A Parlament északi homlokzata előtti térség 2012 február 29-én, Kaszics Bálint fotója. A Kossuth tér nagyszabású átalakításának első felvonásaként letarolták az összes fát, ami itt állt. Viszont a Károlyi-szobor, amit annyian el akartak bontani mostanság, ott árválkodik még magányosan. Tudjuk, a fák kevésbé progresszívek, mint amilyen a vörös gróf volt, nem is akadt védőjük a mészárlás előtt.
Mivel a fák kidöntése visszavonhatatlanul megtörtént, ezért álljon itt egy Google-légifotó, hogy milyen volt a tér mostanáig. Évtizedek múlva fognak csak itt újra árnyat adni a fák. Ha, egyáltalán. Azt hallottuk, hogy a Kossuth teret az 1944-es formájában akarják rekonstruálni. A fenti állapotot elnézve most 1945-nél járhatnak az építők. Nem csak állapotban, hanem mentalitásban is.
Tudják, mi ez? Bécs fatérképe. A labanc fővárosban ugyanis pontos online adatbázist vezetnek a város minden fájáról, azok pontos helyéről, fajtájáról, ültetési évéről és méreteiről. A térkép a bécsi parlament körüli fákat ábrázolja. Hol tartunk mi hozzájuk képest? Valóban nem volt jobb, érzékenyebb megoldás a Kossuth tér átépítéséhez, mint a fák letarolása? A fátlanságtól senyvedő pesti belváros maradék zöldfelületei megérdemelnék, hogy minden egyes fát megőrizzenek. Van, ahol már rájöttek erre.
És most örüljünk legalább annak, hogy az Európai Év Fája versenyt a felsőmocsoládi öreg hárs nyerte, megelőzve a köpeci szilfát. Én a felsőmocsoládiakkal és a köpeciekkel vagyok.