Miután a közismerten eredményes, nagysikerű Facebook-forradalmak nyomán immár demokratikus paradicsommá változott az arab világ, Magyarország magát elnyomottnak érző szubkultúrái is forrongani kezdtek – virtuálisan. Tavaly nyáron még csak a tűzijátékot akarták nemmegtartani az árvízkárosultak javára, ami a civil kurázsi és az aktív állampolgári lét megcsúfolása volt. Aztán jöttek százezren (2301-en) Gyöngyöspatáért, a csoport üzenőfala azóta is a különböző párhuzamos Magyarországok kakofóniáját zengi. És persze egymillióan (85 ezren) aggódnak a sajtószabadságért – igaz, ennyi is elég volt, hogy a hatalom reszketni méltóztasson, hiszen azóta is mindenki azt ír a netre, amit akar. Most pedig a ma kezdődő népszámlálást akarják meghekkelni a háló(szoba)forradalmárok.
A közösségi hálón megalakult A 2011-es népszámlaláskor csak hülyeségeket fogok válaszolni nevű remek csoportosulás, amely keresztbe tenne a tízévente szokásos, kötelező adatszolgáltatásnak – ahogy máshol is lehet a népszámlálás negligálását forradalmi tettnek vizionáló lázadókról olvasni. Pedig miről is van szó? A népszámlálás az az aktus, amivel, legalább egyszer egy évtizedben pontos és teljeskörű képet kaphatunk arról, hol is tart a hazánk, milyenek a társadalmi állapotaink, hányan vagyunk, kik vagyunk és mik vagyunk valójában, számszerűen.
Anglia egyik legnagyobb kincse a Domesday Book, ami egy kétkötetes népszámlálás a középkor mélyéből. Hódító Vilmos 1085 karácsonyán rendelte el az országos összeírást, a benne szereplő személyek az Ítélet napjára esküdtek meg a szolgáltatott adatok valódiságára. A könyv 1086 augusztusában készült el és 13 418 település adatait tartalmazza. A Domesday Book máig az ezer évvel ezelőtti Anglia mindennapi valóságának lenyűgöző dokumentuma, felbecsülhetetlen értékű aranybányája a múlt professzionális és hobbikutatóinak.
A balsors tépte Magyarországon nem maradt fenn ekkora léptékű összeírás a régmúltból: első modern népszámlálásunkat II. József idején, 1784 és 1787 között folytatták le, majd 1870-től nagyjából tízévente ismétlik meg azokat. Az 1869. évi népszámlálási törvény így rendelkezik: „1. § A magyar korona országainak területén általános népszámlálás rendeltetik el. Ezen népszámlálás az 1869. deczember 31-én létező népességi állapot szerint 1870 január 3-kán országszerte meginditandó, és teljes befejezéseig szakadatlanul folytatandó. 2. § A népszámlálással egyidőben a lakhelyek és hasznos háziállatok összeirása is eszközlendő. 3. § Mindenki köteles a népszámlálás alkalmából számbaveendő adatokat saját maga, családtagjai, hozzátartozói és lakói után hiven bevallani. A ki magát a számlálás alól kivonja, vagy hamisat vall be, 20 forintig terjedhető birság alá esik. Ha valakinek hanyagsága vagy roszakarata miatt a számlálást ismételni kellene, az, az ebből eredő költséget megtériteni tartozik.”
A hiteles adatszolgáltatást azóta is megkövetelő statisztikai adatok segítségével össze tudjuk rakni, honnan hová jutott Magyarország az elmúlt 140 évben. 2011-ben immár az Európai Tanács és Európai Parlament iránymutatásai alapján, az EU összes országában azonos elvek szerint kell lakás- és népszámlálást végezni. Magyarországon ez a KSH feladata lesz.
Nem arról van szó tehát, hogy a lopakodó orbánizmus újra kéjes örömmel halássza a rettegő állampolgárok adatait, bármit is állítsanak az elmúlt évtizedek népszámlálásaira vagy ifjú- vagy előrehaladott időskoruk miatt nem emlékező aggódók. Igaza van felvidéki kollégánknak, aki kompakt kis idővonalba szedte a népszámlálás kelet-európaias recepcióját. Igaza van a kormánypártisággal aligha vádolható KA Steve bloggernek is, aki szerint „azok az emberek, akik egy érvénytelen szavazattal protestálásra sem képesek a választásokkor, pont a társadalomtudományokon akarják leverni a kormánnyal kapcsolatos frusztrációikat, lendületből tökön rúgva saját jövőjüket is”. És nem csak a mai statisztikusokat, hanem a jövő történészeit, a mi korunk iránt érdeklődő kései honfitársainkat is megtévesztjük a népszámlálás elbohóckodásával.
A népszámlálás korrekt, informatív honlapján minden lényeges információt megtalálhatunk a ma kezdődő felmérésről. Október 1-től indul az online népszámlálás is.
És ahogy teljes szívből támogatjuk a szomszédos országok magyar polgárait, hogy a helyi népszámláláson vallják magukat magyarnak, úgy itthon is csak arra buzdíthatunk mindenkit, hogy félelem, aggodalom nélkül vallja magát annak, aki. Tízévente egyszer számláltassunk meg. Nemünket, nemzetiségünket, hitünket vagy hitnélküliségünket, életkorunkat, életkörülményeinket, önmagunkat vállalva, mint egy polgár, aki nem fél.