. (…) Medgyessy Péter december 19-i keltezésű, az egyházak püspökeihez, lelkészeihez karácsony alkalmából elküldött levelében úgy fogalmaz: "Magam a hit, az erkölcs erejében bízva a még ínségben szenvedők gondjainak enyhítésén, a már megerősödöttek további sikerein dolgozom". "Szolgálatunk közös gyümölcse egy erős nemzet tehát, egy sikeres Magyarország, melyet csak közös hittel, közös erővel tudunk felépíteni" - írta az MSZP-s politikus. Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató az MTI érdeklődésére elmondta, hogy a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége nem kapott levelet ünnepei alkalmából Medgyessy Pétertől. (…)
OGY - MIÉP: Kuncze Gábor lesz az MSZP és az SZDSZ kormányfő-jelöltje
Budapest, 2002. január 3., csütörtök
A MIÉP elnökének "alapos gyanúja" szerint Kuncze Gábor, a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke lesz az MSZP és az SZDSZ közös miniszterelnök-jelöltje.
Csurka István csütörtöki, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy vélte, hogy ezzel két legyet ütnének egy csapásra: megmentik a kieséstől az SZDSZ-t, és ismét átfestik az MSZP-t, amely e nélkül - álláspontja szerint - már életképtelen. A MIÉP elnöke megjegyezte: Medgyessy Pétert, az MSZP jelenlegi miniszterelnök-jelöltjét "szép csendben elküldik szabadságra". (…)
OGY - Mikola István bizottsági meghallgatását kezdeményezik
Budapest, 2002. január 3., csütörtök
Az Országgyűlés szociális és egészségügyi bizottságának ellenzéki tagjai hétfőn várhatóan kezdeményezik Mikola István szakminiszter bizottság előtti meghallgatását, a kedvezménytörvény végrehajtásával kapcsolatban - tájékoztatta Kökény Mihály (MSZP), a bizottság elnöke az MTI-t csütörtökön.
(…)
- Az Orbán Viktor-Adrian Nastase megállapodás újabb terheket ró a magyar egészségügyre, és szeretnénk pontos választ kapni arra a kérdésre, hogy felkészültek-e a vendégmunkások ellátására a magyarországi egészségügyi intézmények - mondta a bizottság elnöke. Kökény Mihály jelezte: a minimálbér fedezetére sincs biztosítva a szükséges költségvetési forrás, és a kedvezménytörvény újabb megoldhatatlan feladatok elé állítja az egészségügyi intézményeket. - Félő, hogy a Magyarországon munkát vállalók egy része csak a kedvezménytörvény által nyújtott egészségügyi lehetőséget kívánja kihasználni - tette hozzá az elnök. (…)
Székely Zoltán levele az MSZP-nek - Fidesz
Budapest, 2002. január 4., péntek
Egy láthatóan nagyon nehéz helyzetben lévő, idegileg vélhetően rendkívül kimerült ember zűrzavaros látomásaira a Fidesz sem most, sem a jövőben nem kíván reagálni - jelentette ki Farkas Attila, a Fidesz sajtófőnöke pénteken az MTI érdeklődésére Székely Zoltán, jelenleg előzetes letartóztatásban lévő független országgyűlési képviselő Fideszre vonatkozó vádaskodásai kapcsán.
- Ami pedig Székely Zoltánnak a frakcióváltással kapcsolatos terveit illeti, úgy gondolom, bizonyára megfelelő környezetre lel egy olyan képviselőcsoportban, amelynek más olyan személy is tagja, aki ellen büntetőeljárás folyik - mondta Farkas Attila. A korrupciós bűncselekményekkel vádolt Székely Zoltán csatlakozni kíván az MSZP parlamenti frakciójához, ezért levelet írt a képviselőcsoportnak, amelyben mint "független kisgazda", együttműködést ajánl a szocialistáknak "az áljobboldali Fidesz-diktatúrával szemben".(...)
Kedvezménytörvény - MSZP: hazudik a kormány
Budapest, 2002. január 4., péntek
A kedvezménytörvény kapcsán létrejött magyar-román egyetértési nyilatkozat felfüggesztését javasolja az MSZP - derült ki a párt Tények és hazugságok című sajtótájékoztatóján, pénteken Budapesten. Juhász Ferenc alelnök kijelentette: Pokorni Zoltán Fidesz-elnök és a kormány hazudik; Orbán Viktor a magyar-román egyetértési nyilatkozat aláírásával elárulta a határon túli magyarok sokaságát. (…)
- Melegedést biztosító tüzet, lehetőséget és esélyt ígértünk, ez az egyetértési nyilatkozat azonban csak tűzijáték - fogalmazott az MSZP-alelnök. Hozzátette: nincs tűz, nincs lehetőség, ellenben van számos konfliktus, amivel nemcsak a kint élőknek, hanem a Magyar állampolgároknak is szembe kell nézniük. Juhász Ferenc emlékeztetett: Orbán Viktor azt is megígérte a román kormánynak, hogy a kedvezmény minden román állampolgárnak jár. Álláspontja szerint a kormányfő megtévesztette a Magyar közvéleményt is, amikor azt állította: megfelelő eszközökkel rendelkezik az ország a külföldiek magyarországi munkavállalásának korlátozására.
(…)
Mint mondta, a Kész átverés show továbbra is folytatódik. - Nemcsak a magyar közvéleményt kell majd megtéveszteni, hanem a nemzetközi közvélemény előtt kell számot adni arról, hogy a Magyar kormány mit ígért és mit adott - jegyezte meg a szocialista politikus. Hozzáfűzte: egy ilyen döntés, illetve az azt követő magyarázkodás csak egy vesztes kormány sajátja. Kiss Péter MSZP-s országgyűlési képviselő, volt munkaügyi miniszter az egyezmény aláírása előtti hatásvizsgálatokat és a pártokkal, valamint a szakszervezetekkel történő egyeztetéseket hiányolta.
(…)
OS - A Fiatal Baloldal közleménye
Budapest, 2002. január 4., péntek
Ez csak a kezdet!
A Fidesz-kormány egy, a miniszterelnök által meghirdetett program első lépését hajtja végre akkor, amikor megnyitja a magyar munkaerőpiacot a romániai román munkavállalók előtt. (…) Sajnálatos tény, hogy miniszterelnökünk megalomán ötletének – és külpolitikai kudarcának - árát elsőként a fiatal munkavállalókkal kívánja megfizettetni. Akkor ugyanis, amikor a munkanélküliségen belül tovább nő a pályakezdő munkanélküliek aránya, - Pulay Gyula államtitkár úr szerint - zömében fiatal romániai román munkavállalók jelennek meg a magyar kormány jóvoltából munkaerőpiacunkon. Világos tehát, hogy ez hátrányosan érinti azokat a kortársainkat, akik munkahely nélkül kezdik önálló életüket, valamint azokat a kispénzű diáktársainkat, akik zsebpénzüket, ösztöndíjukat, tanulmányi költségeiket nem a diákhitel nevű szemfényvesztésből, hanem a nyári idénymunkából kívánják kiegészíteni. (…) A "FIATALOK" kormányának ezzel az árulásával ez a szomorú helyzet tragikussá válik. A Fiatal Baloldal számára elfogadhatatlan a ifjúság megélhetési és munkalehetőségeinek ilyen kiárusítása.2002. áprilisa után a baloldali kormány nem fogja tétlenül nézni a jövő ilyen mértékű eltékozlását. Adókedvezmények és más támogatások útján ösztönözni fogja a munkaadókat arra, hogy fiatal magyar munkaerőt alkalmazzanak, és elindítja a pályakezdők munkaerő-aktivizálási programját.
Budapest 2002. január 4.
Tóbiás József
FIB-elnök
Kedvezménytörvény - NZZ
Bécs, 2002. január 4., péntekA Neue Zürcher Zeitung című svájci lap pénteken tudósítója, Andreas Oplatka cikkét közölte "Életbe lépett a magyar státustörvény" címmel, "Folytatódó vita a munkaerőpiaci következményekről" alcímmel. (…) Ismerteti a bírálatokat, majd azt írja: "A váratlan és heves kritika a jelek szerint meglepte a kormányzó fiatal demokratákat. Nyilvánvalóan csak némileg megkésve ismerték fel, hogy a téma veszélyessé válhat számukra az áprilisi parlamenti választások előtt". (…) "A kívülállónak az a benyomása támad, hogy az ellenzéki vezetők csak némi késéssel ismerték fel a választáspolitikai
támadási felületet, amelyet a törvény nyújt nekik" - írta Oplatka, s ismertette Horn Gyula, valamint Markó Béla megnyilvánulásait is. "(…) Végül a téma kényes oldala - amennyiben a szocialisták és a szabad demokraták bevonják a választási harcba -, hogy tudat alatt a Magyarországon a románokkal szemben fennálló gyűlölködésre apellál" - írta Oplatka.
++
MSZP-vitaanyag a közbiztonságról - Gál Zoltán
Szeged, 2002. január 5., szombat
Az MSZP kormányzati tevékenységének egyik sarkalatos pontja lesz a lakosság biztonságérzetének megteremtése, a bűnözés visszaszorítása, ezért keményen fellép a bűnözők és a bűnözés okai ellen - közölte Gál Zoltán szombaton szegedi sajtótájékoztatóján.
Az MSZP frakció rendészeti szóvivője pártjának A jóléti rendszerváltozás című programját előkészítő vitaanyagból a Társadalom - bűnözés - közbiztonság, rendőrség, a szocialista rendészeti politikai alapjai fejezetet ismertette. A politikus rámutatott, hogy a bűnözés közvetlenül csökkenti, sőt meg is akadályozhatja a szociális biztonság, a jog uralmán alapuló rend, a kiszámítható jövő feltételeinek megteremtését, amelyet az MSZP legfontosabb céljául tűzött ki. Hangoztatta, hogy éppen ezért a bűnözés okainak felderítése terén a szocialisták gyökeres változást akarnak a jelenlegi kormány általa egyoldalúnak minősített politikájával szemben. - Az MSZP ugyanis úgy gondolja, hogy a bűnözés ellen kizárólag bűnüldözési eszközökkel nem lehet eredményesen fellépni, a tényleges, hosszú távú megelőzés érdekében olyan szociálpolitikára is szükség van, amely csökkenti a bűnözés gyökereit jelentő társadalmi és szubjektív tényezőket - fejtette ki a képviselő. (…) - Nem hiszem, hogy a szervezett bűnözés sokszor misztifikált modelljére lehetne az egész magyar bűnüldözést ráépíteni, legalább olyan erővel kell fellépni az emberek mindennapjait zavaró hagyományos törvénysértésekkel szemben is, mint a nemzetközi, a szervezett bűnözésekkel szemben - közölte Gál Zoltán Szegeden.
Romapárti nagygyűlés - választási program
Pécel, 2002. január 6., vasárnap
A jelenlegi helyzet alapján önállóan kíván indulni a parlamenti választáson a kilenc hónapja alakult Magyarországi Roma Összefogás Párt - közölte az MTI-vel Szajkó Béla, a szervezet elnöke Pécelen, ahol vasárnap tartották meg a párt Pest megyei nagygyűlését. (…) A párt egyébként mára megerősödött - fűzte hozzá az elnök -, hiszen jelenleg tizennégy megyében száznyolcvan alapszervezete működik, s hozzávetőleg hetven-nyolcvan ezres tagság áll mögötte, ugyanakkor a támogatóik száma kétszázezerre tehető. (…) A nagygyűlésen megjelent és felszólalt Schmuck Andor, az Új Baloldal országos tanácsának elnöke, aki a romapártnak felajánlotta a szervezetével való együttműködés lehetőségét.
++
Kedvezménytörvény - MSZP-sajtótájékoztató a román-magyar egyetértési nyilatkozatról (1. rész)
Budapest, 2002. január 6., vasárnap
Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelölt a kedvezménytörvénnyel kapcsolatban megkötött román-magyar egyetértési nyilatkozat végrehajtásának felfüggesztését szorgalmazta az MSZP Budapesten tartott sajtótájékoztatóján vasárnap. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: kormányra kerülésük esetén újra tárgyalják a megállapodást és megoldják a problémákat. (…) Szavai szerint az Orbán-Nastase paktum megkötésekor már megfogalmazott súlyos aggályai jogosnak bizonyultak, és beigazolódott, hogy a paktum rossz. Az ellenzéki politikus kijelentette, hogy a miniszterelnök nem tudja, mit beszél, mert először azt mondta, a megállapodás jó a határon túli magyaroknak, majd később azt állította, a románok számára is jó megoldás született. (…) A paktum hátrányos helyzetbe hozza a magyar munkavállalókat - szögezte le -, hiszen nem biztos, hogy néhány százezer embernek emiatt lesz megfelelő munkája. Aggályát fejezte ki amiatt is, hogy a paktum letöri a magyarországi béreket, a határon túli magyarok számára leértékeli a kedvezményeket, és különösen rossz a romániai magyar civil szervezeteknek, amelyek csak a román kormány egyetértésével kaphatnak támogatást Magyarországról. Medgyessy Péter úgy látja: a román-magyar megállapodáshoz hasonló igényeket támaszthat ezentúl bármelyik szomszédos állam, és a paktum ráadásul szembeállítja az erdélyi magyarokat az itteniekkel. Horn Gyula korábbi miniszterelnök álláspontja szerint nem lenne értelme az üggyel kapcsolatban rendkívüli parlamenti ülés összehívásának, mert ebben a helyzetben csak a kormány tudna tenni "ha módosítaná ezt az elcseszett, két bal kézzel összehozott egyezményt". (…) Horn Gyula úgy fogalmazott, természetes dolog, hogy az ellenzék a kampányban beszél erről a megállapodásról, és kampánytéma ez a kormánynál is. (…) A szocialista politikus példátlannak nevezte a román-magyar megállapodást, amellyel szerinte elárulták a romániai magyarok érdekeit. - A hozzá nem értés és az arrogancia frigyre lépett, gyermekük egy torzszülött lett - közölte. (…)
Die Presse - Pokorni-interjú - MSZP-reagálás
Budapest, 2002. január 7., hétfő
Szili Katalin szocialista elnökhelyettes szerint a Fidesz-MDF-MIÉP háttérpaktum lelepleződését jelenti Pokorni Zoltán Fidesz-elnök a Die Presse című újságnak adott interjúja.
(…)
- Mi szocialisták értetlenül állunk az előtt a nyilatkozat előtt, melyben a Fidesz elnöke pártjának kisebbségi kormányzásra vonatkozó terveiről beszél - mondta Szili Katalin. A politikus önleleplezőnek nevezte az interjút, mivel véleménye szerint a Fidesz a szalonképtelen MIÉP támogatását élvező kisebbségi kormányzásról álmodik. - Látható, hogy már maguk a kormánypártok sem bíznak saját választási győzelmükben, és vészforgatókönyvekkel untatják a közvéleményt ahelyett, hogy készek lennének a kormányzati ciklus önkritikus értékelésére - fogalmazott az elnökhelyettes. Szili Katalin hozzátette: az MSZP arra készül, hogy áprilisban többséget szerezzen az Országgyűlésben, és biztosítsa a stabil kormányzást Magyarországon.
Martonyi János sajtótájékoztatója
Budapest, 2002. január 7., hétfő
Martonyi János sajnálattal vette tudomásul, hogy az MSZP és az SZDSZ elutasítása miatt meghiúsult annak a hatpárti közös nyilatkozatnak az elfogadása, amely a kabinet és a parlamenti erők között jött volna létre az integrációs folyamat aktuális kérdéseiről. (…) A sajtótájékoztatón Martonyi János aktuális kérdésekről szólva sikeresnek ítélte az euró bevezetését. Mint mondta, Magyarország leghamarabb 2006. január 1-jétől csatlakozhat az eurózónához, amennyiben 2004. január 1-jétől az EU teljes jogú tagjává válik.
Kedvezménytörvény - a BÖK az egyetértési megállapodásról
Budapest, 2002. január 7., hétfő
A Baloldali Önkormányzati Közösség (BÖK) képviselői szerint a magyar-román egyetértési megállapodás megkötésekor az Orbán-kormány nem vette figyelembe a kelet-magyarországi településeken élők szempontjait. Erről Lamperth Mónika, a BÖK elnöke beszélt hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
Az MSZP-s politikus szerint a kedvezménytörvény előkészítése során tanúsított "agresszív és dilettáns magatartás" miatt kellett külön paktumot kötnie a román és a magyar kormányfőnek. Lamperth Mónika szerint a megállapodás hátrányos, főleg a kelet-magyarországi térségben élő magyar munkavállalók számára, és az eddigieknél is jelentősebb terheket ró az önkormányzatokra a szociális segélyezés és támogatás esetében. (…) Újságírói kérdésre válaszolva Lamperth Mónika ostobaságnak minősítette és nem kívánta kommentálni azt a lapértesülést, amely szerint Staller Ilona (Cicciolina) független képviselőként kíván Kőbányán indulni a 2002-es országgyűlési választásokon, és az MSZP-ből többen megkeresték ezzel kapcsolatban.
Kedvezménytörvény - MSZP-sajtótájékoztató a román-magyar egyetértési nyilatkozatról (2. rész)
2002.01.06. 18:12
Kovács László pártelnök szomorúnak nevezte, hogy a kormány a román-magyar egyetértési nyilatkozat kapcsán a határon túli magyarokat is mozgósítja - többek között a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának vezetőit, illetve vajdasági magyar politikusokat - holott a megállapodás miatt kialakult problémák csak a két ország munkavállalóit érintik. Megítélése szerint a kedvezménytörvény megalkotását szemfényvesztés, hazugságok és diplomáciai baklövések sorozata kísérte végig, amelynek kezdetén a kormány megvalósíthatatlan ígéreteket tett, kettős állampolgárságot, valamint teljes körű, ingyenes orvosi ellátást ígért.
(…)
OGY - kedvezménytörvény - SZDSZ-sajtótájékoztató
Budapest, 2002. január 7., hétfő
A Szabad Demokraták Szövetsége szerint a kedvezménytörvényt a legfontosabb pontjain módosítani kell, az így feleslegessé váló magyar-román egyetértési nyilatkozatról pedig vissza kell vonni a magyar miniszterelnök aláírását. (…) Gusztos Péter úgy vélte, hogy a kormány a státustörvénnyel provokálja a szomszédos államokat. Aláhúzta: minden helyes cél elérhető lett volna a határon túli magyar szervezetek és intézmények támogatásával. – (…) Az egyetértési nyilatkozat aláírása kapcsán úgy fogalmazott: az az érzése, hogy Orbán Viktor lélekben már nemcsak 15 millió magyar, hanem 23 millió román miniszterelnöke is akar lenni.