Rebesgetik (és persze cáfolják), hogy Izland után hazánk lehet a következő ország, aki kiemelten megszívja a nemzetközi pénzügyi válságot. A remélhetőleg túlzó aggodalom ellenére érdemes egy gyors pillantást vetnünk arra, hogy járt a kis szigetország, és hogyan érinti ez polgárainak mindennapjait.
Az elmúlt néhány évben az OECD-országok közül Izlandon nőtt messze a leggyorsabban a fogyasztás, ami a legmagasabb külkereskedelmi mérleghiánnyal és gyakorlatilag nulla nemzeti megtakarítással járt együtt. A jegybank magas alapkamattal igyekezett csökkenteni a gazdaság túlfűtöttségét, a bankok így jóval olcsóbban jutottak kölcsönhöz jenben, dollárban vagy éppen euróban. Az ország nagyon kiszolgáltatottá vált a külföldi forrásoknak, a külső adósság az éves GDP 300%-ára rúg.
A rohamosan növekvő kockázatok miatt idén februárban a Fitch az izlandi államadósság kilátását negatívra rontotta. A külföldi hitelezők jelentősen szigorítottak izlandi kihelyezési gyakorlatukon, az izlandi korona árfolyama esni kezdett, az izlandi gazdaságnak egyre komolyabb likviditási gondjai támadtak. A kibontakozó nemzetközi hitelválság (pont a nagy külföldi függés miatt) különösen érzékenyen érintette Izlandot, az ország három legnagyobb kereskedelmi bankját államosítani kellett.
A pénzügyi válságot az izlandi átlagemberek is megérzik. A drámaibb beszámolók szerint az emberek megrohanták az üzleteket, hiszen a korona-piac befagyása miatt hamarosan nem tudnak importálni a kereskedők. Az izlandiak csak érvényes, Európába szóló hajó- vagy repülőjegy felmutatásával vehetnek eurót, a cégeknek pedig igazolniuk kell, hogy alapvető külföldi beszerzéseikhez van szükségük az európai közös pénzre: azon élelmiszert, gyógyszert vagy üzemanyagot vesznek. Egy Izlandon tartózkodó, magyar blogger szerint kevésbé drámai a helyzet: nincs áruhiány és pánikroham a boltokban, de az emberek érezhetően feszültek, nagy a bizonytalanság és a banki elbocsátások is régen látott munkanélküliséghez vezethetnek.
Tavasszal egy kis visszafogott, északias zavargásra is sor került. Kamionsofőrök tüntettek a magas üzemanyagárak ellen, a demonstráció az itthonról jól ismert tojásdobálássá és plexipajzsos-könnygázas rendőri fellépéssé fajult (a kis piros könnygáz-palackok inkább mulatságosak, mint ijesztőek):
A békés jellegüket elvesztő tüntetőkkel szemben elsősorban verbális elrettentéssel és csak másodsorban könnygázzal fellépő egyik rendőr, alias Gas Man az izlandi online folklór sztárja lett:
Gáz, gáz, gáz ordítása ihlette például a következő klipet: