Ausztria ma választ. Idén először öt évre választják képviselőiket a Nationalratba, és idén először - Európában egyedülálló módon - 16 éves kortól élhetnek választójogukkal a polgárok. A korábban felbonthatatlan kétpártrendszeréről elhíresült országban ma egyre erősödnek a kispártok, miközben a két nagy (az Osztrák Néppárt és a Szociáldemokrata Párt) féltékenyen őrizné pozícióit. A mostani, előrehozott választások is többek között ennek tudhatók be: a két nagy párt koalíciója két éven át tartó, jórészt értelmetlen torzsalkodásból állt, miközben egy nagy reformot sem tudtak elindítani. A kormányzást feladó nagyok attól is félhettek, hogy a választások további halogatása csak a kispártoknak kedvezne. Alfred Gusenbauer, a szocik nagystílű, de nem túl nagy kvalitásokkal rendelkező kancellárja felőrlődött a harcokban, és Wolfgang Schüssel, a konzervatívok nagy öregje is már csak a háttérből keveri a szálakat.
Nézzük, kik most a játékosok!
A Színész: Werner Faymann, a szocik jelöltje a bécsi várospolitikából lépett ki a rivaldafényre. A korábban szürke pártfunkcit profin viselkedő politikussá képezték ki a spin doctorok: vigyorog, kezel, ígér, megköszön, majd megint vigyorog, és így tovább. A legutolsó felmérések szerint pár százalékos előnnyel győzelemre tudja vinni az SPÖ-t - de hogy ki fog kormányozni, az csak a bonyolult, sokszereplős koalíciós tárgyalásokon fog eldőlni.
A Hivatalnok: Wilhelm Molterer, a néppárti vezér agrárközgazdászból lett pénzügyminiszter. Ennek megfelelően karót nyelt hivatalnok kinézete van, bár az utóbbi időkben sokat oldódott, és még a bécsi gettókba is elmerészkedett, hogy török munkanélküliekkel barátkozzon a kamerák kereszttüzében. A jóarcú politikusnak nincs könnyű dolga: a populista baloldallal és a szintén populista szélsőjobbal kell versenyeznie a mérsékelt konzervatívok győzelméért. Talán második helyen fut be, de nagyobb az esélye a kancellárságra, mint Faymannak.
A Vagány: Heinz-Christian Strache, a Szabadságpárt (FPÖ) 39 éves, fogtechnikus végzettségű vezére vérbeli posztmodern politikus: sportkocsival jár, elegáns öltönyökben parolázik a kisemberekkel, diszkóba megy a fiatalokkal, és mindenhol ott lévő plakátjain vigyorog választóira: Jetzt geht's um Österreich! - mondja. És szidja a rendszert: a bevándorlást meg kell szigorítani, a bevándorlókat be kell fenyíteni, a drágulás ellen fel kell lépni, a korrupt nagy pártokat le kell győzni. A show bejön: három évvel a pártszakadás után az FPÖ újra ott lohol a nagyok nyakában: 17-18 százalék körüli eredményre számíthatnak.
A Zöld: Alexander Van der Bellen a Zöldek vezéreként szép eredményt érhet el pártjával. A 12-14 százalék körül várható eredmény igazolná az egykori szocdem öregúr, van der Bellen mérsékelt zöld politikáját. Az osztrák Zöldek ugyanis - német tesóikkal ellentétben - kevesebb '68-as ideológiai maszlaggal és több realitásérzékkel rendelkeznek: korrekt környezeti politikájukkal sikerre vannak ítélve a természet védelmére a világon talán legkorábban odafigyelő országban. A Zöldek a mérleg nyelve lehetnek - és a néppártiak szívesebben közelednének hozzájuk.
A Túlélő: Jörg Haider sem veszett el: miután három éve - hogy a pártadósságoktól megszabaduljon és hogy újra a maga ura legyen - kilépett az általa felépített Szabadságpártból, létrehozta az Osztrák Jövő Szövetségét (BZÖ). Bár a párt szinte csak Karintiára, Haider „birodalmára” korlátozódik, a most ottani tartományfőnökként dolgozó Jörg népszerűsége miatt simán bejut a parlamentbe, csak a karantánok szavazataival. Haider arra is vigyáz, hogy koalícióképes maradjon: régi énjéhez képest kevesebb nacionalizmust, ugyanakkor szinte libertárius gazdaságpolitikát hirdet az osztrák közélet egykori fenegyereke, aki ma a legtapasztaltabb politikusnak számít a mezőnyben.
A Lúzer: Alexander Zach, a Liberális Fórum fiatal, alig 32 éves elnöke hét éve vezeti a '99-ben parlamentből kiesett pártot. Az osztrák liberókra nem érdemes sok szót vesztegetni: a multik által szponzorált pártocska a teljes körű privatizáció, a gandzsa és a melegházasság legalizációja mellett áll ki. A négy százalékos parlamenti küszöbön billegnek, bejutásuk esetén balra húznának - kérdés, kinek a vezetésével? Zach ugyanis pár napja lemondott listavezető pozíciójából, mivel azzal vádolták, hogy az EADS nemzetközi hadiipari és űrtechnológiai cégnek lobbizott.
Az osztrák választási kampányról készült helyszíni riportomat itt olvashatjátok: kiderül, mit csinál Géza Molnár az FPÖ-ben, merrefelé „lopnak a magyarok”, és mit gondolnak politikusaikról és rólunk az egyszeri osztrákok.
Ma este kezdődik a bécsi keringő, téteket kérjük megtenni! Ti kire szavaznátok, ha osztrákok lennétek?