Nagy igyekezettel megírt, zagyva könyvet olvasok. 56-ról, külföldi szemmel. Az író a magyar származású, de magyarul nem beszélő Michael Korda. Hazánk történelmét is összefoglalja az első száz oldalban, saját teóriákkal. Van egy bája az egész leírásnak, kábé ennyit tudhat rólunk, akit egy kicsit érdeklünk. Magyarnak lenni kuriózum. Furcsa nyelven beszélünk, forradalmat nyerünk, aztán újra elnyomnak minket a kommunisták.
Akik pedig kivándoroltak tőlünk, mind zseniálisak és különlegesek. Mi pedig minden zseniális és híres emberről kitaláljuk, hogy igazából magyar:
Magyar származásúnak lenni a Kárpát-medencén kívül sokak szemében annyit jelentett, mint egy tehetséges és privilegizált csoport tagjának lenni. Olyannyira így volt ez, hogy amikor a Nobel-díjas fizikus Enrica Fermitől megkérdezték, hisz-e a földönkívüliekben, ő így válaszolt: „Hiszen itt vannak köztünk: magyaroknak hívják őket!"
Ez a hangulat átragadt a magyarokra is, akik hihetetlen sikereket értek el abban, hogy a történelem minél több nagy alakjának kimutassák magyar felmenőit, mit sem törődve a kapcsolat távoliságával. A Magyar-Amerikai Társaság például elismerése jeléül egy George Washington képmásával díszített bronzmedált osztogat, akit számos távoli magyar felmenőjére tekintettel szintén magyar „származásúnak" tartanak. A magyarok minden más nemzetnél szívesebben büszkélkedtek a magyar vagy bármilyen távoli fokon magyar származású hírességek - köztük az amerikai polgárháború tábornokai, Nobel-díjasok, asztalitenisz-bajnokok és feltalálók - véget nem érő névsorával.
Ha rápillantunk az utóbbi idők „magyar zsenijeinek" névsorára, sok száz más név között olyanokat találunk, mint a zeneszerző Bartók Béla és Kodály Zoltán, a fényképész Robert Capa, Brassai, Martin Munkácsi és André Kertész, a golyóstollat feltaláló Bíró László, az üzletember Andy Grove és Soros György, a kozmetikai cikkeket gyártó Lauder család, a bűvész Harry Houdini, a színész Peter Lorre, Lugosi Béla, Ernie Kovács, Leslie Howard, Paul Lukács, Tony Curtis és a Gábor testvérek, az író Molnár Ferenc, Elie Wiesel és Arthur Koestler, a nukleáris fizikus Teller Ede és Szilárd Leó, az újságíró Joseph Pulitzer, J. Anthony Lukas és Kati Marton, a humorista Jerry Seinfeld, a rockzenész Paul Simon, a sportoló Martina Hingis, Monica Seles, Johnny Weismuller és Joe Namath, a feltaláló Rubik Ernő, az Afrika-kutató gróf Teleki Sámuel és Kőrösi Csoma Sándor, a rendező George Cukor, Michael Curtiz, Zoltan Korda és Sir Alexander Korda nagybátyám, a ruhatervező Calvin Klein, a képzőművész, fotográfus Moholy-Nagy László, a matematikus Neumann János és Lax Péter, a kaliforniai boripart megalapító Haraszthy Ágoston, az Ex-Laxt feltaláló Max Kiss, a Standard Brands Yeast Companyt megalapító Charles Fleischmann, a Hadasszát létrehozó Henriette Szold, hogy magamat és édesapámat ne említsem...
A felsoroltak közül Paul Simonnak kifejezetten örülök, meg annak is, hogy a kaliforniai borászatot nekünk köszönhetik az jenkik. És tényleg nagyon jó magyar hírességeket találni a világban. Ki van még?