Első hivatalosan is nyilvános rendezvényét tartotta a Tranzit múlt héten; a Kommentár Alapítvány rendezvénysorozata szintet lépett, és megduplázta tavalyi részvevői számát. Bár a veteránok közül többen visszasírták a szűkebb körű bulikat, néhányan pedig rögtön a két fő ajánlásához kötött meghívásos rendszert állították volna vissza, alapvetően azért mindenki jól érezhette magát Kőszegen. A törzsvendégek megtalálták mindenkori ivócimboráikat, és befogadták az újakat is. Orbán Viktor szavai szerint „a nemzeti-keresztény oldallal nem ellenséges fiatalok” gyűltek össze, az indexes Plankó Gergő az internetes generáció Tusványosát látta a rendezvényben. A „felhajtott ujjú kockás ingek és a sportcipők földjén”, immár a szandálzoknik hiányában – ahogy a Fent és Lent blog fogalmazott – beszélgethettek mindenféle közéleti témákról a meghívott vendégekkel a többnyire 30 év körüli résztvevők.
Bár a meghívottak listáján a legnagyobb nevek nagyobbrészt megegyeztek a korábbi Tranzit-eseményekével, ennek is megvoltak az előnyei. A közönség egyre bátrabban kérdez, a kötetlenebb hangvétel akár személyes beszélgetésre is lehetőséget ad. A kisebb pódiumokon ugyanakkor új arcok és eddig meg nem vitatott témák is bőven akadtak. A szervezők azt is elmondták: kísérletet tettek néhány ellenzéki vezető meghívására is, közülük néhányan elfogadták, mások visszautasították az ajánlatot.
Amitől a Fesztivál a határon igazán egyedi lett, az alapvető természete mellett a helyszín volt. Kőszeg belvárosának különböző pontjain, elszórtan táborozott le a a Jobbklikk, a Konzervatórium, a KerDem-blog, a Kommentár, a Heti Válasz, a Századvég, a Magyar Konyha és a Mandiner. A kávézók, éttermek, szállodák, valamint a vár színpadai elosztották az ezerfős tömeget, és a beszélgetésekre, vitákra sokkal alkalmasabb, kis létszámú köröket teremtettek. Egyik programról a másikra tartva a közönség akarva-akaratlanul is megismerte a történelmi várost, és valószínűleg senki sem bánta, hogy vasárnapra már a szobrok, szökőkutak, műemlékek apróbb részleteit is felfedezte. Az ekkora tömeghez láthatóan nem szokott kisváros néhány vendéglátással kapcsolatos bosszúságát érintetlensége miatt bocsátották meg a résztvevők: meglepő-e egy elfeledett rendelés ott, ahol még létezik a becsületkassza intézménye?
A Heti Válasz által kiadott Feszti Válasznak négy száma jelent meg, a hetilap minőségét hozva napi szinten. (Ehhez a szerkesztők megállás nélküli, 0-24 órás munkája kellett, összeköttetésben a budapesti szerkesztőséggel és a szombathelyi nyomdával.) A színpadok felelősei eközben még az utolsó percekben is mindent megtettek, hogy a nagy sikerű Kolozsvári Magyar Napok fáradalmait egy hét után is pihenő, a Tranzitot lemondó előadókat pótolják, illetve hogy a – a vártnál jóval kisebb számban megjelent – érdeklődő helybéliek szomjúsága után kíváncsiságát is kielégítsék.
A Tranzit nyitottabb lett, és ahogy a szervezők megfogalmazták: a cél, hogy a folyamat ne álljon meg, az átlagéletkor a húsz felé közelítsen. Ezt minden bizonnyal elősegítik a híres-hírhedt bulik is, ahol Marót Viki, a Csík zenekar, vagy a Heaven Street Seven koncertje után napkeltéig lehet táncolni. A Fesztivál a határon közegében adja magát a lazaság, még ha ettől mémalapanyag lesz is a politikus.
A napok végére a jobbklikkes matricák, a hurka-kolbász, és a kockás ingek mellett a Feszti Válasz is a bulikba fulladó kultúra emblémájává vált: az olvasók mellett valószínűleg a minimagazin összeállítói is meglepődtek, hogy az utolsó hasábokon pár nap után vita bontakozott ki. G. Fodor Gábor, a Századvég igazgatójának írására ott adtak választ Böszörményi Nagy Gergő és Békés Márton főszervezők, és cikkükben a Tranzit szellemiségének alapjaira világítottak rá. Feltették a kérdést: lehet-e hitelesen kritizálni mások nézeteit anélkül, hogy a jobbközépen is számon kérnék a hibákat? Káros-e a nyugati elköteleződés rendre visszatérő számonkérése az okkultba hajló Kurultaj parlamenti fogadtatása után? „Őrizzük a szabadság határait. Főként ha a miénk. Erről szól a Tranzit Fesztivál” – írták, és azt ígérték: bárhogy is legyen, ők mennek tovább.