Spanyol szólt, hogy kezdődik a nagyböjt, és ma van a kommunizmus áldozatainak emléknapja. Az emléknapok engem a kommunizmusra emlékeztetnek, arra a ragacsos görcsre, ahogy az úttörővezető próbálta rávenni a kórust, hogy lelkesebben énekeljék: éljen május elseje! Ápilis 4-ről, szóljon az ének! Hogy lehet dátumokat éljenezni? Innen is látszik, hogy a komcsik idióták voltak. Még a nők-, és az anyáknapjáról is azt gondolom, hogy kommunista - lehet, hogy el vagyok tévedve.
Ráadásul ezt a kommunizmus áldozatainak emléknapját Pokorninak köszönhetjük, egy holokausztos megemlékezés mellett. Az emléknap apropója pedig Kovács Béla, kisgazadapárti politikus, akit elhurcoltak, de aztán Kádár Jánosnak lett puszipajtása.
Kell az igazságszolgáltatás, kellenek a nemzeti ünnepek, de ezt a kommunizmus áldozatainak emléknapját kicsit jobban ki kellett volna találni. Gondolom, az MSZP is megemlékezik.
Ettől függetlenül elgondolkodtató együtt - az áldozat és a böjt. A böjt valami elmélyülést és megtisztulást jelent, az áldozatoknak pedig igazság és tisztelet járna. Hamvazószerda.
A kommunizmusra visszatérve, már akartam írni az SZDSZ-es leszavazott javaslatról, amiben nem igazságszolgáltatást, csak a múlt megismerhetőségét kérik. Az MDF megint kimutatatta a foga feketéjét: ha kell, ők bebújnak az MSZP alá. Hiszen az MDF segítsége kellett ahhoz, hogy az MSZP-vel együtt elintézzék: ne legyen megismerhető a múlt.
Örülök, hogy az SZDSZ kicsit harcoskodik a komcsikkal, bár hitelük sajnos egyáltalán nincs, hiszen eddig összebújtak. Ez a kis szurka-piszka csak tipikus válás utáni gonoszkodás.
De azért hüledezzünk már egy kicsit: 20 évvel a rendszerváltás után, van képe a régi-új komcsiknak leszavazni azt, hogy megismerhető legyen a múlt? Hol élünk?
A Kenedi-jelentésben van egy idézet, 2006-ban az Európa Tanács felszólítja a volt szovjetizált országok vezetőit: „Vizsgálják meg saját múltjukat, és határolódjanak el totalitárius kommunista rendszerek által elkövetett bűnöktől azok a kommunista, vagy posztkommunista pártok, amelyek ezt még nem tették meg (...), mert a történelem megismerése annak előfeltétele, hogy a bűnök ne ismétlődhessenek meg a jövőben.”
A kép Pieter Bruegel: Farsang és böjt csatája (részlet)