„A torkánál ragadta meg a kérdést Pelikán elvtárs...
Angol Park? Hogy az angol imperialista világbirodalom röhögjön a markába??
Egy frászt!! Vidámpark! Ez kell a dolgozóknak!″
/Bacsó Péter: A tanú/
Vége a fővárosi Vidámparknak, november 4-én végleg bezár az intézmény, az Állatkert kapja meg a területét. A terv egyáltalán nem új, az MDF-nek már 2006-ban volt ilyen javaslata és 2008-ban is voltak efféle elképzelések a fővárosi kabinetben. Aztán mindeddig semmi nem lett belőle: nincs már MDF, nincs már Demszky, a Vidámpark viszont maradt.
A bezárás sokaknak nem fog tetszeni, Facebook-csoport alakul, talán aktivisták láncolják magukat a rozsdásodó forgókapukhoz. A fővárosi MSZP és Horváth Csaba máris Budapest felszámolásáról beszél – Horváth főpolgármester-helyettes volt, amikor a Demszky-féle vezetés 2008-ban hasonló terveken dolgozott. Akkor is a városvezetés tagja volt, amikor 2009-ben szétszerelték és elszállították a park viszonylag korszerű, átfordulós hullámvasútját, a Looping Start.
Szerintem jó döntés, hogy a Vidámpark eddigi formájában nem működik tovább, és a sikeres Állatkertnek helyet kap a bővítéshez. Jó pár éve már, hogy Ablonczy kollégával némi május 1-jei városligeti feltöltődés után bejártuk az intézményt, amiből csak úgy áradt az elmúlás mélabúja. Lézengő látogatók, kedvetlen alkalmazottak, szakadt játékok. Azóta akárhányszor a parkban jártam, mindig ugyanez volt a benyomásom: a Vidámpark fölött eljárt az idő, és ehhez képest még olcsónak sem mondható.
Az összevonás után a klasszikus, muzeális játékok, mint a Hullámvasút vagy a Körhinta a helyükön maradnának. A többi játékot értékesítenék, helyükre pedig állatok költözhetnek – kérdés, hogy mikor lesz pénz egy efféle fejlesztésre. A Vidámpark játéklistájáról én a következőket hagynám meg az Állatpark részeként is:
Barlangvasút
Elvarázsolt Kastély és Hordó
Hullámvasút
Körhinta
Panorámakerék
Talán a szocializmust idéző darabokból is meg lehetne őrizni néhányat, a szocialista nosztalgiára ugyanis nem csak a Munkáspárt összejövetelein van igény, hanem sok turista is rá van kattanva, ahogy azt a Szoborpark sikere is mutatja (éppen emiatt régi mániám, hogy óriási siker lenne egy panelmúzeum az '50-es, '60-as, '70-es és '80-as évek lakberendezésének és mindennapjainak bemutatására, nem is kerülne túl sokba). A másik lehetőség, hogy ezeket egyben értékesíteni, és már kész is lenne egy új, magántulajdonú és -finanszírozású vidámpark retró-negyede. Mert előbb-utóbb biztosan lesz, aki a Vidámpark örökébe lépjen: a Wing Zrt. már be is jelentkezett egy dél-pesti, Duna-parti helyszínnel.