Néhány hete Moszkvában beszélgettünk olyan fiatalokkal, akik nem a helyi közvélemény-kutatások mainstream orosz polgárát testesítik meg. Fiatalok, moszkvaiak, beszélnek nyelveket és nem a tévéből vagy a napilapokból tájékozódnak. Az országuk jövőjét is másképp látják, mint a hivatalos Oroszország.
Roman Dobrohotov népszerű blogger és most már politikai aktivista is. Ahogy Alexei Navalnynál, nála is előbb jött a blog, aztán a politika. Ősszel már a moszkvai helyhatósági választásokon akar indulni a December 5-e mozgalom színeiben. Valaha az orosz diplomácia keltetőjének számító GIMO-n tanult. De politikai megnyilvánulása miatt tanulmányai befejezése előtt eltanácsolták az intézményből.
Blogger vagy politikus vagy?
Inkább blogger és aktivista.
Melyik inkább?
Mindkettő, az egyik jött a másikból.
És milyen ellenzéki aktivistaként dolgozni és blogolni Oroszországban?
Most kicsit nehezebb. 2011-12-ben sokkal aktívabbak voltak az emberek, sokkal többen voltak az ellenzéki megmozdulásokon. Most sokkal nagyobb a közöny, az apátia. De mi nem adjuk fel, ezért is éreztük fontosnak a barátaimmal, hogy mindenképpen induljunk a moszkvai helyhatósági választásokon. Így mozgásban tudjuk tartani a saját aktivistáinkat és folyamatosan tudunk kommunikálni az emberekkel. Bár sok jóra azért nem számítok: 40 jelöltünkből jó eredmény lenne, ha 5-6 bejutna a moszkvai dumába.
Kikre számíthattok? Kik támogatnak benneteket?
Van néhány üzletember, aki támogat minket, a kampányhoz kb. 1 millió rubel (7 millió forint) kell fejenként, ezt ők összedobják, illetve azokra a fiatalokra építünk, akik a Navalny kampányban már feltűntek.
Mit szóltál a kijevi eseményekhez?
A Majdanon tüntetőket az itteni média fasiszta csőcseléknek mutatta, az itteni közvélemény nem is szimpatizált velük. A lángoló barikádok láttán az itteni rendpárti többség az ex-elnöknek adott igazat. A tiltakozásnak ezt a formáját elutasítják Oroszországban.
El sem tudsz képzelni valami hasonlót mondjuk Moszkvában?
Nem nagyon. Legalábbis 2016-ig biztos nem. Akkor lesznek parlamenti választások, és akkor lehet, hogy átpolitizáltabb és elkeseredettebb lesz a társadalom itt is.
És mit gondolsz Oroszország külpolitikájáról?
Ez a hidegháborús retorika, ami most van, egyáltalán nem új. Egy hosszú út vezetett ide. Az első ilyen lépés Putyin müncheni beszéde volt 2007-ben. Azóta az orosz állami média nagyon erősen sulykolja a Nyugat- és Amerika-ellenességet. Idősebbekkel beszélve ez teljesen olyan, mint 30-40 évvel ezelőtt a szovjet időkben volt. És hangsúlyozom, hogy ez nem most az ukrán eseményekkel kapcsolatban kezdődött.
Tényleg, mit szólsz az orosz-magyar atomszerződés aláíráshoz? Egyáltalán hallottál róla?
Mihez? Nem egyáltalán nem volt erről szól a médiában. Szerintem ha megállítasz 100 embert az utcán, senki sem hallott semmit a magyar politikáról és a magyar orosz kapcsolatokról. Ez nem az az ügy, ami megüti az ingerküszöböt. Németország, Franciaország, az EU vagy az USA, az téma külpolitikailag. De Magyarország nem.