Még a helyzetértékelésben sem értenek egyet a baloldali ellenzéki pártok, a kívánt útban meg aztán végképp másképp gondolkodnak – derült ki a Republikon Intézet által szervezett, „Civilek, politika, alternatíva” című kerekasztal-beszélgetésen, amelyre a DK, az Együtt, a Liberálisok, az LMP, az MSZP és a PM egy-egy vezető politikusát hívták meg.
Juhász Péter szerint már nincs demokrácia Magyarországon; Schiffer András szerint az még van, jogállam viszont már nincs – többek között erről is vitatkoztak a baloldali pártok politikusai a Republikon Intézet konferenciáján. Szabó Tímea szerint a feltétel nélküli alapjövedelem lehetne a baloldal víziója. Fodor Gábor civil fórumot szervezne, Tóbiás József a helyi beágyazottságot erősítené, Kerék-Bárczy Szabolcs pedig úgy látja: az ellenzék Orbán kottájából játszik, amikor eltérő nézetei ellenére kénytelen együttműködni.
Kiss Brigi tudósításának első részét a politikus-kerekasztalról híroldalunkon olvashatják.
Az ellenzéki politikusok után baloldali civil aktivistákat is egy asztalhoz ültetett a Republikon Intézet csütörtökön. A leginkább szembetűnő különbség az volt a két kerekasztal-beszélgetés között, hogy míg a politikusok egészen békülékeny, már-már kedves hangnemet ütöttek meg a civilek irányába, utóbbiak egyértelműen ellenségesen álltak a pártokhoz és a politikusokhoz.
A visszatérés tervezgetése helyett jó néhány ellenzéki politikusnak inkább a nyugdíjbavonuláson kellene gondolkodnia – ezt Vágó Gábor mondta a Republikon Intézet civil aktivistáknak szervezett kerekasztal-beszélgetésén, de akár az egész eszmecsere tételmondata is lehetne. Papp Réka Kinga szerint még a pártvagyon is jobban hasznosulna a civilek kezében. Kiderült azonban az is: nem mindegyik tüntetésszervező ennyire elutasító a jelenlegi pártokkal, Gulyás Balázs meg is hívta őket a március 15-ei demonstrációjukra.
Tudósításunk második része híroldalunkon olvasható.