Magyarországon eddig az összeesküvés-elméletek a (szélső)jobboldal privilégiumának számítottak. Szabadkőművesek, New York-Tel-Aviv-tengely, Moszkva-Brüsszel Habsburgok, stb. Ezt a baloldal kinevette, elítélte. Emlékszünk, amikor sokan megkérdőjelezték a 2002-es (aztán a 2006-os) választás legitimitását, érvényességét, így lett naggyá Budaházy. Újraszámlálást követelve. A Fidesz környékén is rebesgettek ezt-azt, aztán lenyugodtak a kedélyek. A baloldal persze nekiesett a jobbnak, hogy a sok köcsög megkérdőjelezi a demokratikus választásokat, mindig minden szavazóköri mozgásban szervezett kékcédulás választásokat lát, és hogy milyen jó lenne, ha az ország együtt el tudná fogadni egy választás érvényes voltát, törvényességét.
Most fordult a kocka. A Népszava Bűnben fogant című főszerkesztői cikkében (ketten kellettek a megírásához: Németh Péter és Dési János) legyártotta a maga külön bejáratú összeesküvés-elméletét. Kicsit kubatovolnak, OVB-znek, aztán rátérnek a lényegre: voksturizmus.
...miféle voksturizmus köszöntött ránk vasárnap, miért bukkant föl egyszerre olyan sok fiatal azonos választókörzetekben, miért érezhettük azt, hogy nem pusztán az adminisztráció elhúzódása az egyetlen magyarázata a kilencven óta működő választási rendszer fölborulásának. Tudnunk kell tehát, hogy történt-e itt csalás, tudnunk kell, hogy történt-e olyasmi, ami ugyan nem ütközik a törvény szövegébe, de mégis megcsúfolja a szabad és demokratikus választásokat.
Az mindegy, hogy eredetileg a fideszesek paráztak, hogy a szocik furikázzák az embereiket. Az is mindegy, hogy a törvényt, miszerint az egy településre átjelentkezőket egy szavazókörben szavaztatják, minden párt megszavazta, 2007-ben, tehát most tesztelték a rendszert kb. Nem jött be. És az is mindegy, hogy nagyságrendileg ugyanannyian jelentkeztek át, mint az előző választásokon. Meg hogy tulajdonképpen ez a pár körzet nem oszt, nem szoroz a Fidesz többségét illetően. Sőt, az sem oszt és szoroz, hogy így lehet, hogy még kevesebben szavaztak, mintha otthon voksolnak a sorban álló átjelentkezők, mivel sokan megunták a sorban állást, míg otthon csak besétáltak volna, aztán megtették volna, amit megkövetel a haza. Lendvai Ildikó is Kubatov-szavazókról beszél, nem is értem, mi köze egymásnak ahhoz, hogy Kubatovnak saját elmondása szerint listái vannak, meg hogy sokan átjelentkeztek. És a szoci adatbázis mozgósító ereje hol marad? Akkor már fifty-fifty.
Nem, egy csúnya nagy párt átszavaztatta a fiatal szavazóit. Áh. Vajon mikor hirdet polgári engedetlenségi mozgalmat, utcai megmozdulásokat a Népszava, és mikor gyűlnek az újravoksolást követelő ballerek az Erzsébet hídnál? Ki lesz a ballerek és a Népszava Budaházyja?