Ahogy 2009 óta minden évben, idén tavasszal is megkérdeztük olvasóinkat arról, mi a véleményük a magyar közéletről, illetve a Mandinerről. Kérdőívünket 1579-en töltötték ki, nem reprezentatív felmérésünk teljes adatállományát közzétesszük majd további elemzésre. A 2013-as adatokról szóló első posztunkban válaszadóink politikai preferenciáit vizsgáljuk meg.
Olvasóink közül legtöbben, 43 százaléknyian jobboldalinak vallják magukat (2012-ben 46% nyilatkozott így). Minden negyedik válaszadó nem tudta vagy akarta besorolni magát (2012-ben 24%), 16 százaléknyian tartják magukat liberálisnak (2012-ben 17%). Még két világnézet képviselteti magát számottevő nagyságban olvasóink körében, 7 százaléknyian baloldaliak (2012-ben 5%), 5 százaléknyian pedig radikálisan jobboldaliak (tavaly 6%).
Látható, hogy tavaly óta nem sokat változott olvasótáborunk világnézeti összetétele – 2010-ben még olvasóink 70%-a volt jobboldali.
A 88 százalékos választási részvételi hajlandóság valamivel magasabb, mint a tavalyi 83 százalékos mutató – és persze messze-messze meghaladja az országosan jellemző 50 százalék körüli aktivitást.
Továbbra is a Fidesz a legnépszerűbb párt olvasóink körében, de a tavalyi 41%-hoz képest némiképp szerényebb, 37%-os eredménnyel. Tavaly ősszel, az Együtt 2014 indulását követően az éves rendes felmérésünkön kívül egy másikat is készítettünk, akkor a Fidesz 32 százalékot kapott, ehhez képest erősíteni tudott a kormánypárt.
A második legnagyobb, 18 százalékos támogatottsággal az Együtt 2014 bír, egy évvel ezelőtti felmérésünkben még nem szerepelhettek, viszont feltűnő, hogy tavaly novemberben még olvasóink 28%-a választotta volna őket.
Egy mandineres választáson az LMP állhatna fel a dobogó harmadik fokára a maga 14 százalékával. Egy éve, még a párt szakadása előtt 17 százalékot kaptak volna, tavaly ősszel – még mindig a Párbeszéd Magyarországért kiválása előtt, de az Együtt 2014 indulása után – viszont csak 13 százalékot.
Ha olvasóinkon múlna két pártot juttatnának még be a parlamentbe, a 7 százalékos támogatottságú Jobbikot (egy éve 9%-ot kaptak) és a 6 százalékos eredményt elérő MKKP-t (akiket egy évvel korábban 8% támogatott).
Az összes többi párt az 1-2 százalékos tartományban teljesített, a DK-t például egészen pontosan ugyanannyi, egy százaléknyi válaszadónk támogatja, mint az MSZP-t. Náluk a 4K!, a PM és a KDNP is jobban szerepelne egy mandineres választáson a maga két százalék körüli támogatottságával.
A legelutasítottabb pártok között a tavalyi eredményhez hasonlóan továbbra is a DK-é, az MSZP-é és a Munkáspárté az első három hely. Érdekes, hogy a maga 31 százalékos mutatójával az LMP a legkevésbé elutasított párt, tavaly még a válaszadók 39%-a nem választotta volna őket semmiképpen.