A magyarok szempontjából az eddigi választásokhoz képest a különlegességet az adja, hogy először indul az RMDSZ-en kívül magyar párt. Mégpedig a nemrég bejegyzett – Szász Jenő vezette – Magyar Polgári Párt. Az új alakulat honlapján is hirdeti: 78 napja megszűnt az egypártrendszer és ezzel új kor köszöntött az erdélyi magyarokra. Ez okból kifolyólag a szokásos magyar-román meccsel párhuzamosan, az erdélyi választók végigizgulhatnak egy magyar-magyar meccset is. Vegyük sorra!
(Az önkényesen és szubjektíven kiemelt, általunk érdekesnek talált csataterek . Ezeket vesszük most sorra.)
Magyar-román meccs
Szatmárnémeti
A magyar-román meccsek közül két megyeszékhely polgármesteri székéért várható majd nagy küzdelem. Szatmárnémetiben Ilyés Gyula regnáló polgármester mérkőzik meg kihívóival. Érdekesség, hogy Szatmárnémetiben kisebbségben van a magyarság (41%), négy éve mégis magyar polgármestert választottak. (Igaz nem egyedi esetről van szó, hisz Zsombolyán (magyarok aránya 25%) és Szászrégenben (magyarok aránya 30%) is magyar polgármestert választottak négy éve.) Kissé keveset beszéltek róla Magyarországon, de Szatmárnémeti a legnagyobb határon túli város, amelynek magyar polgármestere volt eddig.Marosvásárhely
Szintén nagy meccs várható, a legnagyobb erdélyi „magyar” városban Marosvásárhelyen, ahol a szatmárinál jobb nemzetiség arány ellenére (70 ezer magyar, az összlakosság 47%-a) nyolc évvel ezelőtt Dorin Floreát választották polgármesternek, aki négy éve is simán hozta a fordulót. A vele szemben induló jelölt Borbély László RMDSZ-es miniszter lesz. A történethez hozzátartozik, hogy Borbélyt nem igazán kedveli a vásárhelyi magyar közösség sem. Az MPP az egykori neves focistát, mai sztáredzőt, Bölöni Lászlót akarta ringbe küldeni, de az ő feltétele az lett volna, hogy ne induljon vele szemben másik magyar jelölt. Az RMDSZ ragaszkodott Borbélyhoz. Így Bölöni lemondta a jelöltséget és elszerződött a Rapid Bukaresthez edzőnek, a polgármester-jelölt meg Borbély lett. Persze a románok is tudják, hogy Marosvásárhely szimbolikus helyszín. Megtartani a várost lélektanilag sokat jelent. Éppen ezért Florea mögé felsorakozott az egész román pártpaletta. És hét a drága jó Dorint sem kell félteni, apait-anyait belead a lejárató kampányba. Borbély pedig csak EDDÁ-val tudott visszavágni.
Maros megye - tanácselnöki tisztség
Szintén érdekes lehet majd a Maros Megyei Tanács elnöki tisztéért folyó küzdelem. Eleddig Maros megye tanácsában a legtöbb képviselővel az RMDSZ rendelkezett (a 34-ből 15 hely), a megyei tanácselnök az RMDSZ-es Lokodi Emőke volt. Most közvetlen választás lesz. A tisztségért az eddigi elnök mellett elindul Tőkés András is az MPP színeiben. Ismerős a név? Igen, ő Tőkés László testvére. Sok esélye egyiknek sincs, hisz a román pártok itt is összefogtak és a nemzetiségi arányokból kiindulva ők szerzik meg majd a megyei elnöki tisztséget.
Magyar-magyar meccs
Az igazi RMDSZ-MPP összecsapások a Székelyföldön várhatók. Az európai parlamenti választás eredménye is azt mutatja (bár a Tőkésre leadott szavazatokat nem lehet egyértelműen átkonvertálni MPP szavazatokra), hogy az MPP bázisát a székelyek adják.
Hargita megye - tanácselnöki tisztség
Szász Jenő, az MPP vezetője, eddigi székelyudvarhelyi polgármester húzott egy merészet. Lemondott az újabb polgármesteri küzdelemről és Hargita megye tanácselnöki székéért indul harcba. Az ellenjelölt az RMDSZ részérő Borboly Csaba lesz, aki az ifjúsági mozgalomban kezdte pályáját és verekedte fel magát az RMDSZ nagyjai közé. A negatív kampány természetesen itt is a tetőfokára hágott. A székely vasököl lecsapott Borbolyra.
Érdekes módon a kampányra esett az is, hogy az román korrupcióellenes ügynökség vizsgálni kezdte Szász vagyongyarapodását. Nem ennyire durva, de ellenkapány, hogy valakik Szász Jenő emlékérmet küldtek a Transindexnek.
Sepsiszentgyörgy
A székelyföld legnagyobb városának polgármesteri tisztségéért is öldöklő küzdelem várható. Az MPP részéréről, az erdélyi polgári napilap főszerkesztője, Csinta Samu száll harcba egy RMDSZ-es ifjú titán, Antal Árpád ellen. Antal bevetette kampányában a Fidesz által már egyszer eljátszott konzultációsdit, csak itt nem nemzeti, hanem városi konzultáció lett belőle. Apropó, Fidesz. A legnagyobb ellenzéki párt egyértelműen kiállt Szász Jenő és csapata mellett. A Fidesz vezetői egymás kezébe adták a kilincset a kampányban, hogy az MPP jelöltjeit népszerűsítsék. Az utolsó napokban egy máig harcoló Fidelitas alakulatot is ledobtak Székelyudvarhelyen, hogy segítsék Szász Jenő kampányát. Az MSZP (Bukaresttel ellentétben) nem kampányolt Erdélyben, bár lehet, hogy egy-két román jelölt melletti kiállásával mozgósíthatta volna a magyarokat.
Kovászna megyei tanács – elnöki tisztség
Szintúgy nagy küzdelem várható a Kovászna megyei elnöki székért, ugyanis Tőkés László az EP választáson ebben a megyében tarolt. (Persze ebben közrejátszott az is, hogy a református püspökre a háromszéki református székelyek könnyebben szavaztak, mint a csíki katolikusok). Ha az EP eredményét nézzük, az MPP Kovács István unitárius lelkésszel biztosra mehetne. De. Az RMDSZ Kovászna megyében azt a Tamás Sándort indítja, aki a szövetségen belül is a jobbos vonalat viszi. (Tamás Sándornak jó kapcsolatai vannak a Fidesz felé, a tusványosi szabadegyetem egyik alapemberének számított.) A küzdelem nem lefutott.
+1. Tusnádfürdő
Tusványos-rajongóink kedvéért említjük meg, hogy a tusnádfürdői MPP a polgármesteri székért Albert Tibort, a Székely Fogadó tulajdonosát indítja. Lehet, hogy júliusban már ingyen lesz a pálinka?