Az Alkotmánybíróság döntése rendesen kiverte a biztosítékot a köztársaság barátainál. Az MSZP főjogásza, Bárándy Gergely tudott ugyan egy kicsit örülni annak, hogy nem egyhangúan döntött az AB a kitűnő törvény ellen, de szerinte továbbra is ez a helyes irány, vagy fel kell mondania Magyarországnak néhány nemzetközi szerződést. A jogilag kevésbé iskolázott Teleki László (szintén MSZP) egyenesen a Fideszt szólította fel elhatárolódásra és arra, hogy „olyan törvényeket hozzon közösen az MSZP-vel, amelyek megállják az alkotmányosság próbáját”.
Az igazán kemény megmondást azonban a Magyar Antifasiszta Liga vállalta magára: „A Magyar Antifasiszta Liga tagjai és szimpatizánsai megdöbbenéssel értesültek az Alkotmánybíróság tegnap kihirdetett állásfoglalásáról , melyben alkotmányellenesnek minősítette és megsemmisítette a kisebbségek elleni gyűlöletkeltésre alkalmas szóbeli becsületsértés tényállását a Büntető Törvénykönyvbe beemelő törvényhozói rendelkezést. Tette ezt a radikális jobboldal által a fasizmus felett 60 évvel ezelőtt aratott világméretű győzelem leplezetlen megkérdőjelezésére, primitív, reváns-ihlette lejáratására irányulóan, egy számukra kívánatos társadalmi értékváltás kierőszakolásának nem titkolt céljával, immár szinte mindennaposan szervezett fasiszta jellegű erődemonstrációk idején. (...) A mind szélesebb elterjedést mutató tömeges, rasszista, kirekesztő, antiszemita jelenségek mind határozottabban próbára teszik a társadalom türelmét és óhatatlanul fizikai konfliktusokhoz fognak vezetni. (...) Az egyébként is a jobboldal irányában sorozatosan elfogultnak mutatkozó ítéletek hosszú sora nem éppen a mai Magyarország igazságszolgáltatásának dícséretét képes zengeni; olyan kép láttatja magát, mintha a bírói kar a fasisztoid-fasiszta jelenségekkel szimpatizálna. Mind szélesebb körben és mind gyakrabban lehet hallani az elégedetlenség kifejeződését, egyenesen "fiskális diktatúra" emlegetését. Az AB határozata olaj volt erre a tűzre; egyértelműen a neonáci-orientáltságú szélsőjobb erők támogatottság érzésének erősítésére alkalmas. A 24. órához értünk a kialakult előnytelen látszat tudatos megváltoztatásának megkezdésében.”
Update: Mea culpa, nem voltam elég figyelmes. Nem a MAL a legkeményebb, hanem Gyurcsány Ferenc kommunikációs főtanácsadója, Gréczy Zsolt, aki Talányos testületek (haha) c. bejegyzésében ilyeneket ír: „Úgy érzem, nem ártana, ha az alkotmánybírák időnként részt vennének a valós életben, mondjuk, a Magyar Gárda valamelyik erődemonstrációján. Esetleg felkeresnék a hétvégi melegfelvonulást. Netán beleolvasnának a kurucinfóba. (...) Jó lenne tudni, hogy az alkotmánybírák a buzizó és zsidózó kórusok előtt sétálva, esetleg közéjük vegyülve is úgy gondolják-e, hogy a szólás szabadossága fontosabb az emberi méltóságnál. (...) Márpedig egy ország első jogászai nem alhatnak nyugodtan, amíg egy döntésük - akár csak egy emberben is -, tartósítja a félelmet. (...) Nincs más hátra, a demokrácia híveinek újabb és újabb beadványokkal kell bombáznia az alkotmánybíróságot, hátha egyszer megváltozik a véleményük. Takács Alberttől tudjuk, hogy külföldön előfordult: jogászok ízekre szedték az ottani AB döntését, a nyomásra meg is változtatták a korábbi álláspontjukat. Nosza, jogászok, itt a lehetőség!” No meg persze a Fidesznek nincs és nem is lehet programja.
Az utolsó 100 komment: