1991, február: sötét éjszakák telepednek a Szovjetunióból épp kilépni készülő Grúziára. Úgy tűnik, sikerülhet, miután 1990 decemberében az oroszok váratlanul és igen gyorsan kivonultak az országból, magukra hagyva így a dél-oszét kisebbséget, akik inkább velük tartottak volna. A hirtelen eufóriát, az országra szakadt váratlan szabadságot azonban nem sokáig élvezhették a grúzok: az új év rég nem látott borzalmakat hoz számukra.
Éjszakánként faluszéli házak gyúlnak lángra oszét falvakban, a menekülőket a sötétben lelövik. A jereváni rádió persze orosz provokációt emleget. A válasz nem marad el, grúzok házai kapnak lángra. Emberrablások, a grúz rendőrség bevonulása Chinvaliba, lövöldözés, káosz, legalább 500 halott, többezer menekült kisgyerek. Az erőszakhullám két évig tartó belháborúba torkollik.
1999, szeptember: Oroszország. Moszkva, Volgodonsk. Terrorhullám söpör végig a hatalmas országon, sorházak dőlnek össze a robbantásoktól, több száz halott, sok a kisgyerek. A feltételezett elkövetők természetesen csecsen terroristák - már a csecsen háborúk idején járunk. De Rjazanyban a véletlen közbeszól: egy panelház pincéjében készülődő terroristákat fog a lakossági járőr. Meglepetésre nem csecsenek, hanem oroszok.
Mint kiderül, a KGB utódszerevezet FSZB ügynökei. Óriási blamázs a lebukás
- bár a tömegek megeszik a sztorit, és a csecsenföldi megtorló akció sem marad el -,
az apró baki sötét árnyékot vet az épp hatalomra kerülő Putyin alakjára.
Az esetről készült, Az FSZB felrobbantja Oroszországot című tényfeltáró film nyilván indexen van az orosz állami csatornákon.
天