Kálmánék reggeli posztja okozott némi izgalmat a politikabuzi szcénában, de sok a panasz, hogy túl hosszú. Ezért most jóval rövidebben és a 2006-os választásra szűkítve foglaljuk össze, mire alapozzuk azt, hogy a Haza és Haladás Alapítvány „számításaink szerint az új rendszer mind 2002-ben, mind pedig 2006-ban az akkori többségi választói akarattal ellentétes, jobboldali kormánytöbbséget eredményezett volna”, utóbb rendkívül széles körben elterjedt állítása nem állja meg a helyét. Ráadásul még modellünket is tovább finomítjuk.
Szigetvári Viktor és a HaHa azt mondja, 2006-ban csak a Fidesz-KDNP és az MSZP első fordulós (listás) eredményeit vegyük figyelembe, s ez alapján jelentik ki, hogy a Fidesz 59, az MSZP 47 egyéni mandátumot szerzett volna az új választási rendszerben, annak ellenére, hogy a Fideszre szavaztak kevesebben. Világos beszéd: fideszes, nemdemokratikus választási rendszer.
A Mandiner ellenben azt állítja, nem lehet figyelmen kívül hagyni az MDF és az SZDSZ támogatóit sem. Előző posztunkban leegyszerűsítve előbb minden, majd minden második SZDSZ-szavazót besoroltunk az MSZP-hez. Most egy kicsit szofisztikáljuk eljárásunk, s a Gallup 2006-os, a két forduló között végzett felmérésének másodlagos preferenciái alapján korrigáljuk a két nagy párt eredményeit: „Az első fordulóban az SZDSZ-re szavazók 75%-a most az MSZP által támogatott jelöltre voksolna 24% még nem döntött. Az MDF első fordulós szavazóinak 37%-a szavazna a Fidesz jelöltjére 21% az MSZP-re 16% el sem menne és 21% nem tudja mit tenne.” A 2006-os politikai erőviszonyok alapján ez reálisan hangzik, úgyhogy a két származtatott változónk a következő lesz:
demokraták=MSZP+SZDSZ*0,75+MDF*0,21
nemdemokraták=Fidesz+MDF*0,37
A HaHa táblázatát ezzel a két származtatott oszloppal kibővítve (a módosított táblázat xls-ként innen tölthető le) gyökeresen megváltozik az összkép, 15 választókerület fordul meg az ő számításaikhoz képest. Tételesen: Békés megye 1. vk., Budapest 1. vk., Budapest 2. vk., Budapest 4. vk., Győr-Moson-Sopron megye 5. vk., Hajdú-Bihar megye 5. vk., Jász-Nagykun-Szolnok megye 3. vk., Pest megye 6. vk., Pest megye 10. vk., Pest megye 11. vk., Tolna megye 1. vk., Vas megye 1. vk., Veszprém megye 1. vk., Veszprém megye 2. vk., Zala megye 3. vk.
A 2006-os politika rögvalóságot a HaHáénál (szerintünk) sokkal jobban tükröző modellünkben 2006-ban az első fordulóban 44 körzetet nyert volna a Fidesz & Co., 62-t pedig az MSZP & Co.. A HaHa modelljében 59:47-es, azaz teljesen fordított eredmény jött ki, ami nagyon nem mindegy. Így aztán az alábbi, kétségkívül látványos színes ábra sem korrekt:
Vannak egészen meglepő eredményei is az új választási rendszernek, például Budapesten. 2006-ban a jobboldal a 32 fővárosi evk-ból 4 egyéni mandátumot szerzett, az új rendszerben egyetlen választókerületet nyert volna meg a 18-ból. Lehet, hogy ez gerrymandering, de akkor ez a vadász nem vadászni jár ide.
Tehát azt állítjuk, hogy a HaHa modellje legalábbis nagyon erősen torzít. Sőt: a valósággal éppen ellentétes eredményre vezet. Lehet még tovább finomítani a számításokat, például a Harmadik Út 2,2 meg a többiek 1,3 százalékával meg a választás listás részével, de ehhez – egyelőre – sajnos nem voltak adataink és időnk sem.
Az utolsó 100 komment: