A Humanista Párt - akik a 2009 júniusi EP-választáson az LMP-vel együtt indultak - demonstrációt szervezett hétfő este hét órára az izraeli nagykövetség elé, hogy pár mécses meggyújtásával tiltakozzon Izraelnek a humanitárius segélyt szállító hajókaraván elleni támadása ellen. LMP-s parlamenti képviselők, humanista aktivisták, rendőrök és újságírók voltak kíváncsiak a tüntetésre - jobbikos egy szál se.
A kezdés előtt negyed órával öt rendőr és az egyik szervező állt csak az izraeli nagykövetség utcáját lezáró sorompó előtt. A rendőrök, amikor látták, hogy fényképező van nálam, kérték, hogy ők ha nem muszáj, ne szerepeljenek a fotókon. A szervező virágkoszorúval és megafonnal érkezett - utóbbira végül nem volt szükség. Hirtelen arra lettünk figyelmesek, hogy egy taxiból előbukkan négy LMP-s országgyűlési képviselő is: Kaufer Virág, Szabó Tímea, Scheiring Gábor és Vágó Gábor jöttek az izraeli agresszió ellen tüntetni. (Scheiring és Vágó egyébként klasszik TEK-es tüntetős arcok, múlt héten a kilakoltatás ellen emelték fel szavukat.)
Nem is a nagykövetség előtt
A sorompó és az öt rendőr miatt a tüntetés nem az izraeli nagykövetség előtt, hanem az utca elején zajlott. Az LMP-s képviselők azon tanakodtak, hogy bemenjenek-e a sorompó mögé, a nagykövetség elé. A rendőrök először nem akarták beengedni Szabó Tímeát, amikor erről kérdezősködött, arra hivatkoztak, hogy ezt a parancsnokkal kell megbeszélni, de miután a képviselő felolvasta a képviselői igazolvány hátlapjának szövegét, belátták, hogy nincs mit tenni. A képviselők ugyanis bemehetnek lezárt, katonai területre, ha náluk van képviselői igazolványuk, amivel igazolni tudják magukat. Végül nem mentek be, és megvárták a többieket: összesen harminc tüntető, ha összejöhetett a tüntetés végére.
A demonstráción mécseseket gyújtottak az izraeli támadás áldozatainak emlékére, hogy ezzel is szolidaritást vállaljanak a gázai konfliktusban szenvedő palesztin és izraeli emberekkel. A humanista aktivisták felszólították az izraeli kormányt, hogy oldja fel a gázai övezet blokádját és tegye lehetővé a humanitárius segélyek szabad áramlását, valamint azt is követelték, hogy fegyveres és gazdasági erőszak helyett erőszakmentes módszereket keressenek a konfliktus feloldására.
De hol volt a Jobbik?
A Jobbik hiányában végül három narancssárga transzparens, négy újságíró (MTV, Mandiner, Kettős Mérce blog), öt rendőr, nagyjából harminc demonstráló és nulla jobbikos volt az esemény mérlege. És hogy mire volt jó ez az egész? Az egyik szervező ironikus megjegyzése szerint „elég groteszkek ezek a tüntetések. Arra jók kábé, hogy ha valami netes fórumon nekünk támadnak, hogy na, és ekkor meg ekkor kiálltatok ezért meg ezért?, akkor be tudjuk nekik linkelni, hogy mi igen - és ti?”