Ferenc pápa kirúgott egy konzervatív bíborost egy befolyásos vatikáni bizottságból. Ferenc pápa megerősített egy konzervatív bíborost egy befolyásos vatikáni bizottság élén. No, akkor mit csinált Ferenc pápa a konzervatív bíborosokkal? New York Times kontra valóság, tézis, antitézis, szintézis. Egy hír anatómiája.
Tézis: Ferenc pápa felmentett egy konzervatív bíborost egy befolyásos vatikáni bizottságból – írja a New York Times nyomán az MTI, majd a hvg.hu, ahol már egyenesen „kirúgták” az illetőt.
Az amerikai Raymond Leo Burke bíborosnak Ferenc pápa lépése nyomán megszűnt a tagsága a Püspöki Kongregációban, ami a püspöki kinevezésekért felel szerte a világon. A hírt a New York Timesnak nyilatkozó „szakértők” úgy kommentálták, hogy a pápa nyitottabb egyházat akar, jó püspököket akar függetlenül attól, hogy azok konzervatívak vagy liberálisok.
Ferenc pápa a NYT híradása szerint korábban már elmozdította Justin Rigali bíborost, volt philadelphiai érseket a Püspöki Kongregációból, megerősítette viszont a „mérsékelt” William J. Levada bíboros kinevezését. Továbbá kinevezte Burke helyére az úgyszintén „mérsékeltebb” washingtoni Donald Wuerl bíborost. Az amerikai napilap írásában arra is utalt, hogy a személycserék nem jelentik automatikusan a liberális oldal erősödését. Ferenc pápa nemrég kinevezte például „a melegházasságot kifejezetten ellenző” Salvatore J. Cordileonét San Fransisco érsekévé, valamint megerősítette a „szintén inkább a konzervatív tábort erősítő” Leonard Blair kinevezését is Hartford érsekévé.
Antitézis: Ferenc pápa megerősített tisztségében egy konzervatív bíborost
Ferenc pápa megerősítette tisztségében a befolyásos vatikáni Püspöki Kongregáció konzervatívnak számító prefektusát, a kanadai Marc Ouelletet – írja a Vatikáni Rádió honlapja (a „konzervatívnak számító” a mi hozzátoldásunk, a VR nem lát el jelzőkkel bíborosokat). A 69 éves kanadai főpásztor Québec nyugalmazott érseke, XVI. Benedek pápa 2010-ben nevezte ki a Püspöki Kongregáció vezetésére.
Szintézis: Mit is csinált Ferenc pápa a konzervatív bíborossal? Mi maradt ki a New York Times cikkéből?
Mindenekelőtt az, hogy Burke bíborost nem felmentette a pápa a tisztségéből, hanem csupán nem hosszabbította meg lejárt mandátumát. Másrészt a vatikáni tisztségekről és amerikai püspökökről folytatott, nagy spekulációban csak azt az egyet felejti el megemlíteni a lap, amit az antitézisben idéztünk. Márpedig ha az egyéb mozgások fontosak, akkor az is fontos, hogy Marc Ouellet maradt a Püspöki Kongregáció élén. Persze a New York Times amerikai lap, így speciális szempontja van: elsősorban az amerikai bíborosok mozgását figyeli, és az amerikai püspökök érdeklik. Na de azok kinevezésére Ouellet is nagy hatással van. Azon meg ne csodálkozzunk, hogy San Francisco érseke kifejezetten ellenzi a melegházasságot, ehhez nem kell konzervatív püspöknek lenni, horribile dictu, Ferenc pápa is ellenzi a melegházasságot.
A New York Times ugyan hozzáteszi, hogy „Burke bíboros továbbra is Vatikán legmagasabb kánonjogi bíróságának egyik elöljárója”; azt azonban nem említi meg, hogy emellett még másik öt vatikáni tisztsége maradt meg. Mint azt Thomas Peters írja a CatholicVote-on:
„És szegény Burke bíboros, a mai eset után alig lesz valami, amivel el tudja magát foglalni. Amellett, hogy az Apostoli Szignatúra Legfelsőbb Bíróságának (a Szentszék legfelsőbb bírósága és egyik legfontosabb szerve) prefektusa, a bíborosi testület tagja, a Pápai Törvénymagyarázó Tanács, a Papi Kongregáció, az Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció és a Szenttéavatási Ügyek Kongregációja tagja, a Hivatásokért Bizottság elnöke, és gyakran nyilatkozik a katolikus hit ügyében, nem tudom elképzelni, mit fog kezdeni a frissen nyakába hullott szabadidejével.”
Raymond Leo Burke bíborosról emellett azt kell tudni, hogy nem csupán konzervatív, hanem egyenesen tradicionalista; így aztán nem nehezebb nála „mérsékeltebbnek” mondható bíborosnak nevezni a konzervatív Wuerlt, vagy az egyébként XVI. Benedek által a Vatikánba hívott Levadát, aki Ratzinger utóda volt a Hittani Kongregáció élén. Burke egyébként egy kedves, mosolygós, szelíd ember. Abban persze igaza van a New York Times-nak, hogy valószínűleg nem teljesen azonos Ferenc pápa és Burke attitűdje, és hogy a jövőben nem Burke irányvonala fog érvényesülni. De azért nem érdemes ferdíteni és csúsztatni, elhallgatni fontos részleteket.
Ennyit a New York Timesról. Talán nem onnan kellene tájékozódni egyházügyileg: liberális lapként könnyen esik a wishful thinking hibájába, főleg ha hazai ügyről van szó. Milyen ismerős.