Számtalan hobbim egyike, hogy időnként besétálok egyik kedvenc budapesti műemlékem, a Móricz Zsigmond körtéri ún. Gomba belsejébe. Így tettem tavaly, vagyis 2010. október 3-án is, éppen az önkormányzati választások idején. Ezt a sétámat ugyanitt, a Mandineren dokumentáltam is, Gomba, mely nyilvánvalóan Tapló című bejegyzésben. Egy kulcskövetkeztetést szó szerint is idéznék:
„...tájnyelven viszont úgy festeném, hogy a Gomba az egész budai oldal segge luka, Újbuda saját folytatásos tragikomédiája, kihelyezett Kelet-Timor a magyar főváros közepén. Így valójában az egész kerületi választás legfontosabb tétje, hogy kezdenek-e valamit az omlások és látszatintézkedések ikonjával, a Gombával.”
Tisztelt Hoffmann Tamás Polgármester Úr! Engedelmével éppen egy teljes évvel és egy teljes hónappal később sétámat megismételtem, így újfent közszemlére tenném közös kincsünket.
Először is el kell mondjam, szinte leírhatatlan az a változás, mely a budai oldal szívében, a XI. kerületben ez alatt az egy év alatt zajlott. Valóban elviselhetetlen lehetett a környék lakóinak az az alacsony színvonalú szüttyögés, ami Molnár Gyula regnálása alatt tapasztalható volt. Ne tudja meg, milyen az, amikor egy városvezető tehetetlenkedik! Tavalyi választási programjában nagyon helyesen mutatott rá: „Tarthatatlan állapotok jellemzik az egykor nagy becsben tartott közparkjaink jelentős részét, de számos elhagyatott és elhanyagolt, illegális szemétlerakóvá váló területtel találkozhatunk közútjaink mentén is. A Feneketlen tó, a Budai Parkszínpad, illetve a kerület szégyenfoltja, az évek óta pusztuló körtéri Gomba környezete jól példázza, hogy a kampányszerű rendrakás csupán az állapotok és közterek leromlását, a szeméthegyek és a hajléktalanok megjelenését eredményezik.”
Ezennel rövid virtuális sétára hívom a Tisztelt Közönséget, hogy lássuk, milyen óriási változások mentek végbe egész Budapest egyik legjelentősebb közlekedési csomópontján, a Móricz Zsigmond körtéren!
Minden, amit a Gombáról korábban tudtunk: galambszaros múlt csupán. A jelen a tetteké, a jövő egy virágzó kerületé!
Felfrissülő fauna
Installáció
Tisztelt Hoffmann Tamás, az olvasók kedvéért Ön helyett is elmesélem, hogy egy évvel ezelőtt Újbuda frissen megválasztott vezetése rendkívüli erővel vetette bele magát a hátrahagyott botrányhalmok eltakarításába, így végre sor került a Gomba-ügy megoldására is.
Újraértelmezett városi tér
A korábbi kerületvezetés néha nem volt rest olyan kamu, ratyi érvekkel elhessenteni a Gomba ügye iránt érdeklődőket, hogy például azért nem nyúlhatnak az épülethez, mert – kapaszkodjanak meg! – van benne valami ócska trafó, amit először a metrót építő brancsnak ki kell takarítani a helyszínről! Na, hát a totyorgásnak itt is vége lett, az önkormányzat végre felgyúrta magát, odalépett a DBR Metro képviselőjéhez, hogy figyi Gekkó, most vagy elintézed a trafót, vagy esernyőt nyomok az orrodba, és nyitva húzom ki! – na erre csak megoldódott a helyzet.
Megújuló energiaforrások
A munka azóta gőzerővel folyik. Nem lehetünk telhetetlenek: természetesen nyilvánvaló, hogy 20 év hanyag kezelés, nemtörődömség és töketlenség után nem egyszerű nekilátni egy épület rendbetételének, így először is a higiéniás körülmények normalizálásával kellett kezdeni: a Gombát lezárták, a bent életvitelszerűen, az omlásveszély és a mindenhonnan lelógó elektromos kábelek miatt testi épségüket kockáztatva tartózkodó hajléktalanokat kiköltöztették, a megfelelő tisztítási munkálatokat elvégezték.
Közben rohamtempóban folyt a korábbi ötletpályázatra beérkezett hasznosítási javaslatok átnézése, újragondolása kerületi városvédők és építészek felügyelete alatt!
Rekultiváció
Fél év telt el, és ugyan nyilvánvalóvá vált, hogy a Gomba felújításának az egész körtér és a Fehérvári út komplex rendezésébe kell illeszkednie, azért az állagmegóvás érdekében az épület alapszerkezetét nem érintő felújításba kezdetek, eltávolították az évtizede rajta rothadó reklámokat, megszüntették a falomlást, az érintésvédelmi kockázatokat. Nyár végére már körvonalazódnak az elképzelések az egész környék végleges rendezéséről!
Lázas munka veszi kezdetét.
Budai látkép
Tisztelt Hoffmann Tamás!
Látható, hogy nem véletlenül mutattak ajtót a választók Molnár Gyulusnak egy évvel ezelőtt. Az a korszak szemmel láthatóan lezárult, az elért eredmények pedig önmagukért beszélnek. Én például egyáltalán nem lennék meglepve, ha a Ruhr-vidék ipari műemlékeit bemutató Route der Industriekultur (Duisburg, Essen és Bochum környéke) további fejlesztésein, felújításain dolgozó európai mérnökstábok őszi első tanulmányútjukat a budapesti Gombához szerveznék. Amennyiben ez véletlenül mégsem következne be, azért jegyezzük fel: ha minden tavaly megválasztott városvezető más jelképet választhat egyéves munkájának szimbolizálására, akkor Önnek nyilvánvalóan a Gomba 2011-es állapotát megjelenítő kitűző jár.
Viseléséhez ezúton is fogadja elismerésem!