Tavaly nyáron éppen a beregi Márokpapi katolikus templomában szidoloztuk a gyertyatartókat - ezt rótta ránk penitenciaként a plébi, aki már unta a hárommiatyánk-háromüdvözlégy kombót -, amikor is egyszer csak megjelent a templomajtóban Biszku Béla. Vele voltak Lelky és Spanyol' kollegák, valamint a község polgármestere, Insticei Zoltán. Nosza, elő is kaptuk eldobható papír fényképezőgépünket, hogy az öreg mészárost megörökítsük. Ezután a kultúrba is átkísértük, ahol falubeliek fogadták. Íme az eseményről készített diasor, amely NEM részlet a kollegák filmjéből:
Ha már annyi szó esik mostanság Biszku Béla bácsiról, utánanéztünk, hogy régi elvtársai miként vélekedtek róla. Nos, az MSZP már megalakulása után nem sokkal elhatárolódott tőle, mert Biszku akadályozta a reformfolyamatot. És az MSZP természetesen óva intett a boszorkányüldözéstől. Mindez persze a szocialistákat nem akadályozta meg abban, hogy kihasználják azt a hatalmi struktúrát, amelyet Béla bácsi annak idején vérrel-vassal kiépített:
Sajtótájékoztató az MSZP elnökségi üléséről
1990. január 4., csütörtök - A Magyar Szocialista Párt nem vállal semmiféle közösséget az elmúlt korszak olyan közismert vezetőivel, mint Biszku Béla, Gáspár Sándor, Korom Mihály, Németh Károly, Pullai Árpád. Ugyanakkor az MSZP elhatárolja magát a Lázár-kormány hibás gazdaságpolitikájától is.
Mindez az MSZP szerdai elnökségi ülésén született állásfoglalásban olvasható, amely dokumentum részleteit Polgár Viktor, az MSZP szóvivője csütörtökön sajtótájékoztatón ismertette meg az újságírókkal. Mint elhangzott: az MSZP vezetői szerint a tisztázás igényével, kíméletlenül szembe kell nézni a párt múltjával, mégpedig megnevezve mindazokat, akik politikailag felelősek a jelenlegi válságért.
Az MSZP elnöksége úgy véli, hogy a dokumentumban név szerint említett egykori politikai vezetőket terheli - eltérő mértékben - a felelősség a politikai és a gazdasági reformfolyamat akadályozásáért. Éppen ezért a párt vezetői azon az állásponton vannak, hogy külön vizsgálatnak kell feltárnia és tisztáznia a személyi felelősség körét. Éppen ezért az elnökség indítványozza, hogy az MSZP parlamenti képviselőcsoportja kezdeményezze egy ad hoc bizottság felállítását. Álláspontjuk szerint e bizottság előtt az elmúlt évtized valamennyi állami vezetőjének, valamint az országos és a megyei pártvezetőknek, illetve a megyei és a fővárosi tanács elnökeinek vagyonnyilatkozatot kellene tennie.
Az MSZP dokumentuma ugyanakkor hangsúlyozza: a személyes felelősség megállapítása nem vezethet koncepciós perekhez, valamiféle boszorkányüldözéshez, ám a vizsgálatoknak mindenképpen meg kell neveznie mindazokat, akik az elmúlt időszak önkényeskedéseiért, hatalmi visszaéléseiért bizonyíthatóan elmarasztalhatóak. Az MSZP elnöksége emellett azonban arra figyelmeztet állásfoglalásában, hogy szükséges elválasztani és egyértelműen megkülönböztetni a politikai és a büntetőjogi felelősséget.
x x x
Mint ismeretes, az MSZP elnökségének javaslatát megelőzően a Parlament decemberi ülésszakán Raffay Ernő országgyűlési képviselő már felvetette, hogy vonják felelősségre azokat a vezetőket, akik hibás döntéseikkel válságos helyzetbe sodorták az országot. A képviselő indítványozta azt is, hogy hozzanak létre egy országgyűlési bizottságot, amely összeállítaná ezeknek a
politikusoknak a névsorát. (MTI)
1990. január 4., csütörtök 16:39