A honlapok teljes költsége mintegy 200 millió forint, ebből a szerverek és az adattároló egységek ára bruttó 80 millió forint. Ehhez a tervezés, a rendszerintegráció, a folyamatkialakítás, a szabályozás, az adatfeltöltés, az oktatás, és a kapcsolódó szolgáltatások ára adódik hozzá, amely bruttó 100 millió forint. A rendszer szállítója a 2007. májusi központosított közbeszerzési eljárás során kiválasztott Synergon, valamint a HP Magyarország volt.
A szoftverekért, illetve a szoftverek örökös licenszéért kevesebb mint bruttó 20 millió forintot fizettünk. A szoftvereket a Synergon 4,1 millió forint értékben (MySQEL), a Digital Natives 9,6 millió forint értékben (közvetítő-, archiváló-, beszédfelismerő-, és kereső szoftver) és a Szoftver ABC 5,5 millió forint értékben (Adobe licencek) - biztosította a honlaphoz. A rendszert - biztonsági okokból és az ehhez kapcsolódó törvényi kötelezettségéből fakadóan - a kormányzati gerinchálózatot is üzemeltető Kopint-Datorg Zrt. működteti.
Tehát 80 millió a vasra (ránézésre egy HP ProLiant DL380G5 bőven sok lenne a feladatra, az nagyjából századennyiből megvan, persze a 80 milliós megoldás sem garancia), 100 millió a kiépítésre, oktatásra, stb. és 20 millióért vettek liszenszeket - többek között állítólag a MySQL-ét 4,1 millióért. Sok mindent kinézek a Synergonból (pl. sz_ hívta fel a figyelmünket rá, hogy saját honlapjuk esetében hadilábon állnak a DNS- és webszerver-konfigurálással), de egy ingyenes adatbáziskezelőt csak nem számláznak ki négymillióért. Rendben, hogy van MySQL-ből fizetős Enterprise Edition is, de nem nagyon látszik, hogy mi szükség volt rá ebben az esetben.
Közben sokan az oldal hibáinak kéjes (és köztársaság-ellenes) elemzésébe merülnek. A Kockablog a nem W3C-valid kód miatt füstölög, Pollner szerint a secure felületen is csak videókat lehet töltögetni. Sajnos a hétfő reggeli, valós adatokkal végrehajtott regisztrációmat még mindig nem hagyták jóvá. Ha meglesz, megírom, mit tud az exkluzív sajtós felület.
Az utolsó 100 komment: