Sunset Chapel, Acapulco, Mexikó (via Stilblog)
Egyre több városi kultúrával, design-nal, életmóddal foglalkozó blog működik az internet hazai szegleteiben: a blogok ma már hálózattá álltak össze, s nevelik - vagy teszik próbára - ma már több tízezres olvasótáboruk ízlését.
Le cool, Design Pumpa, Stilblog, urbansnob, LisztesLáda - csak néhány fontosabb blog a számolatlanul gyarapodó oldalak közül, amelyek az urbánus lét hétköznapjaival foglalkoznak. Összehoztuk a bloggereket, hogy a szubkultúrájukról, a számukra rokon- és ellenszenves jelenségekről beszélgessünk. „2007 körül indult be a nemzetközi designblog-dömping, annyi érdekes tartalom gyűlt addigra össze a neten” - mondja a Design Pumpa bloggere, aki 2007-ben indította el saját oldalát, hogy a hazai olvasóknak is bemutassa a nemzetközi trendeket. „Közvetíteni akartam azt a rengeteg jó tartalmat, amit a neten találtam.”
Ez a késztetés jellemzi a többi bloggert is: „Annyi jó dolgot találtam, és nem akartam elfelejteni őket” - mondja nevetve Hoffmann Petra, a Stilblog szerzője és a MOME hallgatója, aki két társával, Horváth Anikóval és Ladányi Norberttel gyűjti a hazai és nemzetközi (tárgy)kulturális érdekességeket. Balla Dániel és Rácmolnár Milán szerkeszti a LisztesLádát, amely egy street art projekt kedvéért indult be, majd a saját szórakoztatásukra elkezdtik gyűjteni és megosztani a tartalmakat. „Művészetfüggők vagyunk” - mondja a grafikusként dolgozó Dani.
Nagyobb szabású projekt a le cool, amely egy nemzetközi városi kulturális online magazin budapesti kiadása. „Meg akarjuk mutatni olvasóinknak a város egy teljesen más arcát” - vallja Szegő Fruzsina, az oldal szerkesztője. Takács Viktória, az urbansnob bloggere a tudatos életformát tartja a legfontosabb üzenetnek: hogyan, miként élünk a városban, mennyire reflektálunk környezetünkre, mennyire emeljük fel szavunkat különböző jelenségek láttán.
A blogok szerzői, csakúgy mint az olvasóik, késő tizenévestől a harmincasokig terjednek. A baráti, közvetlen hangnemet kedvelik, és elsősorban a pozitív példákra koncentrálnak. Bár eleinte a külföldi anyagok voltak túlsúlyban, egyre több hazai témával foglalkoznak. „Annyi klassz dolog van, nem a negatívumokról akarunk írni” - mondja a Stilbog szerzője, aki szerint „érzelmileg is többet ér, hasznosabb, és az olvasókat is jobban érdekli, ha magyarországi, budapesti ügyekről írunk.”
A szerzők aggódnak az elpusztított, eltüntetett hagyományos városkép maradványaiért, az elfelejtett urbánus történetekért. „Érdekes, rejtett kincseket igyekszünk bemutatni” - teszi hozzá a le cool szerkesztője. Ugyanakkor az is igaz, hogy egyelőre kevés a magyarországi kezdeményezés, amiről írhatnának. „Át kell ívelni a szakadékot, el kell hoznunk a külföldi példákat, hátha itthon is felnyílik az emberek szeme” - mondja a DesignPumpa bloggere. „Sajnos nincs igazi vizuális nevelés az iskolákban” - mutat rá alapvető oktatási problémákra a LisztesLáda-szerző Balla Dániel.
Pedig ha a tárgyak, a városkép, a kultúra, a minket körülvevő mindennapi környezet terén növekednének az igényeink, akkor javulna az életminőségünk. „Nem steril, formatervezett világot akarunk magunk köré, de mindig mondjuk ki, ha valamilyen változást szeretnénk elérni” - javasolja az urbansnob-szerkesztő Takács Viktória. „Amíg hülyék vagyunk, hülyének is fognak nézni minket” - teszi hozzá határozottan a Design Pumpa bloggere. „Tudatosítanunk kell, honnan jövünk, és hová akarunk tartani” - állítja a stilblogos Hoffmann Petra. A fenti blogok és több tucatnyi társuk ezért is osztja meg nap mint nap a mindennapi életet jobbá és kellemesebbé tevő érdekességeket, hasznos tanácsokat és ajánlókat a városi lét mozaikjából.
*
A cikk eredetileg a Magyar Nemzet kultrovatában jelent meg.