Két halálsápadt férfi áll a sírgödör szélén és egymást kényezteti. Kőkeményen, ellentmondást nem tűrő módon, férfiasan. Bizony ez történt kedden este: Juszt László a Klubrádió Kontra című adásában Orosz Józseffel kéz a kézben búcsúztatta a Napkeltét. Ha nem is sírtak, de fostak, az biztos. Miért hagytuk, hogy így legyen? - teszi fel a kérdést Jóska, aztán önmaga válaszol két percen keresztül. 1. Mert jönnek a választások, és kell a felület. 2. A hatalom megtartásának képtelensége. Juszt rákontráz: pártsajtó kell Medveczkyéknek. Megszüntették azt a műsort, amiben nem volt alákérdezés. Aztán turbózza tovább: „A hatalom képes elmenni a jog manipulálásával odáig, hogy bűncselekményt teremt.” Nem ez, az. Majd elmondja vadászatának történetét. Őt, kérem, meghurcolták. És ez vár mindenkire, ha ezek jönnek.
Elrontsam a hangulatodat? – bratyizik a kérdezett. A Napkelte után a Klubrádió jön, jövendöli Juszt. Az ő Kriminális c. újságját is tönkretették, pedig Pulitzer-díjat érdemelt volna, amiért lerántotta a leplet Orbán bűnös üzelmeiről. De hát ilyen országban élünk.
Bauer Tamás legyen a talpán, aki ennél romantikusabban, drámaibban tudja megzenésíteni a „PÁRTatlanság és kiegyensúlyozottság” szobrának ledőltét, s az apolkalipszis lovasainak jöttét.
Tomboló dühvel megvert holdudvar ez, akikkel nagyon nehéz lesz új baloldalt építeni. Mert ezek a figurák a „nekünk ez jár” alapállást annyira természetesnek tartják, mint Zuschlag János a pályázati sikert. És tényleg nem értik, hogy mi a gond. Nyilván ezért sugárzott az egész beszélgetésből az a klasszikus Áfész dzsentri önsajnálat, ami egyébként – némi iróniával még akár a Muppet Showban szereplő kritikusok időskori zsörtölődéseként is felfogható lenne, ha a pökhendiségtől eltekintünk.
Hogy a Napkelte több volt, mint egyszerű üzleti vállalkozás, az épp ebből a dialógusból derült ki, mint ahogy az is, hogy mekkora csapást jelentett a jusztlászlói értelemben vett független újságírásra. A műsornak küldetése volt. Betonba önteni Lendvai Ildikó mosolyát, az MTV védjegyévé tenni a Lakat T. Károly képviselte harcos kérlelhetetlenséget. Ezek az erények pénzben nem mérhetők. Ekkora értő alázatot nem lehet vásárolni. A missziónak azonban egy nem vár baleset végetvetett. A szakmai alapon maga alá rottyantó két újságíró nem hagy kétséget afelől, hogy a Ma reggel című új műsor nyomában fasizmus jő és nemzethalál. Épp csak a becsomagolt bőröndökről nem esett szó. De Gréczy Zsoltnak feladták a leckét.
Update: Orosz József beolvasta a poszt elejét a műsorában (4:30-tól hallható).