Ma kezdődnek az Uránia moziban a kínai filmnapok, amelyek igazából egy napig tartanak. Kínai-buziknak, filmbuziknak és kínaifilmbuziknak kötelező program, de mindenki, aki szívesebben tölti egy napját egy légkondicionált vetítőteremben, mint a Kalapács Józsi-féle betondzsungelben, ajánlható az esemény – ráadásul mindezt ingyen. Lehetne most elmélkedni a keleti szélről meg az édes-savanyú kutyáról, de inkább nézzük magukat a filmeket.
A nyitófilm a Szárnyaló öregek otthona (Feiyue laorenyuan, 2012) lesz (kedd 18:00, szerda 10:30), az esemény díszvendége pedig ennek egyik főszereplője, a csinos Yan Bingyan. A filmben egy idősotthonból megszöknek a szépkorúak, hogy részt vegyenek a kínai Csillag születikben. A film szereplőinek összéletkora 3000 év, a Mandiner gerontofil olvasói biztos jól szórakoznak majd rajta, de nyugdíjvédelmi kormánybiztosunk is biztos meríthet belőle egy-két ötletet.
A szerda az Anya (Eji, 2010) című fimdrámával kezdődik (9:30). Ebben az éhező kínai kisgyereket belső-mongóliai belső-mongolok fogadják be a jurtájukba, hosszan folyik a könny meg a kumisz, s végül a főszereplőnek döntenie kell: puszta vagy nem puszta, és ő persze a pusztát választja. A film után a rendezőt lehet kérdezni mindenféléről.
Aki nem szereti a birkákat és az erjesztett lótejet, az szerdán 10-kor a Majomkirály – Nagy felfordulás az Égi Palotában (Danao Tiangong, 2012) című rajzfilmet tekintheti meg, amely egy 1960-as évekbeli klasszikus felújított változata. A mese arról szól, hogy Sun Wukong, a Majomkirály felmegy az égbe, ahol mindent szétkúr. Ebből, de csak ebből a szempontból egyébként hasonlít Matolcsy Györgyre, ettől függetlenül azonban igazi felüdülés ez a film ebben a nagy melegben.
10:30-kor ismétlik a Szárnyaló öregek otthonát, a film után beszélgetni lehet Yan Bingyannal, de itt jelezzük, hogy már foglalt.
13:45-kor kezdődik az Igen, akarom (Wo yuanyi, 2012) című romantikus szinglifilm, amely pekingi yuppie-k között játszódik. A főszereplő jó csaj egy cégnél középvezető, akinek a kegyeiért két milliomos menedzser vetekszik. Az egyik menőzik a pénzével, a másik szegénynek teteti magát, hogy saját magáért szeressék, ne a pénzéért. A végén aztán különrepülővel utaznak Párizsba, pezsgőznek és gyémántgyűrűznek. Igazi sztárparádé, a főszereplőnőből, az egyik Kaptárból is ismert Li Bingbingből még a Véleményvezér nagyon buta Kína-bloggere sem húzná ki, a két főszereplő fickóval pedig ázsiai hölgyek százmilliói álmodnak éjszakánként.
14:00-kor egy maszturbációra – a biciklisfutárok kivételével – kevéssé alkalmas film kezdődik egy másik teremben. A hegy körül (Kora, Zhuanshan, 2011) igazi LMP-s kultfilm, arról szól, hogy egy taiwani hülyegyerek felbiciklizik Tibetbe. Az út nehéz, tibetiül meg nem tud, úgyhogy túl sokat nem beszél közben, és a kínai filmekre oly jellemző állandó picsogás is elmarad. Nyugati szemmel ez a legélvezhetőbb film a felhozatalból, és még a Tibet- és extrémsport-fanatikusok is megkapják, amit akarnak.
16:15-kor kezdődik A nagy mágus (Da moshushi, 2012), ami tipikus hongkongi történelmi bohóckodás. Az 1910-es években játszódik, egy fiktív kisvárosban verekednek, varázsolnak és szerelmesednek, és a végén a japán agresszorok jól megszívják. A főszereplő nem más, mint Tony Leung Chiu-wai, bugyiszázmilliók nedvesítője, a nálunk is bemutatott Hős, 2046, Szigorúan piszkos ügyek, Szerelemre hangolva, Ellenséges vágyak, Vörös szikla, Csungking expressz stb. sztárja.
Szerdán 18:30-kor egy másik romantikus filmet, A szerelem nem vak (Shilian 33 tian, 2011) címűt láthatjuk. A cégnél dolgozó luvnyát kidobja a pasija, szenved, szenved, szenved, de aztán összejön egy munkatársával. Guy Ritchie-s-Mátrixos vágások kínai módra, szexre ne számítsunk.
20:30-kor kezdődik a legnagyobb durranás, A tangshani földrengés (Tangshan da dizhen, 2010). Ez minden idők üzletileg legsikeresebb kínai filmje, csajoknak két és fél óta szipogás, pasiknak is, kivéve a cinikus geciket, akiknek ugyanennyi kínos feszengés. A '76-os tangshani földrengésben egy fél család kipusztul, a másik fele szétszakad, 32 évig szenvednek, aztán a 2008-as sichuani földrengés során egymásra találnak, már akik még élnek. Aztán szenvednek tovább. Rendezője a „kínai Spielberg”, Feng Xiaogang.
Ha valaki lusta elmenni a moziba, de érdeklik a filmek, az természetesen a számítógépes világhálón is megtekintheti őket, de nagyon szégyellje magát.