Szerkesztőségünkbe harcias levelet fújt be az őszi szellő. Ebben magyar zsidó szervezetek fogalmazzák meg „hatmillió égő áldozatra” hivatkozva az ENSZ-ben képviselendő magyar állásponttal kapcsolatos elvárásaikat. Írják: az önálló Palesztin állam egyoldalú kikiáltásával megszűnne a zsidó állam. Nem felejtik el leszögezni, Magyarországnak erkölcsi kötelezettsége van Izraellel szemben, mivel az akkori hivatalos Magyarország nem tett semmit 600 ezer magyar zsidó megmentéséért. Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH), a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (MAZSIKE) és a Magyarországi Cionista Szövetség (MCSZ) által jegyzett levelet országgyűlési képviselőknek címezték, Olti Ferenc, a MAZSIHISZ korábbi alelnöke írta alá:
Tisztelt Képviselő Úr!
Három reprezentatív magyarországi zsidó szervezet nevében fordulunk Önhöz, de az általunk leírtakkal, tájékozódásunk szerint, a magyarországi zsidóság igen nagy többsége egyetért.
Ezekben a hetekben zajlik az ENSZ közgyűlés fórumán a Palesztin állam egyoldalú kikiáltásáról szóló vita. Izrael abból a megfontolásból ellenzi az ilyen módon való állam-alapítást, mert ha az, az előterjesztők szándéka szerint, és az oslói szerződés ellenére, mindenféle biztonsági garancia nélkül valósulna meg, akkor rövid időn belül súlyos háborús helyzet alakulna ki. Ezt mi, magyar zsidók mindenképpen el szeretnénk kerülni és minden erőnkkel azon vagyunk, hogy testvéreink ne válhassanak egy újabb genocídium áldozataivá. Magyarországnak is érdeke, hogy a tudomány, a technika és a művészetek terén hatalmas eredményeket felmutató országgal a jövőben is a mindkét fél számára előnyös együttműködés folytatódjon. De van egy erkölcsi kötelezettsége is Magyarországnak Izraellel szemben. 1948-ban Izrael a Holokauszt romjain jött létre, hatmillió égő áldozat kellett hozzá, hogy a nemzetek közössége kétezer év után ismét elismerje a zsidó nép saját államához való jogát. A hatmillió közül minden tízedik magyar állampolgár volt, akiknek megmentéséért az akkori hivatalos Magyarország semmit nem tett. Elismerésünk azoknak a keveseknek, akik mentettek. Most itt az idő, és a lehetőség is, hogy a mai Magyarország szolidaritást vállaljon a fennmaradásáért küzdő baráti Izrael államával és az ENSZ Közgyűlésben NEM-mel szavazzon a tárgyalásos megegyezés nélküli Palesztin állam megalakítására. Izrael és mi magunk is támogatjuk a két állam megoldást, de ennek békeszerződés keretében kell létrejönnie. Amennyiben Önnek nem volt módja behatóbban megismerkedni az izraeli állásponttal, kérjük nézze meg Benjamin Netanjahu miniszterelnök beszédének mellékelt, magyarra szinkronizált felvételét.
Tisztelt Képviselő Úr!
Az a kérésünk, hogy lehetőségei szerint hasson oda, hogy Magyarország a most tárgyalt előterjesztésre NEM-mel szavazzon. Amennyiben szükségesnek tartja, készséggel állunk rendelkezésre személyes konzultációra is.
Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH),
a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (MAZSIKE),
a Magyarországi Cionista Szövetség (MCSZ) nevébenDr. Olti Ferenc koordinátor
A lobbizáshoz természetesen mindenkinek joga van, itt azonban a hangütés és az érvkészlet leginkább a MÁV ellen indított 1 milliárd dolláros kártérítési peréhez hasonlatos. Kaftános unokák ide vagy oda, úgy érezzük, kínos ez a levél feladónak és címzettnek egyaránt.
Mint arról korábban már esett szó, Magyarország az egységes uniós álláspont kialakításában érdekelt. Ebben az EP-képviselőknek jut (ha jut) szerep, nem az itteni honatyáknak. Ha ilyen nem születik, a – karakánnak nem éppen karakán – tartózkodás tűnik a leginkább magyar érdeket szolgáló választásnak. Nyilván lobbiznak a palesztinok is, maga Abbász is sérelmeket fogalmaz meg: „63 évnyi szenvedés után elég volt. (...) Itt az idő, hogy a palesztin férfiak, nők és gyerekek normális életet élhessenek. Itt az idő, hogy betegeink normális kórházi ellátásban részesülhessenek, hogy farmereink a megszállástól való félelem nélkül művelhessék a földjeiket, itt az idő, hogy többé ne kelljen félnünk a telepesektől...” . Ezek azonban a jelen valóságában gyökereznek.