Áprilisi felmérésünk összefoglalójának második részében a demográfiai összetétel után olvasóink pártpreferenciáit, illetve azok változását vizsgáljuk meg.
Olvasóink között legnagyobb arányban még mindig a magukat jobboldalinak vallók jelennek meg, azonban az idei 46%-os eredményükkel elveszítették eddigi abszolút többségüket. Több mint húsz százalék azok aránya, akik nem tudták/akarták hova sorolni magukat, ezzel a második legnagyobb halmazt képezik, megelőzve a 17 százaléknyi liberálist. Radikális baloldali olvasóink aránya dinamikusan növekszik, a tavalyi 0,8% után idén 0,9% sorolta magát ebbe a körbe.
2010-ben még 93,5, tavaly 86 százaléknyian nyilatkoztak úgy, hogy biztosan elmennének egy most vasárnapi választásra – 2012-re ez 83%-ra csökkent, de még így is messze-messze meghaladja olvasóink politikai aktivitása az országos választási részvételi hajlandóságot. A biztosan nem szavazók aránya eközben 3,6%-ról 8,5%-ra emelkedett.
Továbbra is a Fidesz a legnépszerűbb párt olvasóink között, azonban a tavalyi 53%-hoz (és a tavalyelőtti 64%-hoz) képest jókora visszaesés a mostani, alig 41%-os eredményük. Ez az arány amúgy nagyjából megfelel a TÁRKI márciusi országos felmérésében található adatnak. Az LMP továbbra is őrzi a második helyet, bár idén 2 százalékponttal kevesebben voksolnának rájuk. A harmadik helyre a Jobbik futott be a maga 9%-ával, alig megelőzve a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot. Ha olvasóinkon múlna, az MSZP nem jutna be a parlamentbe, a Demokratikus Koalíciónak viszont nem sok hiányozna az 5%-os bejutási küszöb eléréséhez.
Továbbra is az MSZP a leginkább elutasított párt, de míg tavaly a válaszadók 85%-a nem szavazott volna semmiképpen rájuk, addig idén már csak 77%-uk, alig többen, mint a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalícióra. A legkevésbé elutasított politikai párt idén az LMP lett, hajszálnyival megelőzve a Civil Mozgalmat, a Fideszt és az MKKP-t. A Fidesz elutasítottsága jelentősen emelkedett a tavalyi 29%-hoz képest.
Az utolsó 100 komment: