1956-ban a gazdaságilag nem éppen dübörgő Egyesült Királyság az IMF-hez, azaz az Egyesült Államokhoz fordult anyagi támogatásért. Van ilyen. Csak éppen rosszkor. Ismerős, ugye? Az amerikai elnök, Dwight D. Eisenhower simán megtagadta kérésüket, barátság vagy közös érdekek nem számítottak. Dühös volt, hogy a britek (és a franciák meg izraeliek) Washington akarata ellenére megtámadták Egyiptomot, miután a jó öreg Nasszer elnök államosította a szuezi csatornát.
Eisenhower követelte, hogy az Egyesült Királyság azonnal és feltétel nélkül vonja ki csapatait Egyiptomból. Clear enough... Ha nem teszi, Washington blokkolni fogja a britek hozzáférését az IMF forrásokhoz. Ha viszont kivonja csapatait, jelentős anyagi hozzájárulásban részesül. Az Egyesült Királyság alaposan megalázkodva beleegyezett a feltételekbe. Az Egyesült Államok erre nagy méretű anyagi támogatásban részesítette, amely tartalmazott egy akkoriban példa nélküli, 1,3 milliárd dollár értékű IMF-kölcsönt. A sztorinak azonban ezzel nincs vége. 1956-ban nem egyszerűen arról volt szó, hogy a britek szarban voltak, hanem arról, hogy még mélyebben bele is lökték őket. Washington ugyanis mindent megtett a font oldalbarúgásáért.
A forgatókönyv: 1. a Brit Birodalom úgy gondolta, hogy megtehet valamit. 2. Az USA nem így gondolta, és bezúzta a fontot. 3. A britek segítséget kértek. 4. Amerika bácsi segített, miután a birodalmi britek felhúzták a fehér zászlót.
Mi is a sztori tanulsága? A nagyok nagypályán játszanak, és keményen ütnek, ha érdekeiket valaki keresztezi. Én megmondtam évekkel ezelőtt, na.
A tanulság az, hogy:
1. Összeesküvések vannak.
2. Sokszor volt már ilyen a világtörténelemben, nem kell paranoidan inherens magyarellenességet keresni mindenhol.
3. Ha a Brit Birodalommal megtehették, akkor ugyebár velünk tízszeresen. A szuverenitás már ötven éve is illúzió volt még egy középhatalomnak is.
4. Tény: ugyan a hisztit csúnyán túllőtték a fiúk ott Washingtonban meg Berlinben, meg Párizsban (már látják, hogy kontraproduktív volt, mert előhozta az eburafakó kurucvért és a Fidesz akár az utcán is bármikor többszörösen lenyomja az ellenzéket), a gazdasági helyzetünk se olyan rossz, amit az agitprop mond, sugall és áraszt, de azért jó lesz vigyázni. Nagyon vigyázni és nemönelbízni. Kemény csávók ezek.