Hogy hol van Grúzia? Hát ott, ahol Sztálin született, ahol feltalálták a bort, ahol másodikként vették fel a kereszténységet, ahonnan Khaka Kaladze származik, ahol most az olimpia alatt az oroszok tankosozósat játszottak, és ahol egy éve úgy szétverték az ellenzéki tüntetőket, hogy az nem csak Gergényi tábornok úrnak, de még a szlovák rendőröknek is sok lett volna.
Grúzia mégis jó hely. Sőt, már magyar nagykövetség is van ott. Ugyanis 2008. október 28-án (a tervezettnél korábban) Magyarország megnyitotta nagykövetségét Tbilisziben. A megnyitón ott járt és forgatott - egyedüli magyarként - a Jobbklikk-Reakció stáb is.
Először a hivatalos megnyitóból mutatunk részleteket, majd blogunknak nyilatkozott Göncz Kinga miniszter asszony, Semjén Zsolt és Csapody Miklós is. A követség megnyitását mind a hat parlamenti párt támogatta.
Azoknak, akik unják a belpolitikát és már mindent tudnak az amerikai elnökválasztásról, exkluzív riportokkal, beszámolókkal és videósorozattal szolgálunk Grúziából. Szóval csak itt, csak most, csak Nektek!
Tények Grúziáról
Hát nem sok minden jut az ember eszébe Grúziáról. Na jó, a mostani grúz-orosz háború bevillanhat azoknak, akik a nyaralás alatt is belenéztek a Híradóba. Meg hogy ott van valahol a Kaukázusban, ahol minden évre jut egy-egy háború. De hogy ki van kivel, ki kinek a kicsodája, és egyáltalán ki kire lő, az nem mindig világos innen a Kárpátok közül nézve.
Hivatalos név: Georgia (saját nyelven: Szakartvelo)
Terület: 69.700 négyzetkilométer
Lakosság: 4.630.000 fő
Hivatalos nyelv: grúz
GDP: 4.694 $/fő
Államforma: Félelnöki köztársaság
Elnök: 2004 óta Mikheil Saakashvili (beceneve: Misa)
A legfontosabbak:
Örményország után a második ország, ahol államvallás lett a keresztényég.
A bor őshazája, ahol a finom bor mellett a Chacha - azaz a grúz vodka is nemzeti ital.
Leghíres focistája Khaka Kaladze (AC Milan), akinek jelentős befektetési cége van Grúziában (Kala Group) - elsősorban menő éttermek, bárok és újságok tartoznak a cégcsoportjához.
Rövid történelme:
A Kr. e. IV. században alapították az első egyesült grúz királyságot. Kr. e. 66-tól majdnem 400 évig római vazallus állam volt a királyság, 337-ben Szt. Nino hatására felvették a kereszténységet. A grúzok a mai napig nemcsak megőrizték, de nagyon büszkék is a hitükre. A VII. században a több királyságra szakadt grúzokat az arabok meghódították. A középkori grúz királyság aranykora a XI-XIII. század között volt. Ekkor írta Sota Rusztaveli a Tigrisbőrös lovag című híres grúz eposzt. (Grúziában nagy tisztelet övezi a magyar Zichy Mihályt, mert ő készítette azokat az illusztrációkat, amelyeket a Rusztaveli-mű grúziai és nemzetközi kiadásaiban a mai napig használnak. Tbilisziben Zichynek szobra is van és utca is viseli a nevét.)
A XIII. században előbb a mongolok, majd az oszmán törökök foglalták el Tbiliszit, a fővárost. A XIX. század elején az orosz cár kezére kerültek a megosztott grúz királyságok. 1918-ban kikáltották a függetlenségüket, de 1921-ben szovjet csapatok elfoglalták Tbiliszit, és Grúziát a Szovjetunióhoz csatolták. 1989-től folyamatos tüntetések voltak az elszakadásért, végül 1991-ben Grúzia kikáltotta a függetlenségét. Ezzel egyidőben az ország két tartománya, az északi Oszétia és az észak-nyugati Abházia is kikiáltotta a saját függetlenségét, és elszakadásukat Grúziától. Véres, kb. 3-4 évente kirobbanó, a mai napig tartó polgárháború folyik ezeken a területeken. A szakadár államok mindvégig élvezték és élvezik Moszkva támogatását.
Gazdaság:
Olyan, mint Magyarország 1987-ben, csak feltalálták mobiltelefont és a Toyota luxus terepjárót.
A munkanélküliség hivatalosan 10-15%-os, de valójában mindenki az utcán jön-megy és valamit árul, a cipőfűzőtől a birsalmasajtos diós hurkáig, ami nagyon-nagyon finom.
Az áramot nagyon sokan lopják, erről egy nagyon jó dokumentumfilm készült 2003-ban Power Trip címen.
Közbiztonság:
A kilencvenes évek bandaháborúi végetértek, a rendőri korrupciót Shakashvili felszámolta. Az országban a közlekedés, ha nincs háború, teljesen biztonságos. Rendőri túlkapások elő-előfordulnak. A 2007. november 7-én tartott ellenzéki demonstrációt a rendőrség akkora lendülettel verte szét - több mint 250 sebesült - hogy annak idején a tbiliszi tüntetők a két kezüket összetették volna Gergényi tábornok úrért.
Árak:
A szolgáltatások a magyar árak töredékért elérhetőek, főleg vidéken. Az alap élelmiszerek is olcsóbbak, de a tartós fogyasztás cikkek és a sört magyar árakon mérik.
Benzin: 1 dollár/liter
Sör: 1,5 - 2 dollár/korsó
Cigaretta: 1-2 dollár/ doboz
Emberek:
Nagyon kedvesek és segítőkészek. Az idegen nyelvek közül főleg oroszul beszélnek, amelyet ma is tanítanak az iskolában, de a fiatalok már inkább angolul szólalnak meg. Magyarországról mindenki hallott és nem keverik össze Budapestet Bukaresttel. Onnan nézve Magyarország nagyon nyugaton van.
A csajok feketék és szőrösek, a fickók feketék és szőrösek, és nagyon szeretnek táncolni, dobolni és szkanderozni.
Kedvelt színek: fekete és szürke.
Vallás:
A grúzok nagy többsége keresztény, büszkék a hitükre és tartják is. Az utcán, ha elmennek egy templom előtt, maffiozótól, diákon át a rendőrig szinte mindenki háromszor keresztet vet.
Ételek, italok:
Isteni a grúz a konyha, talán az egyik legjobb a világon. Leghíresebb a khinkali, ami olyan, mint a húsos tészta, a khacsapuri, ami sajtos pizza, de nagyon finom, a birsalmasajtos diós hurka, ami világbajnok, aztán a friss fánkok és lángosok az utcai árusoktól, a sok zöldség, amiból nagyon finom salátákat készítenek, a padlizsánkrém és még egy csomó ételkülönlegesség. Italok közül a bort kell kiemelni, a számolatlanul sok vodkát és természetesen a Bordzsomi ásványvizet, ami a szovjet pártvezetők kedvenc itala volt a vodka mellett. Igazából egy sós ízű ásványvíz, de nálunk az is világbajnoki érmet kapott. Talán a víznek, talán a vodkának, talán a kaukázusi kefírnek köszönhetően a grúzok sokáig élnek. A nők több mint 80 évig, de a férfiak átlagos várható életkora, háború ide vagy oda, is meghaladja hetvenet. Az egymilliós, rendkívül szmogos Tbilisziben, több mint ötvenen vannak 100 év felett.
A rövid országismertető után a következő részekben a háborúról és a szokásos árokásos belpolitikáról lesz szó.