Kezd elfogyni a pénze Oroszországnak, ezért nem mer kétes megtérülésű beruházásokat bevállalni. Elsősorban ez, és nem az EU akadékoskodása állhat a Déli Áramlat meghiúsulásának hátterében – mondta a Mandinernek Perger András, az Energiaklub szakértője. Perger szerint könnyen lehet, hogy végül a paksi bővítésből is kitáncolnak az oroszok. Interjúnk.
„Putyin az EU ellenkezésére hivatkozik. Tényleg ezért mondhatta le, vagy mert rájött, hogy valamiért mégsem éri meg?
Én azt gyanítom, hogy azért állnak el a dologtól, mert Oroszország most már nincs abban a gazdasági helyzetben, hogy finanszírozzon egy kétes gazdasági megtérüléssel kecsegtető beruházást, ami inkább csak politikailag lehet hasznos. Az orosz rubel és az orosz költségvetés összeomlóban van, múlt héten volt az OPEC-döntés, ami azt mondta, hogy nem csökkentik a kvótákat, tehát továbbra is sok olaj marad a piacon. Ez még lejjebb nyomta az olajárat, azt pedig tudjuk, hogy az orosz költségvetésbe befolyó összegnek nagyjából a fele az olajból meg a földgázból jön. Oroszországnak, úgy néz ki, gyakorlatilag elfogyott a pénze. (...)
És valóban szükség van egy másik vezetékre?
Hát... Eddig volt gáz. Egyszer-kétszer voltak problémák, amik politikai dolgok voltak: 2006-ban meg 2009-ben nem kaptunk (elég) gázt, hogy pontosan kinek, az oroszoknak vagy az ukránoknak a hibájából, azt máig köd fedi, de igazából nem is lényeges, a kiszolgáltatottságon van a hangsúly. Viszont Magyarország földgázfelhasználása csökkent az elmúlt 7-8 évben és ezáltal orosz beszállítás jelentősége is csökkent. Nem szűnt meg, tehát továbbra is jelentős tétel, és jelen pillanatban nem is lehetne megoldani az ország ellátását az Ukrajnán áthaladó Testvériség vezeték nélkül. De nagyon sokat enyhültek a problémáink: csökkent a felhasználás, sikerült a tárolási kapacitásokat növelni, bővültek és bővülni fognak a határkeresztező kapacitások Ausztria és Szlovákia felé. Természetesen szükség lenne arra, hogy a nyugat-európai gázhálózattal szorosabb kapcsolatunk legyen. De a helyzet az, hogy ugye két vezetékről is szó volt, és mindig azt mondták a politikusok, hogy nekünk szükségünk van legalább az egyikre, a diverzifikáció érdekében. Ha a forrásdiverzifikáció nem megy, akkor legalább az útvonal diverzifikálva legyen, mert ha az oroszoktól jön is a gáz, a Déli Áramlaton keresztül legalább biztosan jönni fog. Ezen a vonaton lelkesen rajta ült mindenki Gyurcsány Ferenctől kezdve Orbán Viktorig, sőt talán még korábban is. Aztán a Nabucco végül is elbukott. Sok minden elhangzott, hogy végül is nekünk akár jöhetne mindkettő is, de az egyik legalább... És most ott tartunk, hogy egyáltalán nem lesz másik vezeték.”
Bakó Bea interjúját híroldalunkon olvashatják.