Tanulságos közéleti akció volt Teczár Szilárd hadjárata a lányoknak ingyenes belépést biztosító bulik ellen. Az éber erkölcscsősz és genderharcos felvette a harcot egy budapesti szórakozóhely megalázó, elnyomó gépezete ellen, így nincs több ladies free party a Dobozban.
A Hallgatói Hálózat aktivistája az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordult – és itt egy kicsit ízlelgessük, hogy egy bázisdemokrata, lázadó hahás az állami hatóságnál jelent fel magáncégeket –; mivel szerinte a Doboz diszkriminatív gyakorlatot folytat, hogy a nők ingyen mehetnek be, a férfiaknak pedig fizetniük kell. Abban teljes szívből egyetértek bármelyik gender-aktivistával, hogy a családon belüli erőszak vagy a nők munkahelyeken való megkülönböztetése ügyében súlyos hiányosságai vannak Magyarországnak, a magyar társadalomnak – épp ezért sajnálatos, hogy a valóban komoly ügyek helyett most ez a valójában ártalmatlan és súlytalan buliszervezési gyakorlat elleni harc került most napirendre.
Mert ez egyrészt nem magyar sajátosság: Berlintől Londonig, Párizstól Milánóig bárhol találhatunk olyan partikat, ahová a lányok ingyen mehetnek be, a fiúk meg fizetnek. A diszkriminációt eddig valószínűleg csak ironikus felhangokkal kritizálták ebben a gyakorlatban, a nagy többséget pedig valószínűleg nem is érdekelte, mentek bulizni, pasizni, csajozni, ahogy azt kell. Mert nagyon egyszerű az ügy: van egy buli, egy magáncég szervezi, használja ezt a bevett belépődíjas trükköt; aztán azok a fiúk és lányok, akiknek ez nem probléma, elmennek és buliznak. Akiknek meg elvi okokból nem tetszik, mehetnek máshová, elég sokszínű a budapesti éjszaka.
A probléma ott kezdődik, ha akad egy lelkes aktivista, aki úgy gondolja, ideje a való életben is keresztülverni a szemináriumon tanultakat. Hogy a gender ideológiát végje megkapják az arcukba a szexista magyarok. A feljelentő konkrétan az összes gender problémát levezette a Doboz beengedési gyakorlatából: szerinte „a szórakozóhelyek azt üzenik a nőknek, hogy passzív nyeremények, akiket a cselekvő és fizetőképes férfiaknak meg kell szerezniük”; „ha az emberek megszokják, hogy a férfiak dolga a nőkről gondoskodni, akkor az valószínűleg például a politikában sem tesz jót a női jelenlétnek”; „a férfiakban ugyanis azt erősíti meg a belépődíj fizetése, hogy fel vannak hatalmazva kezdeményező, aktív vagy éppen lovagias viselkedésre, a nők pedig jó esetben passzív beleegyezéssel fogadhatják az udvarias felkéréseket és felajánlásokat”; „Nem állítom, hogy az összefüggés szoros vagy meghatározó, de ez a gondolkodásmód – melyet a beléptetési rendszer legalábbis nem ellensúlyoz – hozzájárulhat a szörnyű leitatós-belekeverős-megerőszakolós esetekhez is”.
Hát nem gyönyörű és riasztó egyszerre, amikor valakinek annyira tele van a feje a kristálytiszta logikájúnak hitt ideológiával, hogy a ladies free buliktól eljut a férfiak elítélendő lovagiasságán és nőkről való gondoskodásán át a nők parlamenti arányáig és a megerőszakolásokig? De jó, legyen tele a feje vele; higgye el, hogy az élet, a világmindenség meg minden beleerőszakolható egy túlvezérelt ideológia rendszerébe; és még csak ne is feltételezze, hogy a lovagiasságtól még nem lesz egy férfi potenciálisan nőverő és erőszaktevő. Mindenki abban hisz, amiben akar; szervezzen szemináriumokat; nyerjen el ösztöndíjakat; tegyen hozzá egy újabb kockát a gender ideológia építőkövéhez. Csak jó lenne, ha nem avatkoznának bele ilyen ügyekben a mások életébe, különösen a hatóságok segítségével, haladjon csak az élet a maga nagy folyamában halad előre, a fiúk csajozzanak, a csajok pasizzanak, plusz minden további variáció.
De tartok tőle, nem lehet megúszni a hasonszőrűek kitartó világjobbító szándékait. Az aktivista maga is írta: „A társadalmi szerepeket – különösen a nemi szerepeket – nem lehet egyik napról a másikra eltörölni vagy megváltoztatni”. Pedig úgy tűnik, igény, az volna rá!
Ugyanakkor hadd gratuláljak: Teczár az első hahás, aki sikerrel akciózott a fennálló, elnyomó rendszer ellen! Ha egyszer megvalósul Óceánia, és a 22-es leszállópályán fogunk élni az EUROSOC jegyében, remélem, Teczár Szilárd lehet majd a Nemiségellenes Szövetség ifjúsági titkára.
(Ugyanerről a témáról szól női megközelítésből Bakó Bea Belépőt szeretnék fizetni! című posztja – a Szerk.)