Ma reggel megérkezett a BKV válasza kérdéseimre, amelyekben arról érdeklődtem, tudnak-e a pénteki halálesetről, illetve hogy milyen kiképzést kapnak a biztonsági őrök. Egy-két kommentet zárójelben hozzáfűztem a szöveghez, miután felhívtam újra ismerősömet, hogy ő is úgy látja-e, ahogy a BKV. Pár apró eltéréstől eltekintve azt mondta, korrekt a válasz. És a lényeg, hogy megtudjuk belőle, mit kell tennie ilyenkor a biztonságiaknak.
„Tájékoztatjuk, hogy az Ön által említett eset 2010. február 5-éről 6-ára virradóan a kora hajnali órákban történt a Határ út és az Arany János utca között közlekedő 914-es éjszakai járaton.
Az autóbuszon szolgálatot teljesítő biztonsági őrök a Di-Sec Kft. alkalmazásában állnak. Elmondásuk szerint a fiatal, 20-25 év körüli nő egy férfival és annak kutyájával együtt utazott (a férfival a buszon elegyedett szóba a lány). Nemsokára egy kb. tíz fős, enyhén ittas fiatalokból álló csoport szállt fel az autóbuszra, így az ő ellenőrzésükkel folytatták munkájukat. Mire végeztek, a nő útitársa már leszállt, s úgy tűnt, ő elaludt. A fiatalok azonban keltegetni kezdték (mivel észrevették, hogy baj van vele). Ekkor az őrök egyike odament. Kérte, hagyják békén a fiatal nőt, s közben annak a kezéhez ért. Érezte, hogy az hűvös. Megpróbálta kitapintani a pulzusát – sikertelenül. Kérésére kollégái indultak, hogy szóljanak a járművezetőnek, de a fiatalokból álló csoport megelőzte őket. Megállíttatták a buszt – ekkor a Deák térnél jártak. A járművezető értesítette a mentőket és a diszpécserszolgálatot. Az őrök kérték, hogy hagyják ott és fektessék le az ülésre a lányt, de a fiatalok az őrök tiltakozása ellenére megfogták és levitték az autóbuszról, majd élesztgetni próbálták (volt köztük egy lány, akinek állítása szerint szakirányú végzettsége volt; a fiatalok szerepe azért az itt beállítottnál pozitívabb; ekkor már nagy volt a felfordulás, ezért hogy pontosan ki mit és miért csinált, azt nehéz elmondani ismerősöm szerint). A jármű elhagyását követően az őrök biztosították a helyszínt a mentők megérkezéséig. A mentők ellátták a lányt, majd jelezték, hogy az autóbusz indulhat. Az utas állapotáról a BKV Zrt.-nek nincs tudomása. (Az ellátás annyit jelentett, hogy feltették a hordágyra. Többet nem is jelenthetett, mivel akkorra már halott volt.)
Szakembereink felkészültek, hiszen az elsősegély-nyújtási ismeretekről mind a biztonsági őri, mind az autóbuszvezetői vizsga során számot kell adniuk. Amennyiben bármely járatunkon valaki rosszul lesz, a jármű vezetője számára azonnal jelezni kell a történteket. Ha szükséges, a járművezető értesíti a mentőket és a diszpécserszolgálatot. A jármű – fedélzetén a rosszul lett utassal – meg kell, hogy várja a kiérkező mentőket. Az autóbusz vezetője ebben az esetben is így járt el. A biztonsági őrök szintén tájékoztatták a történtekről felettesüket.
Üdvözlettel:
BKV Zrt.”