Az eredeti és a másolt Hallstatt jelenlegi állapota
Fújhat a keleti szél, de a Kelet néhány tekintetben még mindig inkább követi a Nyugatot, mint fordítva. Nem csak a különböző termékek hamisításáról van szó: nyugati települések egész másolatait építik fel Kínában és Oroszországban is. Nemzetközi visszhangot váltott a minapi hír, miszerint a kínai Guangdong tartományban, Huizhou városában elkezdték felépíteni az ausztriai Hallstatt városka másolatát.
A világörökség részét képező osztrák ékszerdoboz Salzkammergut vidékén, egy tó és az alpesi hegyek közé szorulva őrzi több évszázados városképét. Ez azonban nem akadályozott meg egy kínai céget, hogy házi használatra lemásolják a városkát. A kínaiak magukat turistáknak álcázva, lépésről lépésre mérték fel Hallstattot. A tervet egy inkognitóban lévő, de óvatlan céges munkatárs kottyantotta el. A hallstattiak meglepődve fogadták a hírt: a turisták paradicsomának számító osztrák kisváros lakói nem örülnek annak, hogy lakóházaikat, saját életük helyszínét lemásolják a távol-keleti országban.
S hogy mit akarnak a másolattal a kínaiak? Az Index.hu szerint Kína legnagyobb fémkereskedő cégének ingatlanos leányvállalata elit lakóparkként és szórakoztató központként hirdeti a beruházást. Az ál-Hallstatt vásárlóutcáján osztrák stílusú kristálytárgyakat és más európaias szuveníreket is árulnak majd. Az alpesi környezetet azonban nem tudják lemásolni: kisebb dombok és egy zavaros vizű tavacska közé húzzák majd fel a másolt várost. Lehet ilyet csinálni? A világörökségért felelős UNESCO szerint fotókról lehet épületeket másolni, de a pontos jogi helyzetet még vizsgálni kell. A szerzői jogokkal foglalkozó magyar E.szer.int blog úgy véli: az építészeti mű, a belsőépítészeti mű és a tájépítészeti mű mind szerzői jogvédelem alatt állhatnak, így akár jogvita is keletkezhet a Hallstatt-ügyből. A kínaiak is számíthattak erre: az eddigi információk alapján ugyanis ravaszul a kisváros tükörképét építenék fel, minden ház, minden elem tükrözésével. Tehetnek a kínaiak bármit, Alexander Scheutz polgármester szerint Hallstatt több évszázados kultúráját nem tudják lemásolni.
Hallstatt nincs egyedül a másolás ügyével: Chengdu városában az angol Dorchester középkori, favázas központját építették fel. Az ihletet egy Dorchesterből küldött karácsonyi üdvözlőlap adta egy Chengdu fejlesztéséért felelős hivatalnoknak. A Sanghai melletti Antingban ifjabb Albert Speer német építész tervei alapján készült el egy hatalmas, német témájú lakópark, benne Goethe és Schiller szobrának másolatával, német sörözővel, európaias lakónegyedekkel.
Magyarország sem maradt ki a másolatok listájáról: a Sanghai közelében fekvő Global Paradise parkban a világ számos látványosságának másolatát felépítették, köztük a budapesti Hősök tere Milleniumi emlékművét is, 90 százalékos méretarányban. Igaz, pár éve az alacsony látogatottság miatt bezárt a park, és most a helyiek termesztik benne növényeiket, úsztatják libáikat.
De nem csak Kínában fordulnak elő bizarr ingatlanos befektetések: Oroszországban, Moszkva környékén felépítették a normandiai Deauville városka mását. A La Manche csatorna partján fekvő, századeleji hangulatot árasztó francia üdülőváros másolatában egy tó alkotja a La Manche-ot, melynek partján kívül régies, belül luxus kialakítású villák várják orosz milliomosok érdeklődését. Az orosz Deauville őrzött lakóparkként működik, belépni csak engedéllyel lehet. Egy ház átlagosan 1,1-1,5 milliárd forintba kerül. A moszkvai agglomerációban a TurizmusOnline szerint van már Benelux és Baden-Baden falu is.
Távolabb, Cseljabinszk környékén van egy Paris nevű falu is. A szomszédban Berlin, Leipzig, Kassel nevű falvak is találhatóak – kozákok lakták a vidékek, és győztes csatáik emlékére nevezték el településeiket így. Az orosz Párizsban pár éve felhúzták az Eiffel-torony ötven méteres másolatát is, bár nem lehet felmászni rá. Fotóriportok tanúsága szerint turisták helyett libák legelnek békésen a torony sztyeppés környékén.
*
Az eredetileg a Magyar Nemzet kultrovatában megjelent cikk bővített változata.