Újabb és újabb hálók szövődnek az iWiW, a Facebook és egyéb közösségi oldalak mintájára: olyan kapcsolatokat mutatnak be, amelyek a történelemben és az irodalomban segítenek még jobban eligazodni, illetve tárják fel a felszín alatt rejlő kapcsolati rendszert a történelmi személyek, illetve az írók világában.
Egyiket a Petői Irodalmi Múzeum hozta létre - fura mód épp ez lesz a történelmi témájú: a reneszánsziwiw.hu egyesíti a reneszánsz ember kiváncsiságát a kor technikai lehetőségeivel (hogy ne csak a Proletár reneszánsz jusson eszünkbe a szóról).
A történelem mindenennapjaiba láthatunk itt bele például (már ha elkészül az adott láncszem). A legelső Esterházy (Benedek, 16. szd. első fele), akinek fia alispán, unokája pedig már nádor és gróf lett, mennyire volt bejáratos a korabeli elit köreibe? A „csejtei rém”, az egyébként valószínűleg ártatlan, egy koncepciós birtokper áldozatául eső Báthory Erzsébet milyen viszonyban volt az uralkodó körökkel? Valószínűleg nem elég jóban, ha hagyták a várfalak közé zárva elpusztulni... (És akinek a legendáját - legújabb verzóban - szlovákok filmesítették meg.) Továbbá: mely főuraknak volt a kedvence Tinódi Lantos Sebestyén? Milyen arisztokrata (hölgy)barátokra tett szert az Európát bejáró lantművész, Bakfark Bálint? Kik a 17. század „szappanoperájának”, a „Márssal társalkodó Murányi Vénus” c. történetnek a fő- és mellékszereplői? Ki lehetett Hunyadi Mátyás legbizalmasabb barátja? És a mindenkori királynéké...? Csupán pár frivolabb kérdés a kíváncsiságunk felajzására - a lehetőségek szinte végtelenek.
*
A másik épülő - és szintén új, külsős munkatársakra váró - háló az egymást megidéző írókat gyűjti egybe: itt megtekintheted, hogy pl. Kafkát mely író említi meg műveiben, akár a szerző, akár szereplői megidézésével - Josef K. például igen gyakori szereplője a posztkafkaiánus irodalmaknak.
Az evocatio.blog.hu felhívása szerint:
„Érdekel, hogy pl. Nabokovot hány író idézi meg regényeiben, műveiben? Vagy melyik kortárs író élesztette fel Odüsszeusz hűséges nejét, Pénelopeiát? Nézz bele a Címkefelhőbe (Nabokov, Homérosz címkék alatt), és egy kattintással feltárul az író virtuális idézettsége, az írók vagy szereplőik meg(/fel/be)idézettségének iwiw-je, ha úgy tetszik. Az adatbázis a tudományos kutatásoknak is a rendelkezésére áll majd, ha - a Te segítségeddel - kiteljesedik, és ezres tételekben dolgozza fel a világirodalmat. Jelentkezz emailben társszerzőnek! Olvass, jegyzetelj, bővítsd! A módszer: maga a poszt tkp. üres maradhat, de pl. recenziók linkjét tartalmazhatja: a munka eredménye a Címkefelhőben látszódik, a posztok lényege a címkesor. Ha pl. csak Josef K.-t „idézi be” a szerző, akkor is Kafka legyen a címkesorban, de a posztban esetleg leírható, mely oldalon bukkan fel a kölcsönvett szereplő... Ez egyelőre legyen egyéni a munkatársaktól függően.)”
Hálóra fel!