A Magyar Narancs és az Átlátszó írásai újabb szép történetet mesélnek el a már amúgy is sok botrányt megélt Pécs 2010 – Európa Kulturális Fővárosa programról. Az újságíróklubos Mészáros Tamás résztulajdonában álló Közszereplők Európai Akadémiája komoly, sok tízmilliós feladatokat kapott a pécsi kultúrprogramban, amiket aztán a dokumentáció szerint meglehetős nagyvonalúsággal teljesített. A részleteket érdemes a Narancs és az Átlátszó oldalán elolvasni, mi beérjük a sorozatunkkal (legalább!) 100%-osan kompatibilis dokumentumfilm megmutatásával:
A produkció irigylésre méltó hitelességgel adja vissza a '90-es évek helyi amatőr televízióinak hangulatát: sablonos, homályos képek, remegő kamerakezelés, vangelises aláfestőzene. Na és a szöveg, a szöveg! A modoros, üzemi híradós narráció e kortárs jelesével emlékezünk a Pécs 2010 – Európa Kulturális Fővárosa sikertörténetre:
„Pécs, történelmi, művészeti és tudományos hagyományainak köszönhetően az ország egyik legizgalmasabb, legelevenebb kulturális életet élő városa. Amikor 2005-ben arra lehetősége nyílt, magától értetődő volt, hogy megpályázta az Európa Kulturális Fővárosa címet, amelyet a más településekkel való versenyben az Európai Unió Bizottságának 2006. november 13-án született döntésével el is nyert. Mivel a Határtalan város nevet viselő projekt kivételes lehetőségeket kínált Pécs urbanizációs fejlesztésére, megkíséreltük végigkövetni ezt a magyarországi viszonylatban mindeddig páratlan történetet, bár tudtuk, hogy az adott időkeretben ezt csak a teljesség igénye nélkül tehetjük, hiszen a kulturális főváros több száz eseményt kínál. Ráadásul stábunk már 2009 késő őszétől nem csak a kivételes rendezvénysorozatot kísérte figyelemmel, hanem a kulturális programokhoz szervese kapcsolódó építészeti nagyberuházásokat is.”