A második Hold dala. Nem, ez nem egy Kozsó-himnusz, hanem egy mindannyiunk által ismert elektronikus etűd címe. Csak az eredetét nem ismerte senki. Szemcsés kék-fehér villanások, lánctalpas teherautók, vulkánkitörések, galaxisok, kolibri. Megvan?
Gyerekkorom ijesztő emlékei közé tartozik ez a furcsa képsor, benne az a felbukkanó rosszarcú, bebugyolált ember - talán egy sarkkutató lehetett? A Delta főcíméről van persze szó. És főleg azt kísérő tyutyogásról. Ez az időtlen, földöntúli zajzene szerintem mindannyiunk agyába beleivódott, és netes barangolásaim közben ráakadtam a történetére.
A Song of the Second Moon című tételről van szó. Zeneszerzői Tom Dissevelt és Kid Baltan (Dick Raaymakers) voltak. És hogy mikor adták ki? 1957-ben! A Szputnyik fellövésének évében. Az űrkorszak kezdetével eljött az űrzene ideje - ne felejtsük, egy évvel járunk az '56-os forradalom után, és hat évvel a Beatles előtt. Dissevelt és Baltan ráadásul nem zenészek, hanem a hollandiai Philips laboratóriumi kutatói voltak, és szabadidejükben maguk barkácsolta elektronikus kütyükkel állítottak elő zenéket a saját kedvtelésükre. Egyik-másik darabjukat ki is adta a Philips. Mai füllel hallgatva is megállják a helyüket, talán még Aphex Twin és Squarepusher is elégedetten csettintene az őrült kutatók hallatán.
A jókedvű holland tudósokhoz talán nem is jutott el, hogy egy vasfüggönyön túli országban teljes nemzedékek fülébe mászott bele furcsa elektronikus zenéjük, évtizedekkel a techno befutása előtt. Állítólag még a magyar tévében sem tudta senki, hogy honnan származik a tudományos műsor főcímzenéje.
A Song of the Second Moon, a Delta háromszögével és Kudlik Júlia sokszögű frizurájával együtt arra emlékeztethet, hogy a monitoron és a karosszéken túl is van felfedezni való világ. És ötvenkét évvel ezelőttről üzen válságtól, influenzajárványtól sújtott korunkba, hogy a jövő már elkezdődött. Gondolunk még a jövővel?
Song of the Second Moon (1957)
Sonik Re-entry (1963)
Dissevelt és Baltan zenebarkácsolás közben, szó szerint
Kid Baltan bácsi samplingel a könyvtárszobájában, 1988-ban
A Delta főcíme