Ez van a világ végén. Szigorúan rendszertelenül jelentkező vulgárcsillagászati posztjaim sorát gyarapítva osztom meg a The Daily Galaxy napokban megjelent cikkét a világegyetem eddigi legtávolabbi látható pontjáról. Mit pontról, galaxisról!
A Hubble űrteleszkóp egyik felvételének apró részlete, annak is a felnagyítása ez a fenti kép, amely az eddig általunk felfedezett legtávolabbi galaxis a világűrben. Tizenhárom-milliárd fényévnyire található tőlünk: ez azt jelenti, hogy a fenti pixeles képen egy 600 millió évvel a big bang, a Nagy Robbanás után keletkezett galaxist láthatunk. Ez a nagyon öreg galaxis körülbelül akkora, mint a mi Tejútunk, benne egy szupermasszív fekete lyukkal, amely a Napunkénál egymilliárdszor nagyobb mennyiségű anyagot tartalmaz magában.
Az UDFy-38135539 névre elkeresztelt galaxist a Hubble űrteleszkóp és más földi teleszkópok segítségével sikerült pontosan beazonosítani.
Elméletek szerint a világegyetem ezen korai szakaszában még nem volt olyan átlátszó a világűr, mint most, mert részben hidrogénköd telítette be, amely felfogta az ibolyántúli fényeket. Az eddigi legtávolabbi galaxis megfigyelése nyomán nagy lehetőségeket látnak a csillagászok a Hubble-t követő új teleszkópokban és újabb technológiákban, amelyekkel tovább kutathatják a világegyetem ősi időszakát.