Idén először arra is rákérdeztünk, hogy a legutóbbi választáson melyik pártra szavaztak olvasóink. Ebben a posztban azt nézzük meg, hogy mennyit és milyen irányban változtak 2010 óta válaszadóink pártpreferenciái.
2010-ben olvasóink körében a parlamenti pártok közül a Fidesz-KDNP 58, az LMP 18,5, a Jobbik 9, az MSZP 6,7 százalékos eredményt ért el.
Ahogy a jelenlegi pártszimpátiából (sorok) és a 2010-es választásból (oszlopok) készített kereszttáblánk mutatja, jelentős változások történtek az elmúlt 2 évben olvasóink politikai preferenciáiban. És nem csak jelentősek, de sokszor meglepőek is. Ki gondolta volna például, hogy az LMP és az MSZP volt legkevésbé képes megtartani korábbi támogatóit?
Bár táblázatunkból első ránézésre kicsit máshogy látszik (mivel 2010-re vonatkozóan együtt kérdeztük a Fideszt és a KDNP-t, 2012-ben meg külön-külön), a kormánypárt(ok) és a Jobbik támogatói tartottak ki leginkább 2010-es választásuk mellett, négyből hárman ma sem szavaznának másként. Az LMP viszont ma 5-ből csak 3 2010-es szavazójára számíthat, nem is beszélve az MSZP-ről, aki a Mandiner olvasói körében két évvel ezelőtti támogatói 70%-át elvesztette.
A lemorzsolódó 2010-es kormánypárti szavazókból az LMP profitált a legtöbbet, 7,7%-ot, és közel ugyanannyian lettek jobbikosok, mint kétfarkúsok (kb. 4-4%). A Jobbiktól a legtöbb szavazót a Fidesz tudta átcsábítani, melléjük most vasárnap 9 százalékuk rakna ikszet. A Kétfarkú Kutya Párt és egy önálló KDNP egyforma vonzerőt gyakorol a volt jobbikosokra, 3,6-3,6%-uk szavazna rájuk. (Két ex-jobbikos olvasónk vagy vicces kedvében volt, vagy az anonimitást kihasználva coming outolt, hogy ő bizony a Demokratikus Koalíció híve – ezzel a két szavazóval a DK több jobbikost szerzett, mint az LMP és az MSZP együtt.)
Az MSZP számára a Mandiner olvasótáborában eddig sem sok babér termett, de még így is nagyon erős, hogy többen, 42%-nyian szavaznának a DK-ra a volt támogatók közül, mint a pártra (30%). E körben számottevő elszívóerővel bír még az LMP (5,9%) és az MKKP (4,7%) is – igaz, hozzá kell tennünk, hogy a 2010-es MSZP-szavazók meglehetősen kis részhalmazát teszik ki válaszadóinknak, így nagyok a hibahatárok. Legalább ilyen meglepő az olvasóink körében az országost messze meghaladó népszerűségnek örvendő LMP szavazómegtartó képességének gyengesége. Az alternatív-zöld-újbalos-kitudjamilyen ellenzéki párt elől a Fidesz kormányzása igazán nem szívja el a levegőt, mégis sikerült csalódást okoznia korábbi támogatói kétötödének. A 14,3%-nyi kétfarkússá, a 6,3%-nyi civil mozgalmassá és a 3,6%-os 4K!-ssá lett ex-LMP-s mutatja, hogy nagy a verseny, nem könnyű megfelelni a politikaellenes közönség politikai igényeinek.