A múlt csütörtöki Heti Válasz cikk óta, a média felkapta a levelet, a leveleket. Most átadunk egy csokorral olvasóinknak abból, ahogy a különböző sajtóorgánumok tálalták az eseményeket.
A Heti Válasz cikke után Bódis Andrást még csütörtökön behívták a Lánchíd Rádióba, ahol Perjés Zoltánnal beszélgetett a Sprőd című műsorban. A Lánchíd Rádió kérésünkre megosztotta velünk ezt a felvételt, amit ezúton köszönünk: itt hallgathatjátok meg.
Másnap beindult a nagyüzem. A témát címlapon hozta a Magyar Hírlap, valamint ezen a héten hétfőn és kedden az újság leadta a teljes levelet. A téma kiemelt kezelését indokolja, hogy a levélben említik a lap tulajdonosát, mint akit Szilvásyék állítólag ugyancsak megfigyeltek. Az írással péntek este az Echo TV-ben is foglalkoztak Bayerék.
A Magyar Hírlap címlappal párhuzamosan a Népszabadság a harmadik oldalon hozott egy rövid hírt a Heti Válaszban felvetett levélről, ahol gyorsan meg is szólaltatták az érintetteket. Itt végre nyilatkozik Juhász, aki sem nekünk, sem a Heti Válasznak nem volt hajlandó megszólalni korábban.
Még aznap foglalkozott a témával a Klubrádió is. Sőt, a Megbeszéljük című műsorban maga Szilvásy is nyilatkozott az ügyről. A legfőbb érintett szerint a levél írója nem akárki, vezető beosztású titkosszolgálati ember lehetett. A vádakat pedig csak államtitkok nyilvánosságra hozásával lehetne cáfolni.
„Nem új jelenség ez, hogy pletykákat kapnak fel a jobboldalon” – jelentette ki Szilvásy György hozzátéve azonban, hogy ilyen mélységű, egymásra épülő provokáció nem számított általános jelenségnek. A cikkben olyan jellegű információ is található, amelyek alapján arra lehet következtetni, hogy az egyik szerző vezető beosztásban dolgozott a titkosszolgálatoknál – közölte a volt titokminiszter, kifejtette egyúttal: „egy egyszerű beosztott nem tudott volna ilyen következtetéseket levonni és így felépíteni a történetet.”
Még pénteken hosszú cikket közölt a levélről a Hírextra is. Ők MSZP belháborút látnak a háttérben, viszont egy komoly hibát elkövetnek az elemzésben.
A másik ok a Fideszes összeesküvés ellen a Szili Katalinra vonatkozó megjegyzések konkrétsága. Mert a levél február 18-tól olvasható, mégis már előrevetíti Szili Katalin Pécsi polgármesterségét (akkor még az író azt hitte Szili megnyeri az időközi választást). Pedig ezt akkor még maximum a legbelső MSZP-s kör sejthette, hiszen Tasnádi Péter, Pécs előző polgármestere csak tíz nappal később, február 28-án hunyt el! Igaz a rákban szenvedő városvezető halálát sajnos előre lehetett sejteni, ám hogy Szili Katalin fog indulni a posztért, valóban csak a jóval előrébb tervező felsővezetés tárgyalhatta.
Tasnádi Péter, Pécs volt polgármestere január 27-én halt meg.
Még pénteken -bt- monogrammal született egy cikk az Indexen levelekkel és a bloggerekkel kapcsolatosan, akik idegesítik a szocikat. A cikk tárgyilagosan leírja az eddig nyilvánosságra kerülteket.
Szombaton a Nemzetbiztonsági Iroda közleményének erejéig foglakozott a témával a Magyar Nemzet is.
A hétvégén posztot írt a levélről Polgár Tamás is a Bombagyáron, aki igazi oknyomozó módjára először a Beszélő című SZDSZ-es lap februári számát nevezte meg forrásként. Polgár szerint a levelet az MSZP-s kommunikátorok írták, hogy így szabaduljanak meg Gyurcsány Ferenctől.
Egyetlen mondatban összefoglalom, mi ez. Az MSZP továbbra is olajozottan működő, profi kommunikációs csapatának legújabb gyöngyszeme, aminek célja, hogy minden piszkos ügyet a nagy nehezen kirugdosott Gyurcsány Ferenc nyakába varrjanak, megszabadítva terhes örökségétől a pártot.
Ehhez egyetlen megjegyzésünk lenne, a levelet február 18-án írták. Akkor, amikor a miniszterelnököt és az MSZP pártelnökét is Gyurcsány Ferencnek hívták.
Vasárnap már a Kuruc is tudomást vett/szerzett a dologról. Ők Bayer Zsoltnak és a Fidesz propaganda gépezetének tulajdonítják a levelet, amelynek egyetlen célja a Kuruc és a Jobbik lejáratása. A többi infóval, ami a levélben van, nem foglalkoznak, és persze a mindent kiteregető és mindent leleplező Kuruc elfelejtett kitenni linket a levélhez.
Hétfőn, miközben az MH elkezdte leközölni a levelet, az ATV Jam című műsorában vendég volt Nagy B. György, az Index parlamenti tudósítója, és Kósa András, a Hírszerző belpolitikai rovatvezetője, akik a levél közlésének etikai problémáit boncolgatták.
Kedden a hvg.hu is terjedelmes írásban foglalkozott az üggyel, ahol inkább a kampányesemény kategóriába sorolják a levél keletkezést és a levél közlésével kapcsolatban etikai aggályaikat hangoztatják. Azt mindenesetre kijelentve:
Ha – mint a lapban publikált anonim irományban szerepel – a kormány (és az időközben leköszönt Gyurcsány Ferenc) valóban titkosszolgálati módszerekkel gyűjt, gyűjtött terhelő adatokat ellenzékéről, illetve „önkezűleg” szervezik a radikáljobbos ultrák terrorakcióit, az minimum egy kárpát-medencei Watergate.
A lehetséges teóriákkal, biztonságpolitikai szakértőkkel beszélgetve a következő részben foglalkozunk.
Folytatjuk.