Ma, amikor csupán néhány rövidke nap választ el bennünket a választások előtt életbe lépő kinevezési moratóriumtól, amikor lejár ennek a február 5-én sebtében kiírt pályázatnak a határideje, még nem tudjuk, ki lesz az a szerencsés, akinek három hétnél is kevesebb idő alatt kellett papírra vetnie elképzeléseit. A még ismeretlen szerencsefi megpályázza ezt a 2014. június 30–ig tartó, határozott időre szóló (tehát csak komoly kártérítés ellenében visszavonható) helyet New Yorkban. Ma még nem értjük, miért elég a középfokú nyelvvizsga egy olyan pozícióba, amelyre tucatjával jelentkeznének felsőfokú nyelvtudással. (Mert valljuk be, legalább itt, a web2 magányában: szükség is lehet arra a felsőfokúra, ott, New Yorkban. Talán még törvény vagy minisztériumi rendelet is van erről.)
Ma még nem értjük, hogy miért az ezer sebből vérző, éppen szégyenletesen véget ért New York-i magyar évad után kell ezt a pozíciót megteremteni, hiszen azt gondolnánk, hogy a munka dandárjában nagyobb szükség lett volna rá. Ma még azt sem tudjuk kiolvasni a csillagokból, hogy miért kell ezt a pozíciót már május 15-én betölteni. Csak nem azért, mert addig biztos nem áll fel az új kormány, és még a régi írhatja alá az ilyenkor oly' fontos okmányokat? Még talán kicsit szégyelljük is magunkat, hogy megfordul a fejünkben: talán épp olyasvalakinek kell a hely, akinek a kormánnyal együtt lejár a megbízatása?
Még az is lehet, hogy talán éppen egy szakállamtitkárnak fáj a foga a pozícióra. Ma még nem tudjuk, hogy március 3-án, amikor majd eredményt hirdetnek, ki lesz a győztes. Csak annyit tudunk, hogy Balogh Gyulának hívják majd, szakállamtitkár, Hiller István kabinetfőnöke volt még utóbbi kulturális miniszter korában. Balogh követte Hillert az MSZP-be, amikor rövid ideig (a legendás Gyurcsány-Hiller páros ötven százalékát adva) elnökként szolgálta a modern szociáldemokráciát. Hogy aztán 2006-ban Hillerrel együtt térjen vissza, előbb ismét kabinetfőnökként, majd koordinációs szakállamtitkárként (hallott már valaki ilyen munkakörről?). S Balogh végül a Nemzeti Galéria élére katapultáló Csákot váltotta ideiglenesen a nemzetközi szakállamtitkár székében.
(A tévedés jogát fenntartjuk. Körmünket rágva várjuk az eredményhirdetést március 3-án.)