Az utóbbi napokban ez a kedves kis közel-keleti állam a magyar és nemzetközi sajtó érdeklődésének középpontjába került (ha ugyan nem volt mindig ott). Persze nem ugyanazért. Minket elsősorban az érdekelne, mit és mióta csinálnak légterünkben egy nem szövetséges állam csúcstechnológiát képviselő felderítőgépei, a nemzetközi sajtó pedig azon filozófál, hogyan alázta meg Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az amerikai alelnököt, Joe Bident.
Általánosságban mindkét ügy kapcsán elmondható (bár a török nagykövet megalázása a legdurvább), hogy az izraeli szemtelenség és arrogancia elért egy olyan szintet, ami már nem produktív a számukra sem. A felderítőgép projektnek aligha lesznek következményei a zsidó államra nézve, Biden megalázása azonban hosszabb távon azért rongálhatja az amerikai-izraeli viszonyt. Ha amerikai polgár lennék, egy ilyen ügy után elgondolkodnék, vajon az Izrael melletti tántoríthatatlan kiállás-e a nemzeti érdeke az USA-nak?
Ami a mi szemétdombunkat illeti, egy rövid vélemény a Gulfstreamekről: lehet, hogy betrükközték a gépeket, de az is lehet, hogy jogilag minden rendben volt. Egy biztos: ha nem felderítő repülésre kértek engedélyt, és mégis használták elektronikai eszközeiket, akkor bizony jogos lett volna földre kényszeríteni őket, mert az kémkedés.
De visszatérve a fő kérdésre: mit akar Izrael Magyarországon?
1. Izrael szeretné, ha prosperálna a magyar zsidó közösség, nem érné bántódás, kirekesztés a szülőföldjén. Ez teljesen legitim dolog, mi is ezt szeretnénk az erdélyi, felvidéki magyarok kapcsán.
2. Izrael szeretné, ha apró kis vitájában az arabokkal Magyarország az ő oldalán állna. Ez érthető, de szuverén magyar döntés, hogyan látjuk a kérdést. Szerény véleményem szerint itt inkább Izrael a probléma. Amit a palesztinokkal művelnek, azért Hágába szoktak kerülni politikusok és katonák: a nemzetközi bíróság elé. Ettől függetlenül magyar hazafiként egy büdös paraszthajszálat sem mozdítanék meg a kérdésben, nem érdemes frontokat nyitni ott, ahol nincs magyar érdek, befolyásunk nulla közeli, a másik oldaltól meg semmit sem kaphatunk. (Ha egy pártot valaki guruló petrodollárokkal támogat, az még nem nemzeti érdek.)
3. Izrael szeretné, hogyha állampolgárai cégei prosperálnának. Ez alapvetően rendben lenne, de amit az izraeli cégek az utóbbi időben Magyarországon műveltek, az azért problematikus. Számos olyan ügy van, ami azt mutatja, hogy úgy járnak-kelnek a magyar jogban és államigazgatásban, mintha otthon lennének. Kenőpénz itt, kenőpénz ott, de olyan vadkeleti nokiadobozos-fenyegetőzős-gumikiszúrós módszerekkel is élnek, amelyeket a nyugat-európai cégek nem engednének meg maguknak. Döbbenet, de olyan is előfordult, hogy az igazát kereső magyar átlagpolgárt azért küld el egy ügyvéd, mert úgymond az adott izraeli óriáscég ellen nem mer lépni. Ez ellen az agresszív „üzletpolitika” ellen tenni kell, de csak a jog eszközeivel.
Mit nem akar Izrael?
1. Nem akarja Magyarországot gyarmatosítani. Vannak, akik folyamatosan vízionálják a zsidó inváziót, szerintük a zsidók olyanok, mint az Alien – mindig visszajönnek. Ráadásul makacsul Magyarországot akarják, merthogy vízkészlet meg vátdöfákk. A tény ezzel szemben az, hogy az izraeli cégek által épített kétségtelenül sok lakás nagy részét magyarok veszik meg, de még az ír vevők száma is jóval nagyobb, mint az izraelieké. A zsidóság demográfiailag még Izraelt sem tudja belakni, és az állam fő célja az, hogy megőrizze az izraeli többséget a területén belül, nem az, hogy újra diaszpórákat kreáljon. A betelepülés az egyén szintjén is valószínűtlen nagyobb számban. Elég nehéz elképzelni, hogy ha egy izraeli mehetne Miamiba is, ahol lakhat a Rabin sugárúton, akkor miért akar idejönni, ahol annyian és annyira szeretik. Nem fütyülgetik azt Eilat örök nyarában, hogy lesz, lesz, lesz, csakazértis lesz, Budapestből megint zsidóváros lesz, lesz, lesz. Azért nem, mert erre nincs vágy és nincs képesség sem.
2. Nem akarja, hogy Magyarország gazdaságilag tönkremenjen. Ahhoz, hogy az izraeli befektetések megtérüljenek, nem ártana egy prosperáló magyar állam. Az, hogy valaki kiviszi befektetése hasznát, nem bűn, hanem természetes dolog. Ezt csinálja a MOL és az OTP is a szomszédos országokban. Az persze más kérdés, hogy előtte megfizette-e azt az adót, ami jár a magyar államnak – forrásaink szerint az izraeli cégek élen járnak a sunnyogásban a külföldiek közül, de a magyarokhoz képest már nem kirívóak.
3. Nem akarja, hogy Magyarországon antiszemita párt kerüljön kormányra. Ez addig, amíg nem befolyásolják nyíltan a választási eredményeket, rendben is van. A magyar kormány sem szeretné, hogy Vojiszlav Seselj, Vadim Tudor, van Jan Slota legyen Szerbia, Románia vagy Szlovákia vezetője.
Agent mondja: Izrael lehet, hogy egy arrogáns, méretéhez képest nagyhatalmú ország, de kezeljük helyiértékén: lakossága 7,5 millió, nemzeti összterméke csupán a magyar kétszerese, nem egy világbirodalomról van itt szó. Magyarországnak ez az ország nem barátja, de nem is ellensége. Kétoldalú kapcsolatainkban csak egyvalami kell, hogy számítson: a magyar nemzeti érdek.