Szinte meg is feledkeztünk róla, hogy nem csak Budapesten, de az ország többi részén is sokan vannak, akiknek nem tetszik a rendszer. Az elégedetlenség a fővároson kívül egyelőre csak Gyulán érhette már el a kritikus szintet, ezért az Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-csoport csak ide szervezett demonstrációt.
Tegnap este kicsit elhamarkodottan azt írtuk, költői túlzás, amikor agyonhallgatásról és agyonhazudásról posztolnak a millások. Tévedtünk. Beszédes az a hallgatás, az az elhallgatás, ami a gyulai rendszerellenes demonstrációt övezi. Nem csak a közszolgálati média hallgat róla gyalázatos módon, de a Hírkereső adatbázisa alapján a kereskedelmi orgánumok közül is csak egyetlen híroldal vette magának a bátorságot, hogy a fortélyos félelemmel dacolva is beszámoljon arról, mi történt Gyulán.
De beérte volna ennyivel a hatalom? Nem, nem érte be.
A legmegdöbbentőbb, hogy sem a Nem tetszik a rendszer?! blogon, sem a Facebook-oldalon nincs a vasárnapi gyulai tüntetésről egyetlen árva szó, egyetlen árva betű sem. Ide jutottunk, itt tartunk 2011 októberében, a XXI. században, mindössze másfél évvel a fülkeforradalom után, az Európai Unió közepén.
És amikor már kezdtük feladni a reményt a magyar sajtó szabadságszeretetében, rátaláltunk a Gyula TV felvételére:
A line-up igazán parádés:
Bod Tamás (újságíró, a megyei önkormányzat volt szóvivője),
Pomucz Richard (gyulai egyetemista),
Juhász Norbert (az MSZP gyulai elnöke),
Veréb Attila (az LMP helyi koordinátora),
Leel-Őssy Gábor (a Demokratikus Koalíció képviseletében),
Dr. Perjési Klára (az MSZP volt országgyűlési képviselője és polgármestere),
a fő szónok pedig maga Debreczeni József volt.
A videón túl álljon itt a Gyula TV írásos beszámolója, valamint a Hír6 villáminterjúja is, örök tanulságul:
Nem tetszik a rendszer?!
Ez volt a jelmondata a vasárnap délután megrendezett, kormányellenes demonstrációnak az október 26-a téren, Gyulán.
Bod Tamás főszervező bevezető szavaiban a demokrácia fokozatos leépítését emelte ki, és a fékek és ellensúlyok rendszerének felszámolására hívta fel a figyelmet. Felszólalt a rendezvényen Pomucz Richard gyulai egyetemista is, aki szerint, ha megszavazzák az abszolút költségtérítést, az így is magas tandíjak jelentősen megnövekednének, ami miatt sokan nem tudnák tanulmányaikat folytatni.
Az MSZP helyi elnöke, Juhász Norbert kiemelte, az elmúlt időszak megszorításai, átszervezései miatt sokakban él a bizonytalanság a jövőt illetően, de mint fogalmazott, egy nemzet vagyunk és a jövő nem eshet áldozatul a politika sekélyes mocsarának.
Veréb Attila, az LMP helyi koordinátora szerint a jelenlegi kormányzat erős befolyást gyakorol a médiára, és a kultúrára.
A demokratikus koalíció képviseletében Leel-Őssy Gábor úgy fogalmazott, azért kell leváltani a jelenlegi kormányt, mert gyermekeink jövőjéről van szó.
Dr. Perjési Klára korábbi polgármester egy beteg testéhez hasonlította országunkat, a kormányzatot pedig az orvosokhoz. Debreczeni József politológus volt az, aki éles kritikát fogalmazott meg a jelenlegi kormányzattal szemben, egyenesen az 56-os Kádár rezsimhez hasonlítva azt.
Az esemény egy performansszal ért véget, amikor is a jelenlévők papírzászlók közepéből kivágták a narancsot.
"Nem akarunk narancsköztársaságot!"
A demonstráció szervezőjével, Bod Tamással beszélgettünk.
– Az egyik online-on egy kommentelő szimbolikusnak véli, hogy épp, egyedül a Viharsarokban csatlakoztak a fővárosi kezdeményezéshez. Ugye a viharra helyezi a hangsúlyt...
– Ezt én legfőképp nem a Viharsarokkal kötném össze, inkább úgy gondolom, Gyulán van valami többlet, ami abba az irányba hat, hogy a demokrácia mellett kiállunk. Mindamellett reménykedem abban, hogy hasonlóan a nyugat-európai országokhoz, egy komoly civil összefogás eredményeként – hamarosan sokkal nagyobb hagyománya és infrastruktúrája lesz az ilyen demonstrációknak, ami egyfajta fricska lesz a politikai elit felé. Úgy látszik, ebben a városban van valami érzelmi többlet.
– Öt esztendővel ezelőtt még Varga Zoltán, szocialista ex-megyei elnök szóvivője voltál. Nem támadnak azzal, hogy a mostani tüntetés abszolút politikai fennhangú?
– Persze számtalan támadást kapok, de ezen nevetek is, bánkódok is... Azonban legfőképp olyan emberek stigmáznak, akiknek párttagkönyvük van, és az nagyon narancssárga.