Tegnap Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy 14 milliárd forintnyi többletforrást kap idén a rendőrség, s támogatásáról biztosította Bencze József országos rendőrfőkapitányt. Mindezt árnyalják némileg a közelmúlt történései. Koncepciózus, rosszindulatú kronológiáink következnek.
Gyurcsány Ferenc és a rendőrségi költségvetés:
2009. február 6.: „Ha több pénzt akarunk adni a rendőröknek, akkor máshonnan kell elvenni. Nincs titkos fiókban pénz.” - mondta Gyurcsány Ferenc.
(2009. február 8.: A veszprémi Cozma-gyilkosság.)
2009. február 8.: A soronkívüli kormányülésen úgy döntenek, a rendőrség kétmilliárdos többletforrást kap idén (2006 ősze után a rendőrség tömegoszlatási potenciáljának fejlesztésére 3,2 milliárdot adott a kormány).
2009. február 12.: Gyurcsány Ferenc megjelenik az országos rendőrfőkapitányi értekezleten, ahol Bencze József tartott volna sajtónyilvános évértékelést. „Pár hónapon belül érzékelhetően javulnia kell a közbiztonságnak a kritikus helyeken, ott ahol a nyugtalanság az úr, ahol pontosan tudják, hogy melyek azok a bűnözői csoportok, amik rettegésben tartják az ott lakókat. Ha ehhez több rendőr kell, akkor több rendőr lesz, ha ehhez több pénz kell, akkor több pénz lesz.” - mondja. A kormányfő távozása után még Draskovics Tibor tartott sajtótájékoztatót, Bencze József nem nyilatkozott semmilyen témáról.
(2009. február 23.: Tatárszentgyörgyön leég egy cigány család háza, az apát és kisfiát lelövik.)
2009. február 25.: Gyurcsány Ferenc bejelenti, hogy a korábbi 2 milliárd mellé további 12 milliárd forintot kap a rendőrség. Ebből 8 milliárdot nemzeti, 4 milliárdot uniós forrásból biztosítanak - hogy honnan vonják el a 12 milliárdot, arról nem ad tájékoztatást.
Ha a hétvégén ismét történne valami kiemelten durva bűncselekmény, akkor jövő héten mennyivel több pénzt kerítene a titkos fiókból a rendőrségnek a kormányfő?
A Teve utcai rendőrszékház merénylői
2009. február 11.: Az Országgyűlés rendészeti bizottságának ülésén Bencze József közölte, hogy „van gyanúsítotti körük” a 2007 februárjában az ORFK székházára leadott géppisztoly-sorozat ügyében. Hozzátette: „Az ügyészséggel hónapok óta birkózunk, hogy tegyük nyílttá ezt az ügyet, hiszen van két olyan védett tanú és olyan vádalkuval védett személy, aki egyértelműen határozza meg azokat a személyeket, akik a bűncselekmény elkövetésével, felbujtással gyanúsíthatók.”
2009. február 12.: Az ügyészség közleményben cáfolta Bencze előző napi állításait: „Jelen ügyben hangsúlyozni kell, hogy a nyomozás nyíltan folyik, nem titkos, így nincs mit nyílttá tenni. (...) A nyomozás jelenlegi szakaszában a rendőrség számtalan tanút meghallgatott, hatalmas mennyiségű bejelentést ellenőrzött le, azonban az eddig beszerzett bizonyítékok nem elegendőek ahhoz, hogy bárkit bűncselekmény elkövetésével megalapozottan, törvényesen meg lehetne gyanúsítani.”
A veszprémi gyilkos(ok) körözése
2009. február 11.: Az Országgyűlés rendészeti bizottságának ülésén Bencze József azt mondta, a Cozma-gyilkosság miatti körözéseket már jóval korábban is ki tudták volna adni, ám órákon keresztül nem tudták elérni az ügyeletes bírót, akinek az aláírására mindenképpen szükség volt a körözés kiadásához, s ez okozott az ügyben késedelmet.
2009. február 13.: A bíróság cáfolta Bencze állítását.
2009. február 17.: Bencze bocsánatot kért a bíróságtól.
A tatárszentgyörgyi gyilkosság
2009. február 23.: Bencze József főkapitány közölte: a tűzvizsgáló egyértelműen azt állapította meg, hogy a tűz elektromos meghibásodásból eredt, a helyszínre érkező körzeti orvos pedig elsődlegesen füstmérgezést állapított meg a halál okaként.
2009. február 24.: A körorvos azt állítja, hogy már az első szemle alkalmával megállapította, hogy körkörös, bőrön áthatoló mély sebzés látható a holttesten. A kiállított halottvizsgálati bizonyítványon a „bűncselekményre vagy önkezűségre utaló nyom merül fel” opciót jelölte be, és rendkívüli hatósági vizsgálatot kezdeményezett, soha nem állította, hogy füstmérgezés volt a halál oka.
2009. február 24.: Velikovszki az [origo]-nak kedden telefonon azt mondta, hogy még most is korai arról beszélni, hogy mi okozta a tüzet, ezt ugyanis egy hosszabb vizsgálat tudja csak megállapítani. Elektromosságra azért gyanakodott, mert a födém gyulladt ki, amiben vezetékek húzódtak, ráadásul a tűzoltók találtak az épületben egy nagyteljesítményű olajradiátort, ezért azt feltételezte, hogy esetleg valamilyen ezzel kapcsolatos hiba miatt gyulladhatott ki a ház.