A fenti képen Sonntag községe látható. Az ausztriai Vorarlberg tartományi településen a konzervatív Osztrák Néppárt 83 százalékos győzelmet szerzett a nyári EP-választásokon, ugyanitt a szocdemek öt darab, a szélsőjobb pártok pedig hét szavazatot kaptak. Sonntag és rengeteg más vidéki település példájából erőt meríthet a nemrég mélyponton lévő Osztrák Néppárt, amely most újrafogalmazná saját alapprogramját. Mi a konzervativizmus a 21. században? - teszik fel a kérdést sokfelé, így nálunk is. Érdemes megnézni, merre indul el a jobboldali néppárt nyugati szomszédunkban.
Két szövetségi választásokon elszenvedett vereség, majd az európai parlamenti választáson elért szerény győzelem után útkeresésbe kezdett az Osztrák Néppárt (ÖVP). A schüsseli korszak után kisebb pártként nagykoalícióba kényszerült Néppárt nincs könnyű helyzetben. Balról a kancellárt adó szocdem nagytestvér, és a balliberális, ellenzéki Zöldek, jobbról pedig a Európában párját ritkítóan népszerű, mintegy 30 százalékos szélsőjobb, a Szabadságpárt (FPÖ) és a Haider-féle Osztrák Jövő Szövetsége (BZÖ) gyalulják a jobboldali néppártot. Mindeközben az osztrák társadalom sincs éppen nyugvóponton.
Az elmúlt években végleg megszűnt az Ausztriát világháború óta uraló szocdem-néppárt kétpártrendszer, az utóbbi választásokon öt kisebb-nagyobb párt versengett a szavazók kegyeiért. Mivel a tavalyi alkotmánymódosítás eredményeként már ötéves a parlamenti ciklus, a nagykoalíció szélárnyékában lesz ideje új utakat találnia a konzervatívoknak. Josef Pröll, a Néppárt új elnöke, pénzügyminiszter megbízta Fritz Kalteneggert az új pártprogram megalkotásával.
Utoljára 1995-ben, Wolfgang Schüssel pártelnökké választása idején fogadtak el új pártprogramot, ami még a párttagok között sem különösebben ismert, és maga Schüssel sem foglalkozott különösebben ideológiai kérdésekkel. A Néppárt naponta 50-100 e-mailt kap a program kapcsán párttagoktól, szimpatizánsoktól. A tavaly nyáron alakult, pártbeli Perspektíva Csoportban kezdtek el foglalkozni az új programmal.
Kaltenegger megfejt
„Hol vannak a gyökereink? Mi mellett állunk ki?” - hangzik most a két legfőbb kérdés. A baloldali, Vörös Béccsel szemben az osztrák konzervatív gondolat eredendően vidéken, az alpesi völgyekben alakult ki. Kaltenegger szerint rövid és tartalmas programot szerkesztenek az újrafogalmazott értékek köré. A keresztényszociális gyökerek, a konzervativizmus, a liberális értékkekel való esetleges szinergiák és az ökoszociális piacgazdaság alkotják az eszmei gondolkodás magvát.
Kaltenegger és társai öt értékpár mentén dolgozzák ki a programot: 1. Szabadság és felelősség (a polgárok szabad életszervezésének joga) 2. Kitartás és igazságosság (mivel járulsz a közösbe és mit kapsz vissza belőle?) 3. Biztonság és teljesítmény (a rend fenntartása és a teljesített munka megbecsülése) 4. Partnerség és tolerancia (a házasság értékének megtartása, egyúttal a más életformák tolerálása) 5. Szubszidiaritás és együttműködés (mind kisközösségi, mind tartományi és országos, mind európai uniós szinten). Kaltenegger szerint több megfogalmazott érték komoly vitát fog kiváltani, de bátornak kell lenni, hogy ezeket az értékeket akár a társadalmi többséggel szemben, lehetőleg azt meggyőzve is képviseljék.
Pröll szerint 2012-ig kell megvitatni és megalkotni az új konzervatív pártprogramot. A nagykoalíció jobboldali miniszterei - Claudia Bandion-Ortner kivételével - szakmai bizottságokat fognak vezetni a párton belül, amelyek az új program egyes szakterületeit fogják kidolgozni. A Standard napilap idézi Pröllt, aki szerint 2010-nek az elemzés évének kell lennie, meghallgatásokkal, tanulmányokkal, kutatásokkal. 2011 legyen a koncepció, és 2012 a bemutatkozás éve.
„Az új programnak életközelinek kell lennie. Az értékeknek újra értékük van, a konzervativizmus a trend, teljes mértékben lendületben van” - mondta Josef Pröll. „Egy olyan korban élünk, amikor sokan tartalmatlannak, alapok nélkülinek tartják a politikát és a pártokat. A Néppárt azonban más, nekünk jó példákkal kell elöl járnunk” - tette hozzá Pröll.
Az utolsó 100 komment: