Hasznos és lényegi vitát kavart Agent Ungur kolléga mai bejegyzése a népszavazási kérdésekről. Viszont nem értek egyet véleményével, íme néhány gondolat:
A bevezetendő tandíj akkora mértékű, hogy széles, milliós tömegek gyermekei nem fogják tudni megfizetni, meg is látszik az idei jelentkezési adatokból, ha jól emlékszem, 25 százalékkal csökkent a jelentkezők száma. Továbbá: vulgáris és tenyérbemászó az a gyurcsányi felfogás, hogy csak gazdag szülők hülye gyerekei és szegény szülők tehetséges fiai és lányai járnak egyetemre. És aki "gazdag hülye", az mindent ki tud fizetni, aki "szegény okos", azt meg az állam segíti majd. És mi van a nagy átlaggal: az alsó középosztály átlagos képességű gyermekeivel? Akik ebből a környezetből akarnak egyetemre menni, azoknak a családja bele fog gebedni... Mert nem mindenki kerül bele a legjobb 15 százalékba. Azok lesznek előnyben, akik vagy mindent ki tudnak fizetni (tehát az elit), illetve a szegénysorsúak. Utóbbi kapcsán viszont számoljunk le azzal a baloldali álomképpel, hogy a külvárosi telepek és a faluszéli cigánysorok gyermekei tömegesen a felsőoktatásba igyekeznek, és csak az eddigi rendszer miatt nem jelentkeztek ezidáig.
Egyáltalán: milyen kifordult gondolkodás az, hogy a százezres tandíj a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését szolgálja? Épp ellenkezőleg. Én a(z ekkora mértékű) tandíj ellen szavazok.
Vizitdíj, napi díj: egészséges fiatalként évente egy-két alkalommal kell csak orvoshoz mennem, így könnyen mondhatnám, hogy mindegy az a háromszáz forint. De az idősebbek, a betegeskedők, az enyémnél jóval alacsonyabb fizettéssel, nyugdíjjal, munkanélküli járadékkal rendelkezők esetén mi a helyzet? Igen, én is szívesen röhögnék azon, hogy a vén nyuggerek majd máshová járnak zsibongani. "Máshová" azonban nincs. Maradnak lepukkant lyukaikban otthon, ki nem kezelt, ezért szövődmény veszélyével járó betegségekkel. Igaz, hogy én kényelmesebben, gyorsabban végzek majd a rendelőben, évi rendes vírusfertőzésem legyőzése érdekében.
Még így is azt mondanám, hogy tőlem maradhat a vizitdíj és a napidíj. De: jövedelmem majdnem felét elviszik a különböző adók és járulékok, baszki! Ha hónapról hónapra fizetem az egészségügyi járadékot, akkor mi a francnak fizessek "jelképes" vizitdíjat. Ja, mert az állam bácsi jó kis vulgármarxista módon tanítani akar, arra a vulgárkapitalista okosságra, hogy nincs ingyenebéd? Kösz, megtanulom én azt hónapról hónapra, az adók és járulékok befizetése során.
Szóval: amíg ennyi egészségügyi, TB-terhet hárít rám az állam, addig szálljon le rólam a vizitdíjjal és a napidíjjal együtt. Majd ha nem kell ennyit fizetnem rendszeresen a közös kasszába, akkor majd szívesen áldozok, akár 300 forintnál többet is az alkalmankénti orvoslátogatásra.
Újra megkérdezem: milyen kifordult gondolkodás az, hogy a vizitdíj és a napidíj a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését szolgálja? Épp ellenkezőleg. Én a jelenlegi helyzetben a vizitdíj és a napidíj ellen szavazok.