Programismertető országos nagygyűlést tartott a Független Kisgazdapárt. Az MSZP üdvözli Szűrös Mátyás felhívásának szellemét. Az SZDSZ választási kampány nyító nagygyűlése Szegeden. A Békés demokratikus átmenet védelmében - ülésezett az MSZP Budapesti Választmánya. Találkoztak a balatonfüredi FIDESZ és SZDSZ ügyvivői. Megtartotta első kongresszusát a Vállalkozók Pártja. Fekete Gyula író a Magyar Néppárt elnöke. Megalakult a Magyarországi Szlovák Fiatalok Szervezete. Rendkívüli közgyűlést tartott a Béke Belvárosi Érdekképviseleti Egyesület, amely nyugdíjasokat, csökkentett munkaképességűeket tömörít. Ezek voltak 1990. január 20-a kampányhírei.
A (hosszú idő óta) első szabad választások óta nem egészen húsz év telt el. 1990-ben ilyenkor már a választás, a változás tüzében égett az ország. Tízéves kiskölyökként nekem persze sok minden előrébb való volt (különösen a foci és a hardcore C-64 gaming), de azért így is több dolog megmaradt azokból a hónapokból: az SZDSZ Tom és Jerry-s kampányfilmje és a Szabad élet, szabad madár, jaj de szép, mi szabadon jár! népdalrészlet, a FIDESZ hallgass a szívedre, szavazz a FIDESZ-re! szlogenje (az elmaradhatatlan Roxette-nótával). A sárospataki Rákóczi Ferenc utca - hogy hívhatták akkor? Lenin utca? Május 1. utca? fogalmam sincs - plakátrengetege, a családban folyó, vérre menő MDF vs. SZDSZ viták, no meg a család egyetlen FIDESZ-szavazója, legfiatalabb nagybátyám.
Amerika messze járt még első fekete elnöke megválasztásától, a levegő mégis reménnyel, változással és az új kezdettel volt tele. Mindenki tudta, hogy itt az idő, ha nem is plakátolta ki mindjárt nemzeti szín-átmenetes 3d-ben. És bármennyire bevett dolog elvesztegetett/-hibázott/-lopott/-hazudott húsz évről beszélni, ez a húsz év mégis összehasonlíthatatlanul jobbat hozott, mint az azt megelőző ötven: ki-ki szabadon komcsizhat vagy nácizhat, ízlése és vérmérséklete szerint; egyaránt szabad az út keletre és nyugatra, mégsem kell átlépni a határt banánért vagy Gorenjéért; van értelmes munka (hol több, hol kevesebb) és van remény.
1990-ben három hónappal a május 8-ai első forduló előtt a Magyar Közvéleménykutató Intézet felmérése szerint a válaszadók 21,3 százaléka a Magyar Demokrata Fórumra, 18,4 százalék a Szabad Demokraták Szövetségére, 16,3 százalék pedig a Független Kisgazdapártra kívánt voksolni. Érdemes megemlékezni a további sorrendről is: Magyar Szocialista Párt 10,8; Fiatal Demokraták Szövetség: 7,1; Magyarországi Szociáldemokrata Párt 4,6; Magyar Szocialista Munkáspárt 3,7; Független Magyar Demokrata Párt 3,6; Kereszténydemokrata Néppárt 3,3; Nemzeti Kisgazdapárt 3; Magyar Néppárt 2,4; Magyarországi Zöld Párt 1,6; Hazafias Választási Koalíció 1; Független Szociáldemokrata Párt 0,9; Magyar Függetlenségi Párt 0,6; egyéb 1,4 százalék. Budapesten az SZDSZ vezetett, a maga 27,5 százalékával, a falvakban a 24,9 százalékos FKGP, míg a vidéki városokban az MDF állt az élen (24,9 százalék).
A rendszerváltoztatás két nagy pártja azóta túl van két, illetve három kormányzati cikluson, most éppen maradék erőiket egyesítve készülnek megbirkózni a parlamenti küszöbbel.
A kisgazdákat két kormányzati ciklus után 2002-ben Torgyán kivezette a Parlamentből, szórványaik ma a Fideszben találtak otthonra, vagy éppen kisebb pártoknak nyújtanak kétes értékű választási segítséget.
A FIDESZ-ből előbb Magyar Polgári Párt, majd párt helyett szövetség lett, egy cikluson át adott miniszterelnököt, kétszer vesztett nyertesnek tűnő helyzetből, a dolgok mai állása szerint egyedül kétszer annyi szavazója van, mint az összes többi pártnak együttvéve.
A videók összegyűjtéséért és youtubeosításáért köszönet a Huszonevesek.hu oldalnak.