Mivel építkezni viszonylag ritkán szokott az egyszeri ember, így széles körben talán annyira nem tűnik fel, mekkora építészhiány van ma Magyarországon. Ettől még azonban van: a gazdasági válságból való kilábalás után mind több az építkezés, azonban egyre kevesebben vannak, akik az épületeket megtervezzék. Van, hogy az építészek kénytelenek megrendeléseket visszamondani, mert egyszerűen nincs rá kapacitásuk, a fiatalok pedig sokszor szívesebben dolgoznak a külföldi, tisztább gazdasági környezetben.
Munkaerőhiányról szóló riportsorozatunk következő része – az építészekről.
Pörögnek az építkezések, de nincs, aki tervezzen. Bár a 2013-as mélyponthoz képest csak felfelé visz az út, azért a tavalyi év első félévében kiadott tizenháromezer építési engedéllyel még mindig bőven elmaradunk az ideális helyzettől: a meglévő lakásállomány szinten tartásához ugyanis 40-50 ezer új lakást kellene évente építeni
Ugyanakkor már a mostani építkezési kedvet sem tudják kiszolgálni az építészek, ehhez ugyanis kevesen vannak
Amint azt Eltér István, a Magyar Építész Kamara (MÉK) alelnöke a Mandinernek elmondta, jelenleg mintegy nyolcezer építész rendelkezik tervezési jogosultsággal Magyarországon: ez a szám még feleannyi sincs, mint a nagyjából ugyanakkora méretű és lélekszámú Portugáliában. Ráadásul becslései szerint a nyolcezer magyar építésznek csak nagyjából a fele dolgozik valójában tervezőként, a többiek oktatnak, szakértőként dolgoznak, vagy más okból passzívak.
Bakó Bea nagyriportját híroldalunkon olvashatják.